Belföld

Támogatják a végzősök hatékony felkészülését

2021.01.10 - 08:07

Nap mint nap bebizonyosodik, hogy a tanügy az a téma, amiről sokat lehet beszélni, ráadásul Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter naponta tartogat valami új bejelentést az oktatással kapcsolatosan, a tanév menetéről. Legutóbbi bejelentése az, hogy a képességvizsga és az érettségi próbavizsgái nem maradnak el, azokra március-április folyamán kerül sor. A tárcavezető ugyanakkor igyekezett mindenkit megnyugtatni arról, hogy a végzősök vizsgáit nem halasztják el, azokat az előre beütemezett tervek szerint tartják meg mind a nyolcadikosok, mind a tizenkettedikesek esetén.

Ebben az évben megtartják a végzősöknek a próbavizsgákat a tavasz folyamán, miután az elmúlt évben ezeket a koronavírus-járvány miatt törölték.

A tanügyi szakszervezetekkel folytatott tárgyalást követően a szaktárca közleményben számolt be a fejleményekről, melyben kihangsúlyozza, hogy a fizikai oktatás elkezdése után a diákoknak felzárkóztató órákat kell tartani, ezek finanszírozására keresik a lehetőségeket. Abban minden érintett egyetértett, hogy a korrepetálásra feltétlenül szükség lesz, hiszen a diákok egy része nagyon elmaradt a tananyaggal az online oktatás során. A próbavizsgák megszervezése kapcsán a Tanulók Országos Tanácsának (CNE) elnöke, Rareş Voicu elmondta, hogy azt javasolták a tárcavezetőnek, hogy február 15-ig dolgozzák ki a szimulációs vizsgák konkrét menetét, hogy a diákok tudjanak időben felkészülni rájuk. A próbavizsgák megrendezése nagyon fontos, hiszen a végzősöknek nem volt lehetőségük a vizsgahelyzettel találkozni az elmúlt időszakban.

A szakszervezetek, a szülők és a gyerekek képviselőivel folytatott megbeszélést követően a tanügyminisztérium közleménye arról számol be, hogy megegyeztek abban, hogy a tizenkettedikes és nyolcadikos diákok számára megtartják a vizsgákat az előre meghatározott időben, és amennyiben lehet, fizikai térben zajlanak majd a tudásmérő záróvizsgák, nem pedig online. A szakszervezeti képviselők ugyanakkor azt kérték, hogy dolgozzanak ki vizsgatételmodelleket, ezzel is a végzősök felkészülését segítve elő, tájékoztat az edupedu.ro.

Marad az eredeti ütemterv

A végzősök vizsgája kapcsán megállapodtak abban is, hogy a tételek kidolgozása során figyelembe veszik a diákoknak leadott tananyagot is, és csak olyat kérdeznek majd, amit a diákok tanultak.

A képességvizsgák esetén a beiratkozási időszak június 7. és 11. között esedékes, a nyolcadikosok számára június 11-én ér véget a tanév, míg a záróvizsga esetükben június 22-én a román nyelv és irodalom próbával kezdődik, melyet 24-én a matematika-, 25-én pedig az anyanyelv és irodalom vizsga követ. Az eredményeket 29-én függesztik ki, a fellebbezéseket követő végső vizsgaeredményeket július 4-én közlik.

Az érettségizők számára június 4-én ér véget a tanév, ők május 31. és június 4. között iratkozhatnak be a vizsgára, ami június 14-én kezdődik. A hivatalos ütemterv szerint június 14. és 16. között a román, 16–17-én az anyanyelv, június 23–25. között az idegen nyelv szóbeli, míg június 18–23. között a digitális kompetenciavizsgák zajlanak, az írásbeli vizsgák sora pedig június 28-án a románnal kezdődik. Június 29-én a profilnak megfelelő kötelező tantárgyból, június 30-án a profilnak megfelelő választott tantárgyból, július elsején pedig anyanyelvből írásbeliznek a diákok. Az érettségi eredményeit július 5-én legkésőbb 12 óráig teszik közzé. Fellebbezni szintén július 5-én lehet, 12 és 18 óra között. A fellebbezések elbírálását követően július 9-én hozzák nyilvánosságra a végleges eredményeket.

Sógor Beáta

Fotó: SZFÚ archív

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Közzétették a tituláris tanári vizsgák eredményeit

Nyilvánosságra hozták szerdán a rendes (titular) tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit.
Belföld

Kezdődnek az érettségi vizsgák!

Hétfőn kezdődik a nyári érettségi, amelyre idén több mint 134.000-en iratkoztak be országszerte. Végleges eredményeket július 12-én lesznek.