Szatmárnémeti

Țânțașé a filharmónia is

2013.01.22 - 09:04

A Szatmárnémeti Filharmónia épülete a Dacia (Pannónia) Szállóval együtt azonos telekkönyvi számmal szerepel, így gyakorlatilag a tulajdonosa Vasile Țânțaș vállalkozó, jelentette be Dorel Coica.

 

„A Szatmárnémeti Filharmónia épülete nélkül maradt az önkormányzat. Két hete érkezett a bírósági végzés, melyből kiderül, hogy mivel a Filharmónia épülete a Dacia (Pannónia) Szállóval azonos telekkönyvi számmal szerepel, így annak tulajdonosa Vasile Țânțaș vállalkozó. Természetesen megfellebbeztük az ítéletet, de nem sok esélyt látok arra, hogy megnyerjük, így hozzá kell szoknunk a gondolathoz, hogy hiába van Európa-szerte ismert és elismert filharmonikus zenekara a megyeközpontnak, hamarosan megeshet, hogy épület nélkül marad” — jelentette be tegnap sajtótájékoztató keretében Dorel Coica, Szatmárnémeti polgármestere. A dühösen kifakadó elöljáró megítélése szerint minden problémáért Szabó István, a Szatmár Megyei Tanács egykori elnöke, illetve Ilyés Gyula, Szatmárnémeti volt polgármestere a felelős. Véleménye szerint arról is ők tehetnek, hogy eddig senki nem tájékoztatta a közvéleményt erről a problémáról, és egyetlen lépést sem tett a tulajdonjogi kérdések tisztázása érdekében, fogalmazott Coica. Mindez igencsak érdekes kijelentés a polgármester részéről, mivel 2011. november 28-án az akkori polgármester, Ilyés Gyula szintén sajtótájékoztató keretében számolt be arról az érdekes és egyedi helyzetről, mellyel a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal szembetalálta magát: kiderült, hogy a Szatmárnémeti Filharmónia épülete nem szerepel a város köztulajdonában, az okmányokban a Dacia hotellel (Pannónia Szállóval) azonos telekkönyvi szám alatt található. Az elöljáró akkor kifejtette, annak ellenére, hogy a két épületrészben különálló tevékenységek folytak évek óta, eddig soha senki nem kezdeményezte az ingatlanok különválasztását telekkönyvi szempontból. A két épületrész első különválása az 1950-es évek elején történt, a Pannónia Szálló épületében azóta folyt kereskedelmi, vendéglátói tevékenység, míg a filharmónia az 1970-es évek elejétől folytatja tevékenységét a jelenlegi épületben. Mivel a Pannónia Szállót privatizálták, a filharmónia épületének tulajdonjoga több kérdést vetett fel, így a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal úgy döntött, hogy elkezd egy hosszú jogi procedúrát, melynek végén remélhetőleg az önkormányzat tulajdonába kerül át a filharmónia épülete. 2011. november 29-én helyi tanácsi határozat született arról, hogy a polgármesteri hivatal jogászai által összeállított, 15 centiméter vastagságú dokumentáció-halmaz alapján kérvényezik az épület különválasztását a Pannónia Szállótól, hogy saját telekkönyvi számon tudják iktatni. Az, hogy mi lesz a Szatmárnémeti Filharmónia sorsa, nem lehet tudni, de az látszik, hogy a jelenlegi vezetés minden egyes alkalmat megragad annak érdekében, hogy az RMDSZ-t, az egykori vezetőséget hibáztassa minden kellemetlenségért.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük Ilyés Gyulát, Szatmárnémeti volt polgármesterét, aki a következőket nyilatkozta: „A Dacia (Pannónia) Szállóval kapcsolatosan óriási tévedések terjengnek a városban. Tudni kell azt, hogy ezzel az épülettel nagyon régen nem rendelkezik a város. Igaz, hogy 1902-ben a város építtette, a telket a XIX. század második felében vásárolta meg, de 1948-ban a román állam tulajdonába került, majd 1950-ben az ingatlant használatba adták az akkori Helyi Közélelmezési Trösztnek (TAPL). 1971-ben a komplexum az Országos Turisztikai Vállalat (OJT) szatmári kirendeltségének vagyongazdálkodásába került. Az Aurora Rt. létrehozását követően 1992-ben a Dacia Szálló és Étterem ennek tulajdonába került, ebből levált a Dacia Rt., amit privatizáltak. Az épület visszaszerzése érdekében 1994-ben a város pert indított a telek és az épület bekebelezése ellen, tizenegy éven át tartó pereskedés után 2005-ben a Legfelsőbb Bíróság végleges határozata alapján a pert elvesztette. 1998-ban a város másodjára indított pert, ezúttal a Dacia Rt. részvényeinek 70 százalékát eladó Állami Vagyonalap (FPS) adásvételi szerződésének semmissé tételét kérelmezve. A város 2001-ben, ugyancsak a Legfelsőbb Bíróság döntése alapján, ezt a pert is elvesztette. 2002-ben a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal felvette az épületet a város közvagyonának jegyzékébe, de az erről szóló Helyi Tanácsi Határozatot 2005-ben végleges törvényszéki ítélet semmisítette meg. Nem segítette a várost a 10/2001-es számú restitúciós törvény sem, amely megfosztotta a helyi hatóságokat tulajdon-visszaigénylési joguktól. 2009-ben a Dacia Rt. többségi tulajdonosa lett az avasfelsőfalui Beny Alex Kft. Ekkor a bukaresti Credo Design Kft. tervei alapján elkezdődött az épület felújítása, illetve a belső tér eredeti állapotába való visszaállítása. Akkor sok mindent lehetett hallani, minket, magyarokat érzelmileg az sértett, hogy a Pannónia Szálló egy avasi román pünkösdista tulajdonába kerül. Ez lelkileg egy kicsit fájó, de gazdasági szempontból nézve érthető. A piac az egész világon így működik, ezen nem lehet változtatni. Nem volt egy olyan magyar vállalkozó, aki megvásárolhatta volna a Daciát, a város pedig nem engedhette meg magának, hogy eurómilliókat fektessen be ennek az épületnek a megvásárlására, ugyanis ezt a pénzt valahonnan el kellett volna venni. A tulajdonos most el akarja adni az épületet, ami, mint mondtam, eurómilliókat ér, hasonló összeg kell a felújítására, és nem látni, hogy mi lenne a rendeltetése ennek az épületnek, hogy a befektetett pénz megtérüljön. A város, amit tehetett, megtett. Azok, akik a várost vagy személy szerint engem tesznek felelőssé, nyomon kísérhetik a Dacia sorsát, és meggyőződhetnek a valóságról.”

Szabó István, aki Coica szerint a másik felelős, már korábban így nyilatkozott: „Az a vállalkozó, akinek most birtokában van az ingatlan, szintén egy román vállalkozótól vette meg. Az épületet 1994-ben egy román csoport privatizálta, ezek a tulajdonosok nem csináltak vele semmit. Nekem annyi közöm van hozzá, hogy volt benne részvényem, amit én is úgy adtam el, mint a többiek.”

„Meg van kötve a kezünk” — nyilatkozta Marcela Papici, Szatmárnémeti alpolgármestere a tegnap megtartott sajtótájékoztatón, melyen bejelentették, hogy a Szatmárnémeti Filharmónia épülete és a Dacia Szálló ugyanazzal a telekkönyvi számmal van iktatva. „Ez egy nagyon súlyos helyzet, hisz a megyeközpont egyik emblematikus épületkomplexumáról beszélünk, mely igencsak degradált állapotba került. Mivel a Dacia magántulajdonban van, az önkormányzat csak annyit tehet, hogy 2500 lejre bírságolja az ingatlan tulajdonosát az épület elhanyagolása miatt" — összegzett Papici.

— Az épület tulajdonosával múlt héten tárgyaltunk az ingatlannal kapcsolatban, és két hét haladékot kapott, hogy valamilyen megoldást találjon a Dacia sorsát illetően. Az épület munkálatainak felújítását először 7 millió euróra becsülték, mely összeg végül 11 millió euróra növekedett — nyilatkozta Dorel Coica, Szatmárnémeti polgármestere, aki cinikusan annyit jegyzett meg, hogy Szabó István, a Szatmár Megyei Tanács egykori elnöke, akinek vezetése alatt történt a műemlék épület értékesítése, az élelmiszerboltjából származó jövedelemből vissza kellene vásárolja a filharmónia épületét a megyeközpontnak.