Vidék

Tájékoztató megbeszélést szerveztek polgármestereknek

2015.03.27 - 19:00

A kerekasztal-megbeszélést az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség szervezte a POR 2014–2020-as pályázati időszak minél sikeresebb lehívásai érdekében.

A hét témakör szakembereinek előadásaiból a jelenlévők nem csak azt tudhatták meg, hogy kell minél sikeresebb elbírálás alá eső pályázatokat készíteni a Regionális Operatív Program keretében (POR), melyek azok a fő stratégiai szempontok, célok és meghatározások, amelyeknek mindenképp szerepelnie kell egy-egy pályázatban, miért előnyösebb és számíthat biztosabb sikerre egy-egy partnerségben, több település által közösen benyújtott pályázat, hanem például azt is, mit kell figyelembe venni és melyek azok a lépések, amelyek szükségesek egy-egy Helyi Akciócsoport (GAL) létrehozásához, vagy milyen előnyökkel jár az érintett közösség számára az akciócsoport léte.

Bár a szervezők az előadások és megbeszélések „célközönségeként” elsősorban a települések polgármestereire számítottak — hiszen főképp számukra is szervezték azokat —, a hallgatóság soraiban alig öt közösségvezető foglalt helyet, a többség a magánszektorból érkezett.

Béltek község polgármester, Bartók-Gurzău Ioan kérdésünkre elmondta, érdekesnek és nagyon hasznosnak tartja ezt az előadás-sorozatot, hiszen a településnek két nagy beruházása is van: a fürdő (igaz, ez már hosszú évek óta húzódik) és az egész község csatornázási rendszerének kiépítése. „Lényeges, hogy tudjuk: mit, mennyit, mikor és milyen módon tudunk megpályázni, pénzalapokat lehívni” — mondta. Ludróczky Sándor, Avasújváros polgármestere többek között azért jött el, mer ott jelenleg folyamatban van egy pályázat, az iskola épületének teljes felújítása, de emellett szeretné megpályázni egy teljesen új óvoda felépítését is: „Jelenleg 75–80 ovis van a településen, az óvoda pedig az egyház épületében működik. Hat-hét évvel ezelőtt letettünk egy óvodaépítési pályázatot a Világbankon keresztül, de azóta teljes csend van körülötte.… A kicsik mind újvárosiak, hiszen Kőszegremetén és Rózsapallagon is működik óvoda.”

Silviu Zetea aranyosmeggyesi polgármestert főleg a partnerségben benyújtandó pályázatok, azok megírása és benyújtása érdekli, már csak azért is, mert két nagy léptékű tervet szeretne megvalósítani: „Beszélgettünk már erről polgármester-kollégáimmal, és nagyon érdekel bennünket a finanszírozási lehetősége egy kicsi Szamos-hídnak az Aranyosmeggyes—Patóháza—Szamoskrassó útvonalon. A másik terv — bár a községhez kötődik, mégis regionális turizmusfejlesztésnek nevezném — a Lónyai-kastély felújítása, a kastély környékének rendbetétele és a turisták ide csalogatása, illetve kiszolgálása.”

Koncz Andrea, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal projektirodájának vezetője szintén fontosnak érezte, hogy részt vegyen a megbeszélésen, hiszen tudnia kell, mik lesznek a lehetőségek a 2014–2020-as lehívási időszakban. „Ennek a ciklusnak a kulcsszava az integrált, partnerségi pályázatok. Viszont egy partnerséget alaposan elő kell készíteni, és ez sokszor sokkal nehezebb, mint a pályázat megírása. Nagyon fontos, hogy ezt felismerjék a településvezetők, polgármesterek, és a települések kezdjenek el idejében együttműködni. Tudatosítani kell bennük: legyenek partnerek! Természetesen a 2014–2020-as ciklussal kapcsolatos két főkérdés, amit már mindenki nagyon és ugrásra készen vár: mikor kezdődnek a kiírások, és mennyi pénzt és mekkora összegekben lehet majd lehívni.”