Szatmárnémeti

Támogatás a magyar óvodáknak

2017.04.25 - 14:09

Április 21–22-én tartották meg a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) éves küldöttgyűlését Csíkszeredában, amelyen a Szatmár megyei szövetség küldöttei is jelen voltak.

Az RMPSZ Szatmár megyei szervezetét Baranyai Tibor megyei elnök, valamint Miclăuş Judit és Muhi Sándor küldöttek képviselték a szakmai szervezet hétvégi csíkszeredai küldöttgyűlésén.

A hagyományos éves küldöttgyűlésen Burus Siklódi Botond, az RMPSZ országos elnöke köszöntötte a résztvevőket, aztán elhangzottak a megyei szervezetek beszámolói, cenzorjelentés, gazdasági beszámolók stb., majd a szövetség tervei kerültek megvitatásra és jóváhagyásra.

Ezek között az egyik, talán a legjelentősebb az idei és jövő évben lezajló Kárpát-medencei óvodai program témája volt.

Baranyai Tibor, az RMPSZ Szatmár megyei elnöke ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a Kárpát-medencei óvodai program lényege, hogy a magyar kormány jelentős összeggel fogja támogatni a magyar nyelvű óvodai oktatást, amelyet a pedagógusszövetségen keresztül osztanak majd szét Romániában azokban a falvakban és városokban, ahol a magyarság szórványban él, de nem mutat drasztikus megfogyatkozást, így van értelme pénzt befektetni a gyermekek magyar nyelvű oktatásába. Erre a legkézenfekvőbb eljárás az lesz, hogy az RMPSZ a megyei tanfelügyelőségekkel, valamint a pedagógusokkal közösen felméri a megyék településeinek helyzetét, és annak függvényében igényelhetik a támogatást.

Baranyai szerint adott esetben óvodaépítésben is besegíthet ez a támogatás azokon a vidékeken, ahol erre szükség lenne, de zömében óvodai játszóterekkel, valamint didaktikai felszerelésekkel fogják majd bővíteni a kiválasztott óvodákat.

Az óvodaépítés Szatmár megyében nem valószínű, hogy indokolt lenne, viszont biztosan több óvoda fog különböző támogatásokat kapni megyénkben is felszereltsége bővítése céljából.

Ehhez a programhoz tartozik a magyar tagozaton dolgozó óvónők didaktikai továbbképzése is, amelyre szintén sor kerülhet az elkövetkező két év során.

Ugyanakkor folytatódik a szakoktatásra irányuló támogatási program is, amelynek már többéves hagyománya van Szatmár megyében is, két szatmárnémeti és két nagykárolyi iskola részvételével. Ennek keretében az iskolák 2–4 hetes időtartamra magyarországi tanulmányi útra küldhetnek 5+1 fős diákcsoportokat pedagógusi kísérettel. Erre az előző években is sor került, és mindig nagy sikert aratott a diákok körében.

 

 

Bajnai Botond