Közel félszáz, még nem kész bort neveztek be a helyi és vidékbeli borászok a nagykárolyi borkóstolóra, melyekről közösen mondtak véleményt, adtak tanácsot a szakemberek és a gazdák.
Bevett szokás az tőlünk nyugatra, hogy szakemberek és borászkodó gazdák közösen kóstolnak meg még nem kész borokat, azokról véleményt mondanak, azok kapcsán tanácsot adnak, hogy a tavaszi borversenyeken az adott nedűk már mint kész borok lehessenek jelen. A nagykárolyi Szent Orbán Borlovagrend már a második alkalommal szervezett ilyen rendezvényt.
A nagykárolyi La Boheme étteremben szombat délután tartották meg a borkóstolást. Vinicai Sándor, Kovács István és Horváth Csaba budapesti borászok, szakemberek mondtak véleményt az italokról. Félszázat neveztek be a helyi és vidékbeli gazdák, akik ott ültek a teremben, beszélgettek és várták az észrevételeket. Persze a sorsszámmal ellátott italokból kapott mindahány nevező, így ők maguk is összevethették az elhangzottakat a saját maguk által megízlelt valósággal.
„Ez nagyon fontos — domborították ki a pesti ítészek, akik a Magyar Borakadémia tagjai —, hiszen a 'pincevakság' ekként küszöbölhető ki.” Mint kifejtették, ez a fogalom azt a jelenséget takarja, amikor a gazda objektív vélemények hiányában nem tudja pontosan megítélni a borát, azt többre tartja a valós értékénél, avagy pont fordítva. Hogy ezt elkerüljék, a borkóstolásoknak lényeges eleme a kíméletlen őszinteség. De mint a jelenlévő borászok is hangoztatták, ezáltal lehet előrejutni. Elmondták továbbá, hogy tőlünk nyugatabbra, így Magyarországon is bevett szokás a borkóstolások megtartása. Az ilyen rendezvények persze nem a nagy borászgazdálkodásoknak szólnak, hanem az amatőröknek, félprofiknak.
A nagykárolyi borlovagrend elnöke, Benze Zoltán érdeklődésünkre elmondta, örül, hogy idén is sikerült megszervezni ezt a rendezvényt, hiszen ez is a borászközösség szakmai fejlődését, a tanulást szolgálja.
Megyeri Tamás Róbert