Belföld

Támogatás sertéstenyésztőknek

2020.02.28 - 16:06

Az afrikai sertéspestis kapcsán kialakult helyzet miatt vissza nem térítendő uniós támogatásokra pályázhatnak a sertéstartó gazdák, valamint a vadásztársulások és közintézmények.

Több tíz- vagy százezer euró értékű, vissza nem térítendő támogatásokra pályázhatnak azok a sertéstenyésztő farmok, amelyek a betegségek, fertőzések terjedésének a megakadályozása érdekében javítani kívánják farmjuk védelmi rendszerét — áll a szaktárca közleményében. Az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) 5.1-es intézkedésére az állattartó és a vadásztársaságok pályázhatnak. A farmok a bejárati kapuiknál fertőtlenítőre, az alkalmazottak számára védőruhák vásárlására, tisztítószerekkel ellátott öltözők építésére, valamint olyan kerítések építésére kérhetnek támogatást, amelyek megakadályozzák a vaddisznók behatolását. Az intézkedés lehetőséget ad arra is, hogy olyan farmok, ahol nincs víz-, csatorna- és villanyhálózat, rákapcsolódhassanak a legközelebbi hálózatra, de az sem kizárt, hogy mobil szolgáltatórendszereket hozzanak létre. A pályázat lehetőséget ad az eszközök megvásárlására, valamint azok üzembe helyezésére. Erre a célra maximum 250 ezer eurót lehet kérni. A pályázati útmutató szerint két kategóriában lehet pályázni: a harminc sertésnél kevesebb vagy a harminc sertésnél több állományok esetén. A farmfejlesztési támogatásra magánszemélyek nem pályázhatnak. A sertéspestis okozta károk enyhítése a célja az 5.2-es intézkedésnek. Ebbe a kategóriába azok a farmok, jogi személyek, termelői csoportok, szövetkezetek tartoznak, amelyek a sertéspestis miatt elrendelt intézkedések következtében elveszítették az állatállományuk minimum harminc százalékát. Ebben a kategóriában 200 ezer eurót lehet igényelni tenyészállatok vásárlására.

Szakemberek úgy látják, hogy az elkövetkező három-öt évben nincs esély a sertéspestis felszámolására, sok esetben az is sikernek számít, ha a vírust távol tudják tartani a farmoktól.

Magyar Lóránd, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának elnöke arra ösztönzi az állattartókat — és minden mezőgazdasággal foglalkozót —, hogy használjanak ki minden pályázati lehetőséget, és fejlesszék a farmjukat, mert a modern létesítményekbe nehezebben jutnak be a betegségeket okozó vírusok. Azokon a farmokon, amelyeken az elmúlt időszakban megtették a szükséges óvintézkedéseket, szinte teljesen megszűnt a fertőzésveszély, most már csak arra kell figyelni, nehogy valamilyen módon — tápanyaggal vagy lábbelin — bekerüljön a vírus kívülről. A modern mezőgazdaság lehet egy jó megélhetési forma, de eredményeket csak folyamatos tanulással lehet elérni — véli Magyar.

Elek György