Belföld

Tánczos a környezetszennyező autók megadóztatásáról: tekintettel kell lenni a nehéz helyzetben lévő állampolgárokra is

2021.07.22 - 12:46

A környezetvédelmi miniszter kifejtette, a legtöbb uniós tagállam megadózza a környezetszennyezést, és elveszi az emberek kedvét a környezetkárosító autók megvásárlásától, Romániában viszont nincs ilyen rendszer, így az ország az idős autók felvevő piaca lett. Az adórendszer kidolgozása azonban szerinte nem a környezetvédelmi minisztérium feladata. Tánczos szerint ezt bizonyítja a korábban bevezett környezetszennyezési adó példája is, amelyet a jogi hiányosságai miatt végül törölni kellett.

A miniszter úgy vélekedett, olyan intézkedéscsomag kidolgozására van szükség, amely tekintettel van a nehéz anyagi körülmények között élő polgárokra, ugyanakkor elveszi az emberek kedvét a 15 évnél idősebb, 3 literes dízelmotorral felszerelt gépkocsik birtoklásától. Ezek az autók 'nagyon jól néznek ki az utakon, státuszt kölcsönöznek tulajdonosuknak, de nagyon szennyeznek' - fogalmazott Tánczos.

'Eltérően kell kezelni azokat a polgárokat, akik valóban nem engedhetnek meg maguknak új autót, és azokat, akik több mint 15 éves, de 15-20 ezer eurós gépkocsit vezetnek. Ezeket a dolgokat világosan szét kell választani egymástól' - tette hozzá.

A gépjármű-bejegyzési és jogosítvány-kibocsátó hivatal szerint a román állampolgárok 2021 első felében a következő márkákat részesítették előnyben a használt autók vásárlásakor: Volkswagen (48.965 darab), BMW (19.558 darab), Audi (19.487 darab), Ford (14.037 darab) és Opel (13.204 darab).

Az új autók esetében az első öt eladott márka listája a következő: Dacia (10.387 darab), Skoda (4302), Ford (3803), Toyota (3744) és Volkswagen (3489).
AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Négynapos városnapi útlezárás

A Transilvania sugárutat zárják le az autós forgalom elől a városünnepi hétvégén.
Szatmárnémeti

Több mint háromezer ember maradt adós

Első lépésben fizetési felszólítást kapnak, de ha erre nem reagálnak 15 naptári napon belül, a végrehajtás folytatódik.
Szatmárnémeti

Fizetési felszólításokat kézbesítenek az adóhivatalok

Azok fognak levelet kapni, akik március végéig nem fizették ki éves helyi adóik legalább felét.