Szatmárnémeti

Tanulságos és szórakoztató hét

2017.01.13 - 19:30

„Fényi István írta — erre a gondolatra épül az Ady Endre Társaság tevékenysége —, hogy lelki közöny uralja ezt az anyagias világot, ami ellen a legjobb fegyver nemzeti kultúránk és hitünk megtartása, mert ez az, ami megerősít minket” — magyarázza Tóth-Páll Miklós, emlékeztetve arra, hogy az Ady Endre Társaság alapszabályzatában nem véletlenül szerepel a keresztény értékek ápolása és megőrzése.

„Ezt minden évben szem előtt tartjuk, amikor sor kerül A Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozat megszervezésére. De nem csak erről van szó, hiszen nagyon egyhangú lenne, ha mindig csak a keresztény értékeket hangoztatnánk. Bár ez ott van az egyéni előadóestek mögött is, hiszen a megtisztulásról van szó. A másik dolog, amit szem előtt tartunk és már második éve a programban szerepel, az a női sorsok. Ebben az évben két színésznőről szóló előadást láthat a közönség: az egyik a Dérynéről szóló Édes Rózsám! — Déryné szerelmes élete, a másik a Mezei Máriáról szóló, Hoztam valamit a hegyekből című monodráma. Dérynéről Fráter Zoltán írt monodrámát, amit Csomor Csilla ad elő (Csomor Csilla a Barátok közt című szappanoperának volt az egyik főszereplője). Mezei Máriát Tóth Auguszta, a Nemzeti Színház vezető színésznője alakítja. Mezei Mária erdélyi származású, a Hoztam valamit a hegyekből cím is erre is utal. Az elmúlt évben nagy sikert aratott Kocsis István Az áldozat című drámája, idén A nagyrahivatottat sikerült elhozni a Magyar Drámák Színháza előadásában. A darab Bakócz Tamásról és Dózsa Györgyről szól. A darab szerzője Tóth Máté Miklós Debrecenből. Sikerült elhozni Hegedűs Endre Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművészt és feleségét, akik A magyar zene ünnepe címmel játszanak négykezest. Ez egy kétórás zongoraest lesz, ilyen még nem volt Szatmárnémetiben. Itt lesz Gryllus Dániel és csapata; azért mondom, hogy csapata, mert nem a Kaláka együttes jön, hanem a Rackajam és Szirtes Edina Mókuska híres hegedűművész. A Pál apostolról szóló megzenésített versek szerzője Sumanyi Zoltán, aki 1942-ben született Szatmárzsadányban. Megemlíteném Sata Árpádot, aki évekig volt az Északi Színház tagja, most Egerben játszik. Ő rendezte a lánya, Sata-Bánfi Ágota által előadásra kerülő Apróka Eszponka című előadást, melynek írója a csángó származású Máté Kriszta. Itt van a budapesti Nemzeti Színház repertoárjából a Betyárjáték, amit ugyancsak a Rackajam zenéjével ad elő egy körülbelül húsztagú táncegyüttes. Lesz egy Kányádi-est. A Kétszemélyes tragédia a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával készült beregszászi színészekkel.

Január 27-én, a zárónapon a Partiumi Keresztény Egyetemről, valamint a debreceni és a nyíregyházi egyetemről érkeznek tanárok, akik a Partium jelentőségéről fognak tanácskozni. Ezt az Ady Endre Társaság a csengeri O'svát Házzal közösen szervezi. Lesz egy interaktív mesejáték, Az aranyszőrű bárány, ezt főként a gyerekek játsszák, a színészek előjátsszák a gyerekeknek, akik majd eljátsszák. Ezt az előadást azoknak is érdemes megnézni, akik gyerekszínjátszással foglalkoznak, ugyanis sokat lehet tanulni azzal kapcsolatosan, hogyan kell lekötni a gyerekeket. Tanulságos és szórakoztató hét lesz ez azok számára, akik érdeklődnek a magyar kultúra iránt, hiszen olyan előadások megtekintésére lesz lehetőség, amelyek értékeket hordoznak” — foglalta össze az Ady Endre Társaság elnöke.