Szatmárnémeti

Tanév közben cserélik az iskolaigazgatókat

2021.01.12 - 11:38


Ismét online rendszerben zajlik az oktatás a téli szünidő véget értével, és amint arról korábban beszámoltunk, a tanfelügyelőségeknek több összesítést is kell készíteniük Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter rendelkezései értelmében, ugyanakkor az iskolaigazgatói és aligazgatói kinevezések lejárta kapcsán is nagy a feszültség a tanügyben. A kiszivárgott információk alapján országos viszonylatban több mint 8000 tanügyi intézmény vezetőjének jár le a mandátuma a négy évvel ezelőtti sikeres versenyvizsgákat követően, s több mint ezren le lettek cserélve különböző indokokkal. Szatmár megyében is több mint száz igazgató, aligazgató mandátuma jár le, közülük néhányat leváltottak. Kallós Zoltán helyettes főtanfelügyelő megkeresésünkre elmondta, hogy ő személy szerint minden esetben meghosszabbította volna az iskolaigazgatók kinevezését, hiszen a tanév közepén nem szerencsés ilyen változtatásokat eszközölni, arról nem is beszélve, hogy az igazgatók, aligazgatók katedráin helyettes pedagógusok oktattak, így az ő sorsukról is gondoskodni kell. Megyénkben a magyar közösséget érintő személycsere csak a lázári Petőfi Sándor Általános Iskolában történt, ahol Sabo Marcel mandátumát nem hosszabbították meg, így az eddigi aligazgatót, Simon Ferenczet nevezték ki igazgatónak.

Összesítések készülnek

Országos viszonylatban arról szólnak a híradások, hogy több mint 287 000 diáknak nincs megfelelő technikai eszköze, míg több mint 327 ezernek nincs internet-hozzáférése, így ők biztosan nem tudtak részt venni az online oktatásban. A tanügyminiszter kilátásba helyezte, hogy azon gyerekeknek, akiknek tőlük független okok miatt nem sikerül az első félévi átlagát lezárni, a második félév első heteiben lehetőségük lesz felzárkóztató órákon részt venni, majd minősítést szerezni, ezáltal lehetőséget teremtve az első félév lezárására. Ezzel kapcsolatosan Kallós elmondta, hogy nem számottevő azon diákok száma Szatmár megyében, akiknek nem lehet majd lezárni az első félévi átlagát. Megyénkben minden településre eljutottak a tanügyminisztérium által vásárolt táblagépek, így eszközhiányra nem igazán lehet panaszuk a diákoknak. A pedagógusok ugyanakkor mindent megtettek annak érdekében, hogy eljuttassák a tananyagot a diákokhoz. Sajnos vannak olyan települések a megyében, ahol nincs vagy nagyon gyenge az internet, és itt komoly nehézséget okozott az online oktatás.

Oltatási hajlandóság

Az oltatási hajlandóságról is összesítést kell készíteniük a tanfelügyelőségeknek, ugyanis a tanügyminiszter többször is azt nyilatkozta, hogy figyelembe veszi a pedagógusok válaszait, amikor arról döntenek majd, hogy a február 8-án kezdődő második félév online folytatódik-e, vagy lehetségessé válik a fizikai jelenléttel zajló oktatás.
Kallóstól megtudtuk, hogy megyénkben a pedagógusok körében 45 százalékos az oltatási hajlandóság, legalábbis ennyien válaszoltak pozitívan arra a kérdésre, hogy beoltatnák-e magukat. „Meglátásom szerint nagyobb az oltatási hajlandóság a szatmári pedagógusok körében, de azok, akik már átestek a betegségen, egy későbbi időpontban oltatnák be magukat. Ők most bizonytalanok az oltás beadatását illetően” — magyarázta a főtanfelügyelő-helyettes.


Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmár megye

Ilyen lesz a 2024/25-ös tanév

Alig több, mint két hét múlva kezdődik az iskola!
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.