Belföld

Szülőföldön magyarul: 100 ezer forint lehet az oktatási-nevelési támogatás

2023.02.23 - 06:37
A magyar kormány a többszörösére növeli a határon túli oktatási-nevelési támogatást, és támogatja a Rákóczi Szövetség iskolabuszprogramjának elindítását Erdély szórványtelepülésein - jelentette be Panyi Miklós, a Miniszterelnökség stratégiai államtitkára Kolozsvárt.

Az erdélyi szórványmegyék magyar oktatási szakembereinek jelenlétében zajlott kolozsvári sajtótájékoztatón Panyi Miklós rámutatott: az egész Európára jellemző demográfiai fogyás a Kárpát-medencei magyarságot is különösen érinti. A csökkenő gyereklétszám miatt a határon túli magyarság számára nehézséget okoz a magyar anyanyelvű oktatási intézmények fenntartása, az anyanyelvű oktatáshoz való hozzáférés, és ezekre a kihívásokra a magyar kormánynak reagálnia kell.
"Egy ilyen eszköz lehet az iskolabuszokból álló hálózat fenntartása, ami segíti a magyar anyanyelvi oktatáshoz való hozzáférést" - mondta el Panyi Miklós. Hozzátette: ez fontos segítség a magyar családoknak, a helyi magyar közösségeknek és az iskoláknak is, hogy fenn tudjanak maradni.

Az államtitkár hangsúlyozta: a magyar kormány elkötelezett a magyar iskolát választók mellett, és emlékeztetett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesnek a Magyar Állandó Értekezleten (MÁÉRT) tett tavaly novemberi bejelentésére, miszerint a kormány a jelenlegi 22 400 forintról (gyermek/tanév) a többszörösére növeli a határon túli oktatási-nevelési támogatást.
Mint elmondta, Kárpátalján a háborús nehézségek miatt januártól bruttó 100 ezer forintnak megfelelő összeget kapnak a magyar oktatás mellett döntők, és a következő tanévtől hasonló nagyságú összeg jut a többi határon túli magyar közösség magyar iskola mellett döntő tagjainak is.

„Rákanyarodik” Erdélyre az iskolabuszprogram 
    
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke emlékeztetett: a szervezet a maga civil eszközeivel járul hozzá a külhoni magyar oktatás fenntartásához, és 2004 óta a Felvidéken strukturált iskolaválasztási programmal is jelen van. "E program mögött Magyarországon az elmúlt években egy nagyszabású társadalmi összefogás jött létre" - mondta, hozzátéve, hogy a székelyföldi megyék kivételével Erdélyre is kiterjesztették. Jövő tanévtől a Felvidéken tavaly beindított iskolabuszprogrammal is "rákanyarodnak" Erdélyre, 31 szórványtelepülésen vezetik be a magyar kormány támogatásával, az Iskola Alapítvánnyal együttműködve.
A program keretében 11 erdélyi megyében mintegy félezer diákot szállítanak több mint száz településről 34 általános iskolába. Abban bíznak, hogy Erdélyben legalább akkora sikert arat a program, mint a Felvidéken - mondta -, ahol hatására 30 százalékkal nőtt az első osztályba beíratott gyerekek száma. Csáky hangsúlyozta: nem púp akarnak lenni "a lét és nemlét között működő iskolák nyakán", ezért a 9 személy szállítására alkalmas 36 iskolabusz teljes üzemeltetését vállalják. A járműveket 501 millió forintért vásárolták a magyar kormány támogatásával.

Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke, Panyi Miklós stratégiai államtitkár és Nagy Zoltán Levente, az Iskola Alapítvány elnöke (Fotó: MTI)
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke, Panyi Miklós stratégiai államtitkár és Nagy Zoltán Levente, az Iskola Alapítvány elnöke (Fotó: MTI)

"Minden olyan támogatás, program, mely a magyar nyelvű oktatást tovább segíti, üdvözlendő" - jelentette ki Nagy Zoltán Levente, az Iskola Alapítvány elnöke. A  Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján arról számolt be, hogy 2012 és 2021 között Erdély 15 megyéjében 10 százalékkal, 1,05 millióról 940 ezerre csökkent a közoktatásban tanuló diákok száma. A létszámcsökkenés az alapfokú és középfokú oktatásban minden szinten tetten érhető, és a magyar közösségeket a román népességnél nagyobb mértékben érinti - mondta számokkal alátámasztva.
    Az iskolabuszprogram helyszíneinek kiválasztásánál egy előzetes felmérés alapján azokat a településeket, iskolákat részesítették előnyben, amelyek a legtöbb gyereket tudják bevonzani, hiszen a romániai iskolabuszprogram számos településen nem működik, rossz a jármű, vagy nincs, aki vezesse.
 A 15 erdélyi megyében ingyenes délutáni oktatási programot is működtető alapítvány elnöke arról is beszámolt, hogy egyes településeken már kezdenek látszani az eredmények: nő a magyar iskolába iratkozók száma. A jövő évi beiskolázási program áprilisban indul az újabb támogatási eszközöket is hangsúlyozó kampánnyal.

Hírszerkesztő