Szatmárnémeti

Tanácsülés: nem veszekedtek a pénz miatt

2015.11.25 - 08:27

A megyei tanács elnöke szerint az önkormányzatok a költségvetés kiegészítéseknek „köszönhetően” sokkal jobban állnak anyagilag, mint az előző években – tegnap átlagosan 30 000 lejt kaptak.

Meglepően csendes és relatív rövid volt a Szatmár Megyei Tanács tegnapi ülése – a nem mindig csendes és finom odaszólásairól ismert Mircea Govor alelnök visszafogottan ült és máskori viselkedésével ellentétben most még azoknak sem vágott vissza egy–egy élesebb megjegyzéssel, akik az elmúlt napokban, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) házkutatását követően vehemensen támadták. És csendes–visszafogottan ültek Govor szópárbajainak ellenfelei, Adrian Cozma és Panea Alexandru tanácsosok is – igaz, utóbbi a gyűlés végi különfélék napirendi pontnál szóvá tette, hogy a megyei tanács honlapján nincs feltüntetve: tanácsostársai milyen politikai pártokba/alakulatokba vándoroltak át eredeti pártjukból. „A lakosok és úgy mindenki tisztánlátása érdekében ezeket az átvándorlásokat jelezni kéne a nagy nyilvánosság felé is.” – fogalmazott Panea, akinek hozzászólását a megyei tanács elnöke csak egy furcsa fejbiccentéssel könyvelte el.

A tanácsosok teljes egyetértésben és – más ülésekkel ellentétben – csendben szavazták meg a napirendi pontokat, melyek közül több is a megye és a vidéki önkormányzatok költségvetés kiegészítésére vonatkozott. „Az önkormányzatok sokkal jobban állnak anyagilag most, mint az előző években, hiszen a a Szatmár Megyei Adó- és Pénzügyi Ügyosztály egy meghatározott algoritmus szerint 7 300 000 lejt osztott szét közöttük, mi pedig, azaz a megyei tanács 4 117 000 lejt.” – magyarázta Adrian Ştef. Az önkormányzatok átlagosan 30 000 lej kaptak költségvetés kiegészítésként, ám akadt pár olyan kivétel is, akik ennél sokkal többet – például Kisgérce 125 000, Aranyosmeggyes 123 000, Pálfalva 60 000, Szopor 280 000, Krasznaterebes 506 000, Szatmárhegy 450 000 lejt, míg Nagykároly 640 000, Avasfelsőfalu pedig 190 000 lejt. Ştef magyarázata szerint ezek a települések sürgősségi kiadásokra, illetve bizonyos európai uniós pályázatokkal kapcsolatos késedelmi büntetések kifizetésére igényeltek a megyei tanácstól nagyobb összeget, amelyet sikerült is megadni nekik. Maga a megyei tanács, mint intézmény, 4 300 000 lejnyi kiegészítést kapott s ennek köszönhetően minden fennhatósága alá tartozó intézmény szintén „bőséges” kiegészítésben részesült. Mindezek mellett közel 12 millió lejt különítettek el a megyei utak rendbe tételére is.

A tanácsosok szintén teljes egyetértésben bólintottak rá a Tudor Vladimiriescu utca 7. szám alatti terület – hiszen a rajta lévő, egykori tüdőszűrő épületét már le is bontották – a Nemzeti Lakásügynökségnek (ANL) való használatba adását, ahol a tervek szerint fiatal orvosok és egészségügyi szakemberek számára épülnek majd bérlakások. Elkészült és a tanácsosok által meg is szavazott műszaki–gazdasági mutatókkal és a munkálatok elvégzéséhez szükséges megyei tanácsi önrész biztosításával várják a tavaszt és a pályázási lehetőséget két útszakaszon is: (Szatmárnémeti – Barlafalu – megyehatár (Máramaros), valamint Krasznabéltek – Béltekfürdő – Dobra – Nántű – Korond – Bogdánd – Hadad – megyehatár (Szilágy megye).

Egyetlen napirendi pont igényelt hosszabb nem is megvitatást, de megmagyarázást, ez pedig a Szatmár megyében működő egyházak támogatásának szabályairól szóló határozattervezet volt. Magát a szabályzatot a Számvevőszék „ajánlására” dolgozták ki, hogy még könnyebben nyomon lehessen követni: kinek/melyik felekezetnek és mire adnak pénzt. Mint kiderült, a támogatásra várók idén a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt csak működési költségek biztosítására pályázhatnak, az ehhez szükséges dossziét pedig december 8-ig kell leadniuk, hogy még ebben az évben megkaphassák az összegeket (ugyanez az eljárás érvényes a Szatmár Megyei Labdarúgó Egyesületre is), 2016–ban viszont már épületrész felújítására, építésre vagy freskók készíttetésére/restaurálására is igényelhetnek összegeket a román állam által elismert egyházak, ezen kérvényeket pedig 2016 júniusáig kell benyújtaniuk az egyházak képviselőinek.

 

Szabó Kinga Mária