Megterhelő időszak kezdődik hétfőn, hőhullám köszönt be. Az ilyen humánmeteorológiai helyzetben sokak szervezete extrém terhelést kap, amire tudatosan készülni kell.
A tudatos táplálkozással sokat tehetünk életminőségünk javítása érdekében. Az extrém hőségben kerüljük el a nehéz, zsíros ételeket, és inkább könnyű fogásokat együnk kisebb adagokban, a megszokottnál akár több alkalommal.
Kerüljük továbbá a túlzott koffein és alkoholos italok fogyasztását. Sok vizet és ásványi anyagot veszít a szervezet, ezt a legjobb ásványvízzel pótolni. Az ajánlott mennyiség testtömegtől függően 3-5 litert jelenthet naponta – javasolja a Meteoklinika orvosmeteorológiai portál.
Szenteljünk kiemelt figyelmet idősebb hozzátartozóinknak és a krónikus betegeknek is, számukra a tudatosság ebben az időszakban kiemelten fontos. Lehetőség szerint érdemes kizárólag kímélő programokat tervezni és légkondicionált helyiségekben maradni.
Hőség idején ajánlatos a lakást, a szobát, a tartózkodási helyet hűteni. Ennek a klasszikus jól bevált módszere az éjszakai szellőztetés, napközbeni besötétítéssel. A légkondicionálót is jó megoldás, arra azonban figyelni kell, hogy a légkondicionáló legyen kitakarítva, karbantartva. A hőfok beállításánál pedig az az ideális, ha a kintinél 5-6 fokkal kevesebb a belső tér hőmérséklete.
Arra is érdemes figyelni, hogy a légmozgás ne legyen túl gyors, ne fújjon nagyon a szél, ne legyen huzat, mert ez az ízületekre lehet káros hatással, vagy nátha alakulhat ki.
A ventilátorok használata addig jó, amíg a belső tér levegője 35 fok alatt van, mert a ventillátor keveri a benti meleg levegőt, és így a légmozgás vonja el a meleg levegőt a szervezetünktől, ám ilyenkor is gondoskodni kell a folyadékpótlásról.
A folyadékpótlásra ezekben a napokban fokozottan kell figyelni, inni akkor is kell, amikor az ember nem érezi magát szomjasnak. A szokásos napi 2-2,5 liter folyadékbevitel mellett még ugyanennyit vagy akár többet el kell fogyasztani attól függetlenül, hogy milyen munkát végzünk.
A biciklizőknek azt ajánlják, hogy minél gyakrabban igyanak, öltözzenek világos színű, természetes anyagból készült ruhába.
Fontos, hogy a kisgyerekeket ne tegyük ki soha a tűző napra, lehetőleg árnyékban, félárnyékban levegőztessük őket.
Még rövid időre sem szabad gépkocsiba bezárva hagyni a gyermeket, idős embert, állatot, mert a autó belső tere nagyon hamar 80 fokra is felmelegedhet. A kocsiban ülők könnyen hőgutát kaphatnak - figyelmeztet az ÁNTSZ.
Hőségnek azt nevezzük, amikor a napi átlaghőmérséklet 25 Celsius-fok fölé emelkedik. Ez gyakorlatilag 30-32 fok közötti maximum-hőmérsékletnél kezdődik, és ezeken a napokon a minimum-hőmérséklet csak 20-21 fokra csökken.
Fokozódik a pollenhelyzet is. Főként a csalánfélék és pázsitfűfélék virágpora emelkedik, és a következő napok száraz, meleg időjárása miatt fokozódó allergiás tünetek jelentkeznek. Érdemes gyakrabban takarítani a lakást, a ruhákat pedig hazaérkezéskor egyből cserélni.
Az utakon is érezteti hatását a hőség. Romlik a reakcióidő, vakítóan erős napsütés rontja a közlekedési feltételeket. Ugyan csapadék nem várható, de érdemes hosszabb menetidővel számolni és fokozott figyelemmel vezetni.
Kedden nagyon erős, a figyelmeztetési értéket meghaladó 7,8-as UV-B sugárzás várható. A tájékoztatás szerint ezekben a napokban fokozottan védekezni kell a napsugárzás okozta leégés ellen, 11 és 15 óra között el kell kerülni a napozást, és mindenképpen javasolt a vállat takaró póló, továbbá szalmakalap, illetve fényvédő krém használata. Ez az erős UV-B sugárzás normál bőrtípusnál már 15-20 perc napon tartózkodás esetén is bőrpírt okozhat.