Szatmárnémeti

Szúnyogok elleni praktikák

2020.07.13 - 09:31

Dr. Sike Tamás biológushoz fordultunk segítségért, hogy mindent megtudjunk a nyári időszakokban az életünket megkeserítő szúnyogokról, és hogy mit tehetünk, ha nem akarjuk ölbe tett kézzel megvárni, hogy hatékony lesz-e a szúnyogirtási akció, hanem egyénileg is tennénk valamit ellenük.

A vizes csapda módszere

Jó tudni, hogy a szúnyogok szaporodásának alapfeltétele a víz, tehát erre oda kell figyelni akkor, amikor megelőzni szeretnénk a szúnyoginváziót és nem megszüntetni. A szúnyogpeték jól bírják a szárazságot, de kikelni csak akkor tudnak, ha van víz. Lehet egyenesen csapdát állítani a petét rakó nőstény szúnyognak, amit háromnaponta üríteni kell, mert ennyi a lárvák fejlődési ideje. Ez a hőmérséklettől függ, melegebb időben pocsolyameleg vízben gyorsabb, de ha háromnaponta ürítjük a vizes edényeket, eresz alatt álló autógumikat, locsolókannákat, vedreket, akkor nincs esélyük kifejlődni a lárváknak. Nagyon kevés víz is elég nekik, úgyhogy alaposan fel kell szárítani mindent. Vázában felejtett víz a filagória korlátján, kidobott fólia redőiben megálló víz, aknák, túlöntözött virágok alatt álló víz, pár milliméter mély tócsa a pince végében mind-mind jó költőhely a vérszívó lárváknak. De hiába figyel oda a pangó vizekre valaki, ha a szomszédjánál minden lomban áll a víz; ha viszont mindenki rendet tart a maga portáján, akkor jelentősen kevesebb lehet a szúnyog. Szárazabb időben alacsonyabb a szaporulat, olyan időjárási körülmények, mint amilyenek mostanság voltak, rendkívül kedvezők a szúnyogok szaporodására. A szárazság a gyengéjük, azért mozognak napnyugta után és párásabb időben, és ezért van belőlük sok a bozótos, fás, gazos területeken.

Szúnyogriasztó eszközök

Mindenki ismer szúnyogot elriasztó eszközöket, szereket és csapdákat, számos növényt is ismernek, amit nem szeretnek a szúnyogok, de arra ne számítson senki, hogy az ilyenek százszázalékos védelmet nyújtanak, figyelmeztet Sike. Az pedig semmiképp nem jó ötlet, hogy csapdát állítson valaki a szúnyogoknak, mert nem az a lényeg, hogy a ház vagy a lakás közelébe csalogassák a rovarokat, sokkal inkább elriasztani kell őket, mintsem vonzani. A boltokban kapható szúnyogriasztó aeroszolok és krémek viszonylag hatékonyak, és a fizikai védekezés kiválóan működik, például a szúnyogháló olcsó, és távol tartja a rovarokat. Összekapkodja a szúnyogokat a denevér, a fecske, és a pókok sem utasítják el a hálójukba ragadt szúnyogokat, ha hajnalban vagy alkonyatban összefutnak velük, de az énekesmadarak sem vetik meg a hórihorgas vérszívókat.

Azt is mindenki tudja, hogy csak a nőstény csíp, a hím szúnyog elvan gyümölcsevéssel, a nősténynek azonban vérből kinyert fehérjére van szüksége a peteképzéshez, ezért élősködik emberen és állaton egyaránt. Az állandó hőmérsékletű élőlények vérét szívják a szúnyogok, a test által kisugárzott hő és a kilélegzett szén-dioxid alapján tájékozódnak és találnak rá az áldozatukra. Sike szerint nem igazán bizonyított, hogy a lábszag, izzadságszag, vértípus, alkohol, dohányzás számítana abban, kit csípnek meg gyakrabban és kit ritkábban. Régen faluhelyen, ahol sok volt a háziállat, ugyanannyi szúnyog több egyeden osztozott, így kisebb eséllyel csípték meg az embereket. A csoportba verődés most is egy igen egyszerű módja a védekezésnek, mert ahol sokan vannak, ott egyénenként kisebb eséllyel fog vért szívni. De fontos tudni, hogy a csoport szélén állókból lesz a leghamarabb szúnyogpréda.

Tigrisszúnyog

Új játékosnak számít a tigrisszúnyog, ez az új faj — igaz, ritkábban — előfordul vidékünkön is, és állítólag jobban boldogul városi környezetben, agresszívebb, mint honos társai, és a csípése hevesebb reakciót vált ki a bőrben, ezért jobban viszket, és nehezebben múlik el. Rovarológusok szokták mérni a szúnyogpopuláció nagyságát olyan alapon, hogy a csapdába mennyi idő alatt hány rovar és milyen faj kerül bele, mert gyakoriságuk fontos mérőeszköze egyes betegségek terjedésének.

Princz Csaba