A koronavírus-járvány kirobbanása óta cseppet sem volt emberségesnek nevezhető a kórházi szülésekre vonatkozó eljárás a hazai kórházakban. Több mint egy éven keresztül kellett szoronganiuk a szülés előtt álló kismamáknak az Egészségügyi Minisztérium által kiadott protokoll miatt, mivel ez a koronavírus-fertőzött anyukákat elkülönítette az újszülöttektől, és addig nem láthatták babájukat, míg nem volt két negatív teszteredményük. A frissen szült anyukáknak ráadásul azt ajánlották, hogy fejjék le a tejüket, mivel viszont ez veszélyes hulladéknak minősült, ki kellett önteni. Hiába állította az Egészségügyi Világszervezet, hogy az anyatejen keresztül nem fertőződhet meg az újszülött, mégsem adták oda a babáknak a lefejt anyatejet, ráadásul akár hetekig is elválasztották az újszülöttet édesanyjától. Nem volt mit tenni, hiszen ezt írta elő a 2020/555-ös számú egészségügyi minisztériumi rendelet — ennek azonban ettől a hónaptól már vége.
Az egészségügyi szaktárca legutóbbi, 2021/434-es számú rendeletével hatályon kívül helyezte ezt a mamákra és babáikra nézve túlzottan elővigyázatos és testileg-lelkileg megterhelő rendeletet. Az új protokoll végre figyelembe veszi az Egészségügyi Világszervezet ajánlásait és a legfrissebb kutatásokat ebben a témakörben, és másként rendelkezik.
A hazai kismamáknak nem árt tudniuk, hogy az érvényes ajánlás szerint ha szövődményektől mentesen zajlik a szülés, akkor ajánlott a köldökzsinór késői elvágása, a bőr-bőr kontaktus, a szoptatás és a rooming-in elhelyezés, ami azt jelenti, hogy az anya és gyermeke egy kórteremben maradhat, egymás mellett, akkor is, ha az édesanya fertőzött vagy fertőzésgyanús. Mindezt természetesen a járványügyi higiéniai előírások szigorú betartása mellett, tehát kötelező a maszkviselés, a gyakori és alapos kézmosás, valamint azt is megjegyzi, hogy az újszülöttet a kiságyba kell helyezni, amikor az édesanyja nem eteti, öltözteti vagy pelenkázza.
Az orvosi személyzet — szülés-nőgyógyász, neonatológus, asszisztens, bába — csak korlátozott számban lehet jelen, és kötelező a megfelelő védőfelszerelés viselése. Minden orvosi eszközt, amivel a COVID-19-gyanús vagy -fertőzött anya vagy újszülött érintkezett, megtisztítják és fertőtlenítik. A COVID-19-gyanús újszülöttet az anyával közös helyiségben, rooming-in rendszerben helyezik el, az orvosi vizsgálatot a kezelőorvos és az újszülöttosztály egy asszisztense végzi. Az újszülött és a koronavírussal fertőzött anya kórházból való elbocsátása során a szállítás mentőautóval történik.
Péter Krisztina kolozsvári ügyvéd lapunknak kihangsúlyozta: jó, ha minél több édesanya ismeri a jogait. Mint megtudtuk, szülés során a kísérő jelenlétét nem tiltja meg a rendelet, de nem is ad rá keretet, így a kórházi protokoll lesz az irányadó, ami összhangban kell hogy legyen a betegek jogait szabályzó 2003. évi 46. számú törvénnyel, melynek 32. cikke előírja, hogy a kórházba beutalt személynek joga van családja és barátai támogatásában részesülni. Ennek megfelelően érdemes még szülés előtt írásos kéréssel fordulni az adott egészségügyi intézmény felé, és igényelni a kísérő jelenlétét a szülés alatt — tanácsolja az ügyvéd.
„A rendelet célja, hogy lehetőséget biztosítson arra, hogy komplikációmentes szülés során ne legyen kötelező a szigorú előírások alkalmazása, a konkrét esetekről helyben döntenek. Mindenesetre a szülő nőnek ismernie kell a jogait, és szükség esetén kérheti azok alkalmazását, főleg, hogy az anya és az újszülött elválasztása már nem történhet rutinból, erre alapos indok kell legyen” — közölte Péter Krisztina.
A beutalt személynek továbbra is joga van tájékoztatást kapni az egészségi állapotáról, a javasolt orvosi beavatkozásokról, ezek esetleges kockázatairól, alternatív megoldásokról, mindezt közérthetően és tiszteletteljes nyelvezetet használva. Továbbá minden orvosi beavatkozáshoz szükséges a beteg jóváhagyása, kivételt képeznek a sürgősségi esetek. Újszülött esetében ezt a jogot a szülők gyakorolják, mint annak törvényes képviselői (2003. évi 46. sz. törvény). Kiskorúak esetén biztosított az egyik szülő állandó jelenléte, ha ezt külön kérik, vagyis a szülőnek joga van a kiskorú beutalt gyermeke mellett lenni (2012. évi 1284. sz. rendelet).
„Jogsértés esetén ki lehet kérni egy ügyvéd tanácsát, de első lépésként érdemes panaszt benyújtani az adott intézmény vezetőségéhez, amire kötelesek választ adni. Természetesen érthető, hogy az életünk egy ilyen fontos pillanatában senki sem akar a hatósággal harcolni, de minél többen, minél többször kérjük a jogaink tiszteletben tartását, annál hamarabb számíthatunk változásra intézményi szinten is” — hangsúlyozta Péter Krisztina.
Bumbuluţ Krisztina