Szatmárnémeti

Támogatásözön, amelyet kár lenne kihagyni

Támogatást kaphatnak a gazdák, ha időben, május 26-ig pályáznak (Fotó: hellovidek.hu)
2022.05.11 - 17:00
Elfogadta a kormány azt a rendeletet, melynek keretében 300 millió eurós támogatást kaphatnak a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban tevékenykedő cégek — tudtuk meg Magyar Lóránd parlamenti képviselőtől, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának alelnökétől.

A kis- és középvállalkozások 5000 vagy akár 120 000 eurós összegre is pályázhatnak május 26-tól kezdődően, a sikeres pályázatot leadók pedig július végén szerződést is köthetnek az Európai Projektek és Beruházások Minisztériumával a Versenyképességi Operatív Programon keresztül. A Támogatás Romániának programban kisvállalkozók, PFA-val vagy II-vel rendelkezők egyszeri, 5 ezer eurós támogatásban részesülhetnek. Ebben az esetben 50 millió eurós összegből lehet támogatást igényelni. A cégek, nagyvállalatok vagy mezőgazdasági szövetkezetek 120 ezer euro támogatást is kaphatnak a 250 millió eurós „kalapból”. Mind a mikrotámogatás, mind pedig a nagyobb összegű támogatás esetében előre meghatározott, hogy mire költhető a vissza nem térítendő segítség.

„Úgy gondolom, hogy ez egy jó támogatási lehetőség, amelyet a gazdálkodóknak érdemes kihasználniuk. A romániai gazdatársadalom a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került, a dolgot pedig súlyosbította a jelentős energiaár-emelkedés, amit a műtrágya hiánya, illetve az árának a jelentős emelkedése is tetőzött. A célunk ezzel a támogatással az, hogy segítsük a gazdákat, egyúttal pedig elejét vegyük a drasztikus élelmiszerár-emelkedésnek. Köszönöm Hegedűs Csilla és Barabási Antal Szabolcs munkáját a rendelet közös kidolgozásában” — fogalmazott Magyar Lóránd. A szakpolitikus szerint a támogatásigénylés kapcsán érdemes sietni, hiszen a leadás május 26-i kezdése fontos dátum, ugyanis a támogatás odaítélésekor figyelembe veszik a leadási sorrendet is. De nézzük, ki és mekkora összegre pályázhat.

5000 eurós támogatások

Az 50 millió eurós költségvetésből egyenként 5000 eurós működőtőke-támogatást különítenek el. A mikrotámogatások kedvezményezettjei a következők lesznek: kis- és középvállalkozások, beleértve azokat a (mikro-) vállalkozásokat is, amelyeknek 2019. december 31-én NEM volt egyéni munkaszerződéssel rendelkező munkavállalójuk; a 44/2008. számú sürgősségi kormányrendeletben szabályozott engedélyezett természetes személyek, egyéni vállalkozások és családi vállalkozások.

Támogatási feltételek

A pályázók a támogatási kérelem benyújtását megelőzően legalább egy naptári éven keresztül folytattak tevékenységet, kivéve a PFA-t, amely esetében a tevékenység elkezdésére 2020. február 1-jéig kerülhetett sor; a támogatási kérelem benyújtását megelőző pénzügyi évben a támogatási kérelem benyújtásának napján legalább 5000 eurónak megfelelő, lejben kifejezett árbevételt értek el. Kivételt képeznek azok pályázók, amelyek 2019-ben alakultak, és árbevételük nem érte el az 5000 eurót, a minimális árbevételi küszöbértéket a 2019. évi teljes tevékenységi hónapok számának és a 415 euró szorzataként kell kiszámítani. Szintén kivételt képeznek a PFA-k, II-k, IF-ek, esetükben nem veszik figyelembe a forgalmi küszöbértéket (cifra de afaceri); a mikrotámogatás odaítélését követően legalább 6 hónapig fenntartják tevékenységüket.

Támogatható kiadások

Az 5000 eurós mikrotámogatásban részesülők számos támogatható kiadást hajthatnak végre ebből a pénzből: folyó/működési tevékenységhez szükséges nyersanyagok, anyagok, áruk és egyéb készletkategóriák kiadásai; a jelenlegi szállítókkal szemben fennálló tartozások, beleértve a szerződéses közüzemi szolgáltatói kifizetések; a szerződés szerinti bérleti díjjal kapcsolatos kiadások és/vagy a mezőgazdasági földterületekre vonatkozó bérleti vagy koncessziós szerződések szerinti bérleti vagy jogdíjakkal kapcsolatos kiadások; az alapvető napi működéshez szükséges szolgáltatások és javítások beszerzésével kapcsolatos kiadások, kivéve a tanácsadási szolgáltatásokat, tanulmányokat és a napi működéshez közvetve kapcsolódó egyéb szolgáltatáskategóriákat; a készletelemek beszerzésével kapcsolatos kiadások, beleértve a folyó tevékenység újraindításához szükséges, tárgyi eszköz jellegű készletelemeket is; a tevékenység újraindításához szükséges berendezések, gépek, technológia, felszerelések beszerzésével kapcsolatos kiadások; az állami költségvetéssel szembeni tartozások kifizetésével kapcsolatos kiadások.

5000 és 120 000 euró között

Az egyenként 5000–120 000 eurós működőtőke-támogatásokra 250 millió eurós költségvetés áll rendelkezésre. A forgótőke finanszírozására szolgáló vissza nem térítendő külső finanszírozási támogatás összege a következőképpen került meghatározásra: a 2019-ben 5000 és 13 500 euró közötti forgalmat bonyolító kkv-k esetében a támogatás összege 5000 euró; azon kkv-k esetében, amelyek 2019. évi árbevétele meghaladja a 13 501 eurót, a támogatás összege az árbevétel legfeljebb 15%-a lehet, és nem haladhatja meg a 120 000 eurót. Az 1 millió eurót meghaladó, euróban kifejezett forgalommal rendelkező kkv-k esetében a támogatás maximális összege 120 000 euró; a pályázónak rendelkeznie kell a megpályázott összeg 15%-ával, ami az önrészt teszi ki.

Támogatási feltételek

A forgóeszköz-támogatásokat olyan kedvezményezettek kapják, akik az alábbi feltételek mindegyikét teljesítik: a benyújtott pénzügyi kimutatások szerint a támogatási kérelem benyújtását megelőző utolsó három pénzügyi év egyikében működési nyereséget könyveltek el a tevékenységükből; a forgóeszköz-támogatás felhasználásának időpontjában a támogatási összeg legalább 15%-ával rendelkeznek; a támogatás odaítélésének időpontjában legalább hat hónapig fenntartják vagy adott esetben növelik a kérelem benyújtása óta foglalkoztatottak számát, kivéve, ha az idénymunkások és/vagy napszámosok esetében egyedi munkaszerződéseket kötnek.

Támogatható kiadások

A kedvezményezettek a következő típusú kiadásokra használhatják fel az egyösszegű forgóeszköz-támogatásokat: a kedvezményezettek folyó/működési tevékenységéhez szükséges nyersanyagok, anyagok, áruk és egyéb készletkategóriák kiadásai; a jelenlegi szállítókkal — beleértve a közüzemi szolgáltatókat is — szembeni jelenlegi és fennálló tartozások a megkötött szerződések szerint; a szerződés szerinti bérleti díjjal kapcsolatos kiadások és/vagy a mezőgazdasági földterületekre vonatkozó bérleti vagy koncessziós szerződések szerinti bérleti vagy jogdíjakkal kapcsolatos kiadások; a napi működéshez szükséges szolgáltatások vásárlásával kapcsolatos kiadások, kivéve a tanácsadási szolgáltatásokat, tanulmányokat és a közvetett szolgáltatások egyéb kategóriáit; a készletelemek beszerzésével kapcsolatos kiadások, beleértve a folyó tevékenység folytatásához szükséges, tárgyi eszköz jellegű készletelemeket is; a tevékenység újraindításához szükséges berendezések, gépek, technológiák, független berendezések beszerzésével kapcsolatos kiadások; az állami költségvetéssel szembeni tartozások kifizetésével kapcsolatos kiadások. 
Az elérhető támogatásokkal és a pályázati feltételekkel kapcsolatban Szatmár megyében Glatz Beátánál a 0740.955.585-ös telefonszámon, illetve Fekete Gabriellánál a 0771.315.821-es és a 0748.933.326-os telefonszámon lehet érdeklődni. SZFÚ