Szatmárnémeti

Tangóestre hív a filharmónia

Analia Selis az eredeti argentin tangó és Astor Piazzolla zenéjének nagykövete (Fotó: impact.ro)
2022.09.14 - 16:53
Izgalmas, és a zenei paletta egy különleges szeletével nyitja meg 2022-2023-as évadát a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia szeptember 15-én, csütörtökön, immár új időpontban, 19 órai kezdettel.

Az Egy román tangóest néven hirdetett koncerten Horváth József vezényel, Analia Selis szólistaként lép fel, Krisztina László pedig zongorajátékával örvendezteti meg a szatmáriakat.  
Az előadók életük során rengeteg helyen megfordultak és zenéjükkel hatalmas közönségeket nyűgöztek le — akárcsak maga a tangó. Ez a lüktető, vérpezsdítő (sőt, forraló) zene, amelynek eredete máig sem tisztázott. Legtöbben úgy vélik, hogy a kubai eredetű habanerából származik, amelyet Buenos Aires és Montevideo külvárosi bordély-negyedeiben játszottak a XIX. század utolsó évtizedeiben hegedűn, fuvolán és gitáron. Feltehetőleg hatott fejlődésére az argentin népi gyökerű milonga és a fekete rabszolgák zenéje, a candombe is. Legjellemzőbb, legsajátabb hangszerét, a bandoneónt a Río de la Plata vidékére 1900-tól érkező német telepesek hozták magukkal — eredetileg vallásos zenei célokat szolgált. A tangó kezdeteiről nagyon kevés lejegyzett anyag áll rendelkezésre, a zenészek akkoriban nem használtak kottát, a zene hallás útján terjedt. Kezdetben valószínűleg ismert, hagyományos melódiákat, habanerákat, polkákat adtak elő ebben az új stílusban.

Az előadók

Horváth József karmester 1975-ben született Kolozsváron. Hatéves korában kezdett hegedülni és zongorázni. 1999-ben a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián végezte el a karvezető szakot, a karvezetéssel párhuzamosan pedig karmester szakon is tanult, 2001-ben diplomázott. Tanárai Petre Sbârcea, Florentin Mihăiescu, Cornel Groza és Gheorghe Victor Dumănescu voltak. Részt vett Christfried Brödel, János Fürst, George Pehlivanian, Ghennady Rojdestvensky és Kurt Masur mesterkurzusain.
1999-től a Kolozsvári Magyar Opera, illetve 2006-tól a Kolozsvári Román Állami Opera karmestere is. Repertoárja több mint 29 operát tartalmaz (Don Giovanni, Lucia di Lammermoor, A sevillai borbély, Nabucco, Macbeth, Traviata, Rigoletto, Trubadúr, A végzet hatalma, Álarcosbál, Don Carlos, Aida, Otello, Bohémélet, Madama Butterfly, Tosca, Turandot, Carmen, Parasztbecsület és Bajazzók). Pályája során fellépett majd1minden erdélyi nagyvárosban, a Bukaresti Rádió Kamarazenekarával, a Bukaresti Nemzeti Operaházban, a Magyar Rádió Énekkarával és a Madridi RTVE Szimfonikus Zenekarral is.

Ami a koncert szólistáját Analia Selist illeti,  1977-ben született az argentínai Tucumánban. 1998-ban a San Miguel de Tucumán-i Zeneművészeti Egyetem Zenepedagógia szakán végzett, majd 2002-ben a bostoni Longy Music Schoolban éneket tanult. 2003-tól Bukarestben él. 2004-ben a brassói „Aranyszarvas” Nemzetközi Fesztivál III. helyezettje lett, Argentína képviseletében. 2005 és 2014 között latin-amerikai popénekesnőként vált ismertté Romániában. Rangos színpadokon lépett fel, népszerű televíziós- és rádióműsorok vendége volt. 2014-ben tangóénekes lett, a „Tetszik a tangó?” című produkciójával országos turnén lépett fel Răzvan Suma csellistával és Julio Santillán argentin gitárossal. 2015 és 2019 között három nagy sikeres projektet indított el: a Szimfonikus Tangót (első kiadás), a „Milonga de mis amores” Szimfonikus Tangót (második kiadás) és az ArgEnTangot. Ez idő alatt együttműködött Románia összes szimfonikus zenekarával. 
Külföldön fellépett Svájcban, Csehországban, Litvániában, Argentínában, ismert és elismert karmesterekkel, valamint kiváló zenészekkel dolgozott együtt. Jelenleg folytatja az hagyományos  argentin tangó és Astor Piazzolla zenéjének népszerűsítését, Romániában és Európában egyaránt.

Krisztina László zongoraművész a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián végzett Daniel Goiti, Adriana Neculai és Cârlejan Márta osztályában. Szólistaként a marosvásárhelyi, szatmárnémeti és szebeni filharmóniákkal koncertezett.
Jelenleg a marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen doktori képzésben részesül és ugyanitt egyetemi asszisztens, a marosvásárhelyi Művészeti Líceum zongoratanára és a Marosvásárhelyi Filharmónia kisegítő zongoraművésze. 

Szabó Beatrix
 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Bandoneóntól és zongorától lesz hangos csütörtökön a filharmonia

Májusban sem maradnak abba a komolyzenei koncertek, ennek értelmében csütörtök este ismét egy nagyszerű szimfonikus hangversenyre várják a szatmári komolyzene kedvelőket. A különleges koncerten garantált az élmény és a kikapcsolódás.
Szatmárnémeti

Klarinétok csendülnek fel csütörtökön a filharmóniában

Csütörtök este egy nagyszerű szimfonikus hangversenyre várják a szatmári komolyzene kedvelőket. A különleges koncerten az élmény és a kikapcsolódás garantált.
Szatmárnémeti

Javában zajlik a Szatmári Zenei Napok Nemzetközi Fesztivál

Kamarazene estre és szimfonikus hangversenyre várják a szatmáriakat e hét folyamán az immár 45. alkalommal megrendezett Szatmári Zenei Napok Nemzetközi Fesztivál keretében.