Vidék

Talajjavítás, tápanyagpótlás ásványi kőzetekkel

Talajjavítás, tápanyagpótlás témakörben szerveztek gazdatalálkozót Magyarcsaholyban ( Fotó: partiumigazda.ro )
2022.03.24 - 17:00
A magas műtrágyaárak és a beszerzési nehézségek okán a gazdák meg kell fontoljanak minden lehetőséget, amivel a növényeik számára létfontosságú tápanyagokat gazdaságos módon pótolhatják — például a természetes, ásványi kőzetekből nyert talajjavító készítményeket.

Talajjavítás, tápanyagpótlás témakörben szerveztek gazdatalálkozót Magyarcsohalyban a Partiumi Falugazdász Hálózat Szatmár megyei területi képviselői — számol be a partiumigazda.ro. A részt vevő gazdálkodók rendkívül fontos információk birtokába kerültek az akár több éven keresztül hatásos talajjavító készítmények kapcsán. A találkozón Kovács Szabolcs és Fehér Gyula falugazdászok meghívására Virágh Gábor mérnök, a nagybányai Poli Top Kft. igazgatója mutatta be a cégük által forgalmazott természetes, ásványi kőzetekből nyert, hatásukat több éven keresztül kifejtő talajjavító készítményeket. A Máramaros megyei vállalkozás a lengyel Calc Group ásványi termékeinek romániai forgalmazójaként tevékenykedik. A Poli Top Romániában a zeolitot mint természetes ásványi kőzetet, valamint a dolomit feldolgozásából nyert háromféle, kalciumalapú talajjavító készítményt forgalmaz. A kalciummal párosítva van olyan granulátum, amelyik magnézium-oxidot tartalmaz, ezt főként kukoricára ajánlják, más variációban pedig ként tartalmaz, ami leginkább a repcére és az áfonyára jótékony.

A rendezvényen Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője a magas műtrágyaárak és a beszerzési nehézségek tükrében arra kérte a gazdákat, hogy fontoljanak meg minden olyan lehetőséget, amivel a növényeik számára létfontosságú tápanyagokat gazdaságos módon pótolhatják. Az ásványikőzet-őrleményeket, a műtrágyával azonos kinézetű és méretű granulátumokat — a virág- és dísznövényektől kezdve a zöldségtermesztésen át a szántóföldi nagykultúrákig, gyümölcsöskertekig — széles körben használhatják a gazdák. A jelenlévőknek azt ajánlotta, hogy az ásványi talajjavító készítményeket bátran használják kisebb parcellán, vagy a talajjavító, hozamfokozó hatás közvetlen összehasonlíthatóságának kedvéért akár egy 50 áras szántóterület felén.

Virágh Gábor hozzátette, hogy a granulált termékek kijuttatása műtrágyaszóróval is lehetséges, de elengedhetetlen beleforgatni a talajba. Ha ugyanis a kiszórás után sorsára hagyjuk, akkor a kalcium magától lassan, évente legfeljebb 10 centimétert hatol a gyökérzónába. A gazdálkodók számára az igazi vonzerőt a természetes, hozzáadott kemikáliát nem tartalmazó, kalciumalapú talajjavítók ára jelenti, mely a műtrágyák mostani beszerzési költségéhez képest lényegesen kevesebb, nagyságrendileg a negyede-harmada annak. A kalcium hatóanyagú készítményből a hektáronként ajánlott mennyiség a termesztett növénykultúra és a parcella talajminőségi paramétereinek függvényében 500 és 1000 kilogramm között változhat, a várható termésnövekedés pedig átlagosan 20 és 60 százalék közötti — hívta fel figyelmet a cégvezető. A szükséges dózis meghatározásához azonban talajelemzése is szükség van — tette hozzá a szakember.

„A kalcium hatóanyagú talajjavító készítmények növelik a talaj pH-értékét, azaz csökkentik a talaj savasságát, ez pedig segíti a növényeket abban, hogy felvegyék a talajból azokat a tápanyagokat, amelyek amúgy is ott vannak, de a talaj savassága miatt elérhetetlen formában. A savasság csökkentése nyomán az iongazdálkodás jobb, a növény egészségesebb lesz. Sőt, a műtrágyával ellentétben nem kell tartani a túladagolástól sem, mert akkor sem rontjuk vele a talajt. A leromlott, gyenge minőségű talajokon is hatékony, használatával nagyjából két-három év szükséges a talaj helyreállítására” — sorolta Virágh mérnök. A kalcium hatóanyagú granulátumot a fóliasátras, üvegházas zöldségtermesztőknek is ajánlják: például a paradicsom alján megjelenő barna folt egyértelműen kalciumhiányra utal. A zeolit ugyanakkor a talaj savasságának csökkentése mellett segíti a talaj vízgazdálkodását, illetve lassú lebomlása során nyomelemeket is biztosít a növényeknek. A zeolit természetes kőzet, az ebből készülő, különböző szemcseméretű őrleményeket talajjavító anyagként a biogazdálkodók is előszeretettel használják — szögezte le a magyarcsohalyi gazdafórumon Virágh Gábor. SZFÚ