Hagyományos őszi szüretet tartottak tegnap a Hám János Óvodában. A gyerekek érdeklődéssel figyelték a mustkészítés folyamatát, majd meg is kóstolhatták a frissen préselt szőlőlét. Az óvodásokat két segítőkész nagyapa tanította a mustkészítés fortélyaira.
Többéves hagyománya van már a Hám János Óvoda őszi szüreti rendezvényének. Ezen a napon minden gyermek egy apró kézi kosárral érkezik az óvodába, néhány fürt szőlőt hozva magával, amit a nap folyamán együtt darálnak le, majd préselnek ki, hogy közösen kóstolhassák meg a friss must zamatos ízét. Idén sem volt ez másképp, a reggeli érkezés utáni percek a szőlős kosarak ügyes-bajos rendezgetésével teltek, majd amikor már a kinti hőmérséklet is melegedni kezdett, 10 óra tájban minden óvodai csoport és az előkészítősök is szépen sorban kivonultak az udvarra, csoportonként mintegy 20 perc erejéig, ahol két nagyapa, Boitor Raul, aki már évek óta segédkezik az őszi szüretben, és Bartók Gurzău Ioan közreműködésével mindannyian ledarálták és kipréselték az otthonról hozott szőlőt.
A két nagyszülő nagy türelemmel és hozzáértéssel mutatta be a mustkészítés folyamatát, a daráló és a szőlőprés használatakor is meséltek a gyerekeknek.
A gyerkőcök hallhattak a szőlőtermesztéssel kapcsolatos feladatokról, magáról a szüretről, és testközelből láthatták, hogyan lesz a szőlőszemekből ízletes must, de sokan azt is tudták, hogy idővel bor lesz a szőlőléből, többen meg is jegyezték: azt csak a felnőttek isszák.
Lieb Andrea óvodavezető lapunknak elmondta, hogy dicséret illeti a szülőket is, hiszen nagyon nagy mennyiségű és sokféle természetes anyaggal készültek az idei szüretre: napraforgót, gesztenyét, makkot, mogyorót, csipkebogyót, zsengés kukoricát, paprikát, paradicsomot, fokhagymát stb. hoztak a rendezvényre, ezekből készült az udvar hangulatos dekorációja.
A tanintézmény óvónői már a hét első napjainak tevékenységei során is érintették az őszi betakarítás témáját, így a szerdai szüret még jobban segített a tanultak elmélyítésében. A legtöbb gyermek számára nem volt idegen a téma, hiszen évről évre megismétlik ezt a rendezvényt az óvoda pedagógusai, sokan már igazi rutinnal forgatták a daráló karját vagy a prés szorító kerekét, persze ameddig bírták erővel.
A délelőtt során a szőlő mellett szalmabálákkal, kukoricával, csutkával, különböző méretű disznó- és sütőtökökkel is találkoznak a gyermekek, ami által még egyszerűbben megismerkedhetnek az ősz gazdag adományaival. A gyerekek többsége szemmel láthatóan nagyon élvezte a programot, voltak, akik a frissen csorgó must láttán fellelkesülve kurjongattak, és izgatottan tartották poharukat a friss nedűre várva.
Idén a tanintézmény 182 óvodása és 25 előkészítő osztályos tanulója részesült az élményből. Lieb Andrea óvodavezető kihangsúlyozta: fontos, hogy a gyermekek kicsi korukban találkozzanak ezekkel a hagyományosnak nevezhető folyamatokkal, és tisztában legyenek azzal, hogy nem a boltok polcain elhelyezett dobozokban terem a szőlőlé.
Bajnai Botond