Szatmárnémeti

Szülőföldön magyarul, a szakmában is

2016.11.16 - 10:52

Az Erdélyi Múzeum Egyesület (EME) égisze alatt idén is megszervezték a Szatmár megyei orvosok és gyógyszerészek ismerkedési találkozója. Az EME működéséről és céljairól dr. Leiher Leonóra, az EME Szatmár megyei választmányi képviselője tájékoztatott.

 

 

Harmadik alkalommal került megrendezésre az EME égisze alatt a Szatmár megyei orvosok és gyógyszerészek ismerkedési találkozója Szatmárnémetiben — tájékoztatott dr. Leiher Leonóra, az Erdélyi Múzeum Egyesület (EME) Szatmár megyei választmányi képviselője. „Egyre többen vesznek részt ezeken az összejöveteleken, mivel egyre nagyobb az igény arra, hogy ne csak a küldőpapírokon és recepteken keresztül értekezzünk egymással. A november első hétvégéjén tartott bálban hetvenen vettek részt Szatmárról, Nagykárolyból, Tasnádról, Túrterebesről stb., ugyanakkor a nagyobb magánklinikák (West Medica, Korall, Szent Antal) is képviselve voltak. A bál jól sikerült, baráti hangulatban telt. A visszajelzések nagyon pozitívak voltak: volt kolléga, aki orvostanhallgató gyermekeinek szerette volna megmutatni, hogy van Szatmáron is közösségi élet ezen a szakmán belül, tehát már megérte foglalkozni ennek a találkozónak a megszervezésével. Az est színvonalát emelte egy meglepetés, egy kolléganőnk énekével leptük meg az orvos- és gyógyszerészkollégákat, Schubert Ave Mariája hangzott el Covacic Tünde doktornő előadásában” — magyarázta dr. Leiher Leonóra.

 

Az EME céljairól

 

Az Erdélyi Múzeum Egyesület 157 éves múltra tekint vissza. 1859-ben Mikó Imre gróf (akit Erdély Széchenyijeként emlegetnek) kortárs polihisztoraival megalapította az első és azóta is egyetlen tudományt művelő civil szervezetet, melyet Erdély tudományos akadémiájaként tartanak számon. Kolozsvári központtal 7 szakosztályt — bölcsészet, természet-, orvos-, társadalom- és műszaki tudományok, matematika és agrártudomány — foglal magában.

Az orvostudományi szakosztály a legnépesebb, közel 1000 taggal és Marosvásárhelyen működik, az összes többi Kolozsváron. Egyik fő célja, hogy ápolja az erdélyi történelmi örökség értekéit. Erre a célra múzeumot hoztak létre 1859-ben, innen a múzeum elnevezés.

„Másik fő célja a tudomány magyar nyelvű terjesztése Erdélyben. Más szóval: szakmánk művelése szülőföldünkön magyarul” — magyarázza dr. Leiher.

Mindkét világháború után az EME az újrakezdés nehézségeivel küzdött meg, majd 1945 után egy hosszú kényszerszünet következett, ugyanúgy, mint más hasonló jellegű intézmények, pl. az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) életében. Az egyesület tevékenységét betiltották, vagyonát, székházait elkobozták.

1990-ben újraszerveződik, ettől kezdve az Orvosi Szakosztály székhelye Marosvásárhely lett. Elkobzott könyvtárát pótolja vásárlások és adományok révén, könyveket ad ki, köztük orvostudományi közleményeket, folyóiratokat, ösztöndíjakkal támogatja az egyetemi hallgatókat, biztosítja tehát a tudományos utánpótlást.

Az orvostudományi szakosztály évente szervez tudományos üléseket Erdélyben és a Partium városaiban. Az Országos Akkreditációs Központ kreditpontokkal értékelt háromnapos orvosi konferenciái ezek, melyekre hazai és külföldi (főleg magyarországi) előadókat hívnak meg.

„Szatmárnémeti 1997-ben és 2011-ben volt házigazdája ennek a rangos rendezvénynek. Utóbbin közel 450 résztvevő regisztrált. 2013 őszén az EME elnöksége felkért, hogy vállaljam el Szatmár megye képviseletét. Nem kértem, de örömmel elfogadtam. 2014-ben már 40 kolléga jelent meg az általam szervezett első bálon, 2015-ben kiránduláson vettünk részt családostól a Bódi-tó környékén. Ezek nem tudományos jellegű találkozók, ezekért kreditpont sem jár, de következik az is, ugyanis felkínáltam a következő konferencia helyszíneként Szatmárt. 2011-ben segítségünkre volt a városi és megyei tanács, remélhetőleg ismét számíthatunk a város- és megyevezetés támogatására” — összegzi tevékenységét dr. Leiher Leonóra. „Azóta megújult a színház épülete, 2011-ben itt tartottuk a megnyitót és a plenáris üléseket, felújították az Iparosotthont, a Károlyi-kastélyt, mindenképpen büszkélkednünk kell az épített örökségeinkkel. 2011-ben a záróünnepség utáni kiránduláson a Székelyföldről érkezett kollégák jólesően ismerték el, hogy van hova ellátogatni megyénkben. Megmutattuk nekik a kaplonyi kriptát, a Károlyi grófok híressé vált temetkezési helyét, Érmindszenten Ady szülőházát, de az igazi elérzékenyülés Sződemeteren következett be, a 200 éves kis templomban, ahol Kölcseyt megkeresztelték.

„Az EME az összetartozást erősíti, társszervezetének, a Studium Alapítványnak a célja pedig a pályakezdő orvosok itthon maradásának segítése, a hazatelepedni vágyó fiatal értelmiségiek támogatása, valamint az erdélyi magyar felsőoktatás minőségének európai szintre emelése. Jelszava: infrastruktúrát, tudást és közösséget építünk. A Studium működteti az Orvosi Szakkönyvtárat, könyvkiadót, valamint szolgálati lakásokat építenek már három városban: Marosvásárhelyen 13 éve épült fel az első szolgálati lakás, Sepsiszentgyörgyön idén lett átadva, Szatmárnémetiben a telket már megvásárolták, és hamarosan elkészül az épület is. Frissen végzett rezidensek költözhetnek be a 6 összkomfortos, bérmentes lakásba 2x2 évre.

A Studium megjelenteti az Erdélyi Magyar Orvosi Szaknévsort. Ez egy olyan adatbázis, mely tartalmazza a magyarul beszélő szakorvosok, fogorvosok névsorát. Szakterületek szerint tartalmazza az orvosok nevét, rendelési címét, telefonszámát. Szeretnénk, hogy legyen ilyen szaknévsora Szatmár megyének is, készül ugyanis a vásárhelyi, szentgyörgyi és a Kolozs megyei is.

Az EME és a Studium nem csak a Marosvásárhelyen végzett kollégáké. Az EME által a romániai magyar orvosok és gyógyszerészek csapatához tartozhat bármely egyetemen végzett kolléga, aki tevékenységét magyarul is folytatja” — hangsúlyozta az EME Szatmár megyei választmányi képviselője.