Szatmárnémeti

Szűréssel és oltással a megelőzés érdekében

2012.11.22 - 08:56

Egyre többen jelentkeznek Szatmár megyében az ingyenes méhnyakrák-szűrésre, melynek célja, hogy korai stádiumban felfedezzék a betegséget, amikor még gyógyítható.

 

 

Egyre többen jelentkeznek az országos program keretében meghirdetett ingyenes méhnyakrák-szűrésre, tájékoztatott a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság. A szeptemberben jelentkezett személyek esetén 121 esetben már megszületett a vizsgálat eredménye, míg az októberben jelentkezettek esetén 703 vizsgálati eredményről számoltak be. A program öt évig fog tartani, mely idő alatt a 25 és 64 éves életkor közötti nők a családorvosuknál kell jelentkezzenek, attól függetlenül, hogy biztosítottak-e, vagy sem. Ott egy részvételi űrlapot fognak kitölteni, majd a családorvos előjegyzést ír egy olyan rendelőbe, ahol elvégzik majd a vizsgálatot. A méhnyakrák hosszú évek alatt lassan, panasz- és tünetmentesen kifejlődő rosszindulatú daganatos betegség, amelyet humán papillomavírus(HPV)-fertőzés okoz. A vírus emberről emberre alapvetően nemi úton terjed. Az aktív nemi életet folytató nők mintegy 80%-a valamelyik életszakaszában megfertőződik a vírus valamelyik típusával. A panaszok és a beteg által is észlelhető tünetek már olyan előrehaladott állapotban jelentkeznek, amikor a teljes gyógyulást eredményező beavatkozásokra nincs lehetőség. Általában a fertőzés látható tünetek nélkül lezajlik, csak a nők 10 százalékánál jelentkezik a betegség. A méhnyakrák leggyakrabban 35—65 éves korú nők körében fordul elő, egyre gyakrabban figyelhető meg azonban fiatalabb korban is. A betegség időben történő diagnosztizálása érdekében ajánlják, hogy főleg a veszélyeztetett korú nők időszakonként végeztessék el a tesztet a nőgyógyásznál.

 

HPV elleni védőoltás

 

A védőoltás a rendszeres szűrővizsgálatok mellett további védelmet jelent a méhnyakrák ellen. A HPV elleni védőoltás széles körben javasolt, legideálisabb esetben a szexuális élet megkezdése előtt, hiszen a HPV-oltás szempontjából azok a legalkalmasabbak, akik még nem élnek szexuális életet. Amint dr. Lidia Tămaş, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság járványügyi szakembere elmondta, a védőoltást már 10 éves kortól ajánlják, illetve minden szexuálisan aktív nőnek. Jelenleg nem áll rendelkezésre ingyenes védőoltás, azt a szakorvos ajánlására a gyógyszertárakból lehet beszerezni. Habár az oltás védelmet nyújt a leggyakrabban előforduló, méhnyakrákot okozó humán papillomavírussal szemben, van néhány kevésbé gyakori HPV-típus, mely szintén a betegség okozója lehet, és az oltóanyag nem nyújt ellene védelmet. Éppen ezért a beoltott személyek számára is javasolt a rendszeres szűrővizsgálat.