Szatmárnémeti

Tanulni, taníttatni és tanítani kell

A minőségi oktatás szolgálatában — a változó világban, a változó tanügyi rendszerben is (Fotók: a szerző felvételei)
2022.09.10 - 18:02
A szatmárnémeti Székesegyház adott otthont az idei Magyar Iskolák Tanévnyitó Ünnepségének szombaton délelőtt. A rangos ünnepélyre számos meghívott és résztvevő érkezett, és hagyományosan ez alkalmon adták át a Pedagógus Szolgálati Emlékérmeket is.

Az ünnepély megnyitóját hangszeres zenei előadás előzte meg, amit aztán a szentmise követett, amelyet nm. és ft. Schönberger Jenő, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye püspöke celebrált. Az ünnepi szentmisén a püspök többek között a Szentlélek áldását kérte az idei iskolakezdésre, majd a manapság uralkodó nehézségek – háború, szegénység, kilátástalanság – ellenére arra biztatta a jelenlévőket, hogy ne lankadjon tanulási vágyuk, ne adják fel a harcot. Ami az iskolát illeti, számos egyéb jókívánság és oktatással kapcsolatos jótanács is elhangzott: “Tanárnak, tanulónak, szülőnek fontos, hogy az iskolában folyó tevékenység ne csupán munka legyen és feladat –  miközben persze az –, hanem a személyességnek olyan helyszíne, ahol a jóság, a szeretet, az odafigyelés és a szakértelem együtt van.” – hangsúlyozta a püspök.

hirek/2022/szeptember/1-9.jpg

A szentmisét végig zenés előadás tarkította, ami még ünnepélyesebb hangulatot teremtett a Székesegyházban. A szertartást az áldást követően a Szózat közös eléneklésével zárták.


Tanulni, taníttatni és tanítani kell

hirek/2022/szeptember/jeno.jpg


A következőkben Fisár Erika és Póti Eduárd konferáló műsorvezetők köszöntötték az egybegyűlteket, külön köszöntve a meghívottakat, majd felkérték Jenő püspököt, hogy mondja el ünnepi beszédét.
A püspökfohásszal indította beszédét, majd főként a diákok, szülők és pedagógusok iskolához és oktatáshoz kapcsolódó kötelességeit és jogait fejtette ki. Kitért arra is, hogy a mai nemzedék egyben a jövő nemzedéke is, ezért figyelni kell az átadott értékekre. “Tanulni, taníttatni és tanítani kell – mindenkinek a saját helyén kell a legtöbbet adnia, mert mindannyiunk közös érdeke, hogy valóban kiművelt embereket neveljenek hitre, szép életre, jóra, akik majd átvehetik a stafétát a mai vezetőktől, amikor eljön annak az ideje.” – magyarázta a püspök. Beszéde végén Isten áldását kérte a pedagógusokra és a gyermekekre, majd jó munkát és sok kegyelmet kívánt az új tanévhez.

hirek/2022/szeptember/buruzs.jpg

A továbbiakban Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke szólt a jelenlévőkhöz, örömét fejezve ki, amiért egy ilyen eseménynek egy egyházi intézmény ad otthont, mondván, hogy a kettő együtt erősebben működik. 
Beszédében többek között kitért a nevelés legfőbb céljaira, ami a szép, nemes, örök érvényű dolgok átadása a soron következő generáció számára, majd a régi oktatási módszereket a jelenlegiekkel hasonlította össze, kiemelvén a fő eltéréseket és a változásokat. “Ma már másképpen kell tanítónak, tanárnak lenni. A mai pedagógusok számára a legnagyobb kihívás a XXI. században a XXI. századi gyerekeket XXI. századi módszerekkel, eredményesen az életre nevelni.” – magyarázta az elnök. Hozzátéve azt is: mostanság minden gyorsan változik, ami nagy rugalmasságot igényel úgy a pedagógusok, mint a diákok részéről. Beszéde végén eredményes, sikeres és élményekben gazdag új tanévet kívánt.


„A jó pedagógus felgyújtja a csillogást a gyermekek szemében”

hirek/2022/szeptember/kallos.jpg

Az elnök után Kallós Zoltán, az oktatási minisztérium kisebbségi oktatásáért felelős államtitkára köszöntötte a jelenlévőket, majd örömét fejezte ki azért, hogy Szatmárnémeti adott otthont e rangos évnyitónak és megköszönte mindazok segítségét, akik hozzájárultak az esemény megszervezéséhez — hozzátéve: büszke arra, hogy egy ilyen szatmári pedagógus közösséghez és romániai magyar közösséghez tartozik. A továbbiakban  a jó pedagógus jellemzőit emelte ki, amely elmondása szerint a nevelés mellett “felgyújtja a csillogást a gyermekek szemében”, ahogy azt a templom padjaiban ülő gyerekek szeme is tükrözte, valamint a nevelés mellett inspirálja is a gyerekeket. 

hirek/2022/szeptember/2-8.jpg

Az államtitkár kitért arra is, hogy mennyire szükség van az összefogásra, hiszen az oktatásban résztvevők és az azt támogatók közösen, együttes erővel tudják legjobban elvégezni feladataikat. “Én úgy gondolom, hogy bár tanévek végződnek és kezdődnek, rendszerek és szabályok változnak, törvényeket módosítanak, hatályon kívül helyeznek, de van egy dolog, ami nem változik: egyházi vezetők, világi elöljárók és oktatási szakemberek közös feladata együtt dolgozni azon, hogy gyermekeink minden időben a lehető legjobb körülmények között, a legmagasabb minőségű oktatásban és nevelésben részesüljenek iskoláinkban.” – nyomatékosította Kallós Zoltán, majd sok sikert legalább annyi kihívást kívánt az elkövetkezendő tanévhez.

hirek/2022/szeptember/4-6.jpg

A következőkben dr. Maruzsa Zoltán, a a magyarországi belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára mondott ünnepi beszédet, amelynek keretében azt hangsúlyozta, hogy iskola nélkül nincs modern nemzet, nincs modern identitás, és az iskola az identitáserősítő egyik helye, ezért a nevelés mellett az a fő feladata, hogy az életre felkészítsen és azonosságtudatra neveljen. Az államtitkár továbbá azt is elmondta, hogy mekkora veszély fenyegeti a mai gyerekeket a telefonok miatt, amiért az azokon lévő tartalom sokszor nem a nemzeti identitás formáit közvetíti, ezért igyekezni kell olyan feladatokat és tartalmakat nyújtani, amely a kicsik magyar nemzeti identitását erősíti. Dr. Maruzsa Zoltán ígéretet is tett az évnyitón: “Szeretném a magam részéről azt megerősíteni, hogy a Magyar Kormány minden olyan tartalomfejlesztési potenciálját, minden olyan szakmai tudását, amit a hazai iskoláknak biztosít, azt a külhoni intézményeknek is kész biztosítani, segíteni a munkát, ott ahol éppen lehet, ahol éppen szükség van.”

hirek/2022/szeptember/6-3.jpg

Az ünnepségen Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának üzenetét is átadták, majd az évnyitóra készített ünnepi műsor keretében a szatmárnémeti Református Gimnázium diákjai színvonalas népdalcsokorral örvendeztették meg a közönséget.

Az anyanyelvi oktatás révén válik jobb magyarrá is a diák 

hirek/2022/szeptember/patak.jpg

A fellépők után Pataki Csaba, Szatmár megye tanácselnöke vette át a szót, köszöntve a Szatmárra érkezetteket, majd a megyebeli újításokat és változásokat emelte ki. Kitért arra, hogy bár ő nem pedagógus, mégis kapcsolatban van a velük és próbálnak napi szinten megoldásokat találni a felmerülő problémákra, kihívásokra. Az elnök továbbá az oktatást, pontosabban a magyar nyelven való oktatást méltatta. “Én úgy tekintek az oktatásra, mint egy nagy rendszerre és ha mindenki ott ahol van, csinálja a dolgát, akkor működni fog. (...) Lenne arra igény, hogy ne legyen magyar nyelvű oktatás Romániában, de addig, ameddig ez a rendszer  – amiről az előbb beszéltem – működik és Magyarország támogatását érezzük szinte minden nap, addig lesz, hisz volt Szatmáron 400 évvel ezelőtt is és remélem, hogy még legalább 400 évig lesz is.” – mondta, majd sok türelmet és sikeres tanévet kívánt.

hirek/2022/szeptember/gabor.jpg

Kereskényi Gábor polgármester elsőként a szatmárnémeti oktatási intézmények felújításairól és megnyitásáról tett említést, mondván, “Ha befektetünk az oktatásba, befektetünk a jövőnkbe!”. A továbbiakban az anyanyelvi oktatás fontosságát méltatta, majd kitért a megyében lévő remek pedagógusokra is, megköszönve azok áldozatos munkáját. A polgármester beszédében azt is tudatosította a résztvevőkben, hogy tisztában van a mai világban uralkodó nehézségekkel, ám azok ellenére is minőségi oktatásra és összetartásra buzdítja a pedagógusokat.  “Hiszen az anyanyelvi oktatás nemcsak arról szól, hogy a tanuló így tudja a legjobban elsajátítani a tudást, és így válik jobb szakemberré, hanem ezáltal válik jobb magyarrá is. Hiszen általa kapcsolódik be a diák a magyar kultúrába, érti meg ősei életfelfogását, így lesz része a magyar közösségnek.” –  fejezte be beszédét a polgármester, majd eredményes tanévet kívánt mindenkinek.

hirek/2022/szeptember/szabo.jpg

Ezt követően Szabó Ödön parlamenti képviselő, az oktatási bizottság elnöke szólt az összegyűltekhez, mindenekelőtt tolmácsolva Kelemen Hunor minniszterelnök-helyettes üdvözletét. Beszédében aztán a kisebbségi oktatással járó nehézséget és megvívásra váró harcokat taglalta, majd megköszönte mindazok partnerségét, akik bármilyen módon segítik a kisebbségi nyelven való oktatást. A közoktatás fontos értékeit egy történeten keresztül szemléltette, amelyek –  mint kiderült –  az önzetlenség, a közösség és a felelősségvállalás. Beszédét buzdító jókívánságokkal zárta: “Azt kívánom a tanév elején, hogy mindannyian legyünk példamutatóak törekvésbe, szervezzük a közösséget úgy, hogy a közösségnek felelőssége legyen minden egyes tagja iránt és elmenjen az egyért, a 99-et, hogy tudja kiegészíteni és ami a legfontosabb önzetlenségre neveljük a gyerekeket.” – zárta ünnepi gondolatait Szabó Ödön.

Pedagógus Szolgálati Emlékérem

hirek/2022/szeptember/diazottak.jpg

A beszédek után Kása Petra, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákjának szavalata örvendeztette meg az egybegyűlteket, amelyet az évnyitó egyik legszebb pillanata, a Pedagógus Szolgálati Emlékérem ünnepélyes átadása követett. E szakmai elismerést minden évben azoknak a nyugállományba vonuló pedagógusoknak, illetve főiskolai és egyetemi oktatóknak adományozzák, akik legalább 25 éven keresztül fejtették ki áldásos tevékenységüket, a  kiemelkedő nevelés érdekében — Nagy Csilla, a 24-es Óvoda és Napközi óvodapedagógusa, Sipos Zsuzsánna, a Bogdándi óvoda óvodapedagógusa, Ludescher János, a csanálosi Tempfli József Általános Iskola biológia és technológia szakos tanára, Gindele Tibor-Ferenc, a Nagykárolyi Simion Barnuţiu Szakközépiskola testnevelő tanára, Pente Ágnes, a lázári Petőfi Sándor Általános Iskola román nyelv és irodalom szakos tanára, Katócz Irma, a Pusztadaróci Általános Iskola biológia szakos tanára, Téglás József, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium magyar nyelv és irodalom szakos tanárvehette át az elismerést.

hirek/2022/szeptember/10-1.jpg

Az átadó után dr. Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke mondott köszöntőbeszédet, amit a szatmárnémeti Hám János Teológiai Líceum kórusának és zenekarának előadása követett. Fellépésük után dr. Pálfi József, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora is néhány szóval méltatta a rangos évnyitót, majd Balog Barbara, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium diáktanács tagjaként szólalt fel.
Az előadások sorát a szatmárnémeti Református Gimnázium diákjainak csodás népdalcsokra zárta, amit aztán a 2022-2023-as tanévre szánt üzenet követett, az ünnepélyes tanévnyitó pedig a Himnusz eléneklésével zárult.

Szabó Beatrix 

hirek/2022/szeptember/9-2.jpg