Szatmárnémeti

Tankönyvhiány a megyében

2017.09.15 - 08:00

Még hetekig ideiglenes tankönyvből fognak tanulni az ötödik osztályos diákok. Szatmár megyében közel 3500 példányt osztottak szét, így zömében minden ötödikes ezekből tanul jelenleg.

A mostani ötödik osztályos generáció az első olyan iskolai évfolyam, amely az előkészítő osztályban kezdte meg tanulmányait. Ennek okán az oktatásügyi minisztérium egy új tanterv alapján, új tankönyvekkel képzeli el a gyermekek ötödik osztálytól való továbbtanulását, viszont az új tankönyvek még mindig váratnak magukra. A minisztérium két hónap csúszással tervezi az új tankönyvek bevezetését, így a tanulók egy speciális, ötödik osztályos tananyagvezető kézikönyvvel kezdték meg a tanévet.

Călin Durla Szatmár megyei főtanfelügyelő szerint az ötödikes diákok többsége meg is kapta ezt a kéthavi tananyagot magában foglaló, összesített tankönyvet, szám szerint összesen 3423-an.

Kallós Zoltán főtanfelügyelő-helyettes a témával kapcsolatosan ezt nyilatkozta szerkesztőségünknek: „Egy kompromisszumnak kellett megszületnie, mivel az új tankönyvek még nem készültek el, ezért ebben a két hónapban ez a speciális tankönyv lesz az ötödikesek elsődleges segédeszköze. Minőségét tekintve egy szép nyomtatású könyvről van szó, ami talán meglepő is lehet, hiszen csak idén lesz használva, a tanév első két hónapjában.”

A tankönyvben mondhatni minden tantárgy helyet kapott, de csak román nyelven. Így románt, angolt, franciát, németet, matematikát, biológiát, szociális nevelést, történelmet, földrajzot, ortodox és pünkösdista vallást, kézimunkát, zenét, technológiai ismereteket, informatikát és személyiségfejlődést is ezekből a könyvekből tanulnak az első félév elején a diákok.

Călin Durla főtanfelügyelő szerint a magyar tagozaton tanuló ötödikeseknek nagyobb szerencséjük van, hiszen ők megkapták az új, magyar tagozatosok számára elkészített román nyelv és irodalom tankönyvet is, illetve további más tankönyvek is a rendelkezésükre állnak.

Ami a román tagozatos diákokat illeti, ők ebből a speciális tankönyvből kezdték meg a tanulást, viszont a pedagógusok többsége teljesen fölöslegesnek tartja ezeket a könyveket, mondván, hogy pénzkidobás volt a kormány részéről ezeknek a kinyomtatása, hiszen a pedagógusok többsége két hónapig akár tankönyv nélkül is képes szakszerűen leadni a szükséges tananyagot. Ezen a véleményen van a Ion Creangă Általános Iskola romántanára, Cîmpean Nicoleta is, aki szerint minden pedagógus jól tudja a dolgát, és e nélkül a tankönyv nélkül is kiválóan boldogulnának. „Nagyon várom romántanárként és az ötödikesek osztályfőnökeként, hogy mindenből rendes tankönyvünk legyen, mert ezzel a kiadvánnyal csak a gyerekeket és a szülőket zavarjuk össze. Megértjük, hogy milyen okokból kifolyólag késnek a tankönyvek, nincs is ezzel akkora baj, viszont a legtöbben fölöslegesnek látjuk ezeknek az ideiglenes tankönyveknek a bevezetését. Ami legalább pozitívumként jegyezhető meg, az az, hogy a minisztérium ingyenesen bocsátotta az iskolák rendelkezésére ezeket a könyveket, tehát a szülők nem voltak felesleges költekezésre kényszerítve.”

A magyar tagozaton tanuló ötödikesek számára kiadott román nyelv és irodalom tankönyvvel viszont elégedettek a pedagógusok, mondván, szükség volt egy olyan módszertanra, amely nem anyanyelvként tanítja a nyelvet a magyar gyermekek számára. Ezzel kapcsolatban Volcovinschi Tamara, a Ion Creangă Általános Iskola másik romántanára nyilatkozott, aki magyar tagozatos diákoknak is tanítja a román nyelvet.

„Ettől a tanévtől kezdődően román és magyar tagozaton külön tanterv szerint tanítjuk a román nyelvet. Román tagozaton az említett speciális tankönyvben futó román tanterv szerint, míg a magyar diákoknak egy új román tankönyv szerint. Itt két kiadó is kínálta a saját verzióját, mi a Corvin kiadó által kínált verziót választottuk ki az iskolában. Az új koncepció véleményem szerint nem csak egy új oktatási módszertant feltételez, hanem egy új vizsgáztatási módozatot is, hiszen ezeket a diákokat nem lehet majd ugyanúgy vizsgáztatni, mint a másik tanterv szerint tanulókat, viszont erre biztosan lesz a minisztériumnak is gondja. Az új tanterv sokkal inkább kommunikációközpontú, ami meglátásom szerint javára válik a magyar gyerekeknek” — véli a tanárnő.

Bajnai Botond