Belföld

Szükség van egy SUMAL 3.0-ra és egy valós reformra az illegális favágás visszaszorítása érdekében

2021.02.12 - 09:14

A WWF Románia az AGERPRES hírügynökséghez csütörtökön eljuttatott nyilatkozatában felhívja a figyelmet arra, hogy az illegális favágás elleni küzdelem rendszerének új struktúrája és következésképpen egy új SUMAL 3.0 nélkül Románia nem tud megszabadulni az illegális kitermeléstől.

"Ma azt látjuk, hogy a fa nyomonkövethetőségét biztosítani hivatott SUMAL 2.0 rendszert megfelelő tesztelés nélkül, befejezetlen formában vezették be a piacra (...), amely akadályozza azokat, akik törvényesen dolgoznak, és a minimális átláthatóságra sem teremt lehetőséget" - írja a közlemény.

A dokumentum szerint a SUMAL csak egy számítógépes alkalmazás, amely nem képes csodákra mindaddig, amíg hibás az illegális fakitermelés elleni küzdelem teljes rendszere.

A WWF megjegyzi, hogy most a fát nagyjából a becsült mennyiség formájában adjuk el közvetlenül az erdőből, mielőtt kivágnánk, függetlenül attól, hogy ugyanannyi megjelölt fának teljesen más lehet a faanyaga. Ezenkívül a szállított faanyag mennyiségével kapcsolatos hamis nyilatkozatot csak akkor büntetik erdészeti bűncselekményként, ha az eltérés meghaladja szállítmányonként az aberráns tíz köbméteres küszöböt, ami tovább ösztönzi a "megfelelő dokumentumokkal való lopást".

A szervezet szerint jelenlegi formájában a SUMAL 2.0 megszünteti az erdőszéli kontrollt, és a valós ellenőrzések elvégzéséhez szükséges erőforrások elpazarlását kockáztatja. A WWF állítása szerint a rendszer egy sor fölösleges adminisztratív feladatot ró az erdészeti őrségre, amely így kihágásrögzítő testületté válik.

Az Európai Bizottság által megkövetelt érdemi megoldások a faanyag ellenőrzésére vonatkoznak az erdőből történő kilépésekor, és egy olyan szankciórendszer kidolgozására, amelynek visszatartó ereje van az illegális gyakorlatokat illetően. Sajnos a SUMAL 2.0 nem felel meg a fenti követelményeknek, és ezen eszközök hiteltelenítését kockáztathatja az európai partnerek előtt - derül ki a közleményből.

A WWF emlékeztet: többször felhívta a figyelmet ezekre a kérdésekre, és javaslatokat tett az illegális fakitermelés elleni küzdelem rendszerének valós reformjára.

"A WWF petíciót nyújt be a kormánynak és parlamentnek az elsődleges jogszabályok sürgős megalkotása érdekében, amelyek támogatják egy új, egyszerű, átlátható és hatékony SUMAL 3.0 megalkotását" - áll a közleményben. AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Fatolvajok ellen vetik be a mesterséges intelligenciát

A mesterséges intelligenciát hívja segítségül a környezetvédelmi minisztérium a SUMAL 2.0 faanyag-nyomkövető rendszerbe feltöltött szállítási engedélyek és a szállítmányról készült fotók ellenőrzéséhez.
Belföld

Az Agent Green szerint súlyos hibái vannak a faanyag-követő rendszernek

A SUMAL faanyag-nyomkövető rendszer már az elindítása óta kijátszható, és talán a legsúlyosabb csalási módszer a szállítmány „elpárologtatása”, amikor a fuvarozók kikapcsolják a mobiladataikat, így nem ellenőrzik őket – figyelmeztetett kedden közzétett jelentésében az Agent Green.
Vidék

Megtépázta az aszály a vadállományt is

A szatmári erdő és mezők állatai mellett sem vonult el az idei aszályos nyár észrevétlenül, beszűkültek az életterek, sok helyen itatással kellett besegítenie a vadgazdálkodásnak.