Vidék

Tájékoztatni kell a lakosságot a közüzemi cégek munkálatairól

2015.01.24 - 14:00

Az önkormányzatok vezetői és a közüzemi cégek kötelesek tájékoztatni a tervezett munkálatokról, beruházásokról a lakosságot. Erre az ingyenes közösségi oldalak kiválóan alkalmasak.

Érdekes kicsengése volt annak a prefektusi hivatal által szervezett tegnap reggeli megbeszélésnek, melyen a megyénkbeli városok polgármesterei és az Electrica Rt., az E.ON Gaz Rt. és az Apaserv Rt. vezetői vettek részt. Dorel Coica (Szatmárnémeti), Kovács Jenő (Nagykároly) és Vasile Mitraşca (Tasnád) polgármesterek és Erdőd képviseletében Makranczi Zoltán elősorolták mindazon problémákat, amelyekkel eddig találkoztak. „Azt szeretném elérni, hogy Szatmárnémetiben ne dolgozzanak kaotikusan a közüzemi cégek. Azaz nem akarom azt, hogy mi elvégzünk bizonyos út- vagy járdaaszfaltozást, majd jön a fent említett három vállalat valamelyike és felvágja az aszfaltot. A célom az, hogy egyezzünk meg a jövőben elvégzendő munkálatokkal kapcsolatosan” — fogalmazott Dorel Coica. A három cég képviselői elmondták, hogy idén melyek a főbb megvalósítási tervek, s ennek eredményeként az már biztos, hogy a Bariţiu utcán tervezett járdaaszfaltozási munkálatok az év második felére tevődnek át. Az Apaserv Rt. képviselője elmondta, hogy idén Szatmárnémetiben 46 utcán fognak dolgozni, mely igencsak kellemetlenül érintheti majd a lakosságot. Nagykároly központi részét teljesen feltúrták az Electrica Rt. munkásai, s a jövőben 72 utcában végeznek különböző korszerűsítési munkálatokat. Kovács Jenő elmondta, tart a lakosság reakciójától, azonban a munkálatokat szükséges elvégezni. Az önkormányzat jövőre 29 utcát tervez leaszfaltozni, melyeken aztán nem fognak megengedni semmilyen ásást, vágást, még a zöldövezeten sem. Ezért arra kérte a közüzemi cégek képviselőit, tanulmányozzák át a listát, s alkalmazkodjanak a polgármesteri hivatal beruházási tervéhez. „Nagyon fontos a lakosság tájékoztatása az éppen zajló munkálatokkal kapcsolatban. Ha tudják, mire számíthatnak, talán megértőbbek a kellemetlenségeket illetően. Nem is kell feltétlenül pluszköltségre gondolni. A mai világban a Facebook kiváló lehetőséget biztosít erre. Eddig az önkormányzatnak sem volt adatlapja, de most egy embert azzal bíztam meg, hogy naponta tájékoztassa a lakosságot az önkormányzat terveiről. Azonban én nem tehetem meg a közüzemi cégek helyett a tájékoztatást” — fogalmazott Kovács Jenő. Tasnád város polgármestere jelezte, hogy összhangba kell hozni a Tasnád—Margitta útszakasz korszerűsítését — jelentős késedelem van e beruházást illetően — és a tervezett kanalizálást. Ezenkívül a Helyi Fejlesztési Országos Program (PNDL) keretében négy útszakasz korszerűsítésére nyertek támogatást, azonban itt is össze kell hangolni a víz- és szennyvízhálózat-kiépítést az aszfaltozási munkálatokkal. Makranczi elmondta, hogy Erdődön — akárcsak Szatmárnémetiben és Tasnádon — a szennyvíztisztító berendezés megépítése került veszélybe, ugyanis a szerződést megnyert 3T Construction cég anyagi nehézségekkel küzd, s nem dolgoznak. Ez égető probléma, ugyanis a kivitelezési határidő Erdődön és Tasnádon április 15., míg Szatmárnémetiben július.

Akadozó kommunikáció

Ismét szó esett arról, hogy a polgármesterek és a különböző közüzemi vállalatok vezetői között akadozik a kommunikáció, s csak a prefektúra közreműködésével tudnak szót érteni egymással, együtt dolgozni.  Az E.ON-t egyébként Andreica Vasile, az Electricát Coicea Gheorghe, az Apaservet Leitner János, a Közösségi Fejlesztési Ügynökséget (ADI-Apa) Octavian Lazin képviselte. A jelen levő polgármesterek szerint megengedhetetlen az Electrica Rt. lakossággal szembeni magatartása, ugyanis legtöbbször csak azon bejelentéseket veszik komolyan, melyek az önkormányzat részéről érkeznek. Szintén elégedetlenséget okozott a villanyáram-szolgálató azon kérése, hogy az önkormányzat vágja le a villanydrótok, közvilágításra szolgáló villanypóznák körül a faágakat. A polgármesterek úgy gondolták, hogy ezeket a munkálatokat szakembereknek kell elvégezniük, s nem az önkormányzatok megbízottainak. Azon kérdésre, hogy miért oly sok az áramkimaradás a községekben, főleg viharok idején, az Electrica képviselője elmondta, hogy ha beázik a vezeték, akkor meg kell keresniük a meghibásodást, ki kell azt javítaniuk, mely néha több órát vesz igénybe. Ha csak az érzékelő kapcsol ki, akkor azt rövid időn belül vissza tudják kapcsolni, s elhárítják a hibát. Coicea tételesen elmondta, hogy melyik községben milyen munkálatra számíthatnak a polgármesterek, illetve lakosok. Több polgármester kérdezte, hogyan lehet hálózatbővítést eszközölni. Coicea tájékoztatásából kiderült, hogy az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) 2013-ban elfogadott 75-ös számú rendelete alapján — meghatározott dokumentáció előterjesztésével — igényelhetik az önkormányzatok a hálózat-bővítést. Amennyiben a tervezett beruházás 20 éven belül megtérül, akkor a munkálatokat teljesen az Electrica Rt. finanszírozza, amennyiben több mint 20 év kell a beruházás megtérüléséhez, akkor az önkormányzatnak is támogatnia kell a munkálatot. Megyénkben egyedül Vámfalu önkormányzata tett le sikeres pályázatot, melyet jóvá is hagytak, azonban a szükséges 1,4 millió lejes önrészt nem tudják miből előteremteni. Jelenleg erre keresnek megoldást. A víz- és szennyvízhálózat-bővítéssel kapcsolatosan a 2000 lélekszámnál kisebb falvak esetében nem lehet EU-s pénzalapból finanszírozni a beruházást, ezen esetekben a szakemberek azt javasolták, hogy a polgármesterek a PNDL keretében kérjenek támogatást. Lazin azt is elmondta, hogy a metropolisz-övezethez tartozó önkormányzatok is bizakodhatnak, hiszen a metropolisz-övezet is pályázhat a 2014–2020-as pályázási időszakban infrastruktúra-fejlesztésre, többek között víz- és szennyvízhálózat-bővítésre. Leitner ugyanakkor arra hívta fel az érintett polgármesterek figyelmét — a 2000 lakosnál nagyobb településekre vonatkozóan —, hogy akik nem akarnak az Apaserv második Masterplan-jába bekerülni, hanem a PNDL-t részesítik előnyben, jól gondolják meg, ugyanis ha a kormányprogramban nem kapnak támogatást, utólag nem vehetik be őket a Masterplanba.