„Akár kormányon akár ellenzékben, az RMDSZ támogatja a kulturális intézményeket. Amíg a jelenlegi kormánykoalíció, amelynek az RMDSZ már nem tagja, az erdélyi magyar kulturális intézményrendszer alapjait rengeti meg, a Szövetség az intézmények megfelelő finanszírozásán dolgozik” – nyilatkozta Cseke Attila.
Kidolgozott mechanizmus
Az RMDSZ-es szakpolitikus elmondta: a finanszírozási mechanizmust a Szövetség dolgozta ki és léptette érvénybe 2021-ben, ennek köszönhetően részesül most 18 erdélyi magyar kulturális intézmény – köztük a Harag György társulat otthona, a szatmárnémeti Északi Színház –, támogatásban.
Előirányozva
A szakpolitikus hozzátette: az idei, 331 millió lejes támogatást az éves állami költségvetés irányozza elő, amelyet múlt év végén fogadott el az akkori kormány, ezenfelül, 2021 óta összesen 725 millió lejt utalt ki az RMDSZ által vezetett fejlesztési minisztérium a fent említett előadó-művészeti intézményeknek.
A pénteken elfogadott jogszabály értelmében a nagyváradi Szigligeti Színház részesül közel 4,5 millió lejes finanszírozásban, a kolozsvári Puck Bábszínház kap 4,8 millió lejt, és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház kap 5,4 millió lejes támogatást. Hargita megyében a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, a Csíki Játékszín és a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház összesen 6,3 millió lejes támogatásban részesül, illetve a szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának 8,3 millió lejes támogatást ítélt oda a jogszabály.
A temesvári Csíki Gergely Állami Magyar Színház 5,5 millió lejes finanszírozásban részesül, a nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes 2,6 millió lejt kap, és a kézdivásárhelyi Vigadó közel 350 ezer lejt. Támogatást kapnak továbbá az aradi (5,5 millió), nagyváradi (4,4 millió), brassói (8,9 millió), kolozsvári (17,5 millió), marosvásárhelyi (9,2 millió), illetve a szatmárnémeti (0,77 millió), nagyszebeni (4,7, millió) és a temesvári (10,6millió) filharmóniák is.
Közlemény/Hírszerkesztő