A hóra nagy szükség van a mezőgazdaság valamennyi területén, így a szőlőkben is — állítja Leiher Géza szőlősgazda, a Szatmári Szőlőhegyek Egyesületének elnöke. Azok a szőlők, melyek gondozva voltak zöld korukban, átvészelik a telet, még a különösképpen hideg telet is. Nagyon sok szőlősgazda nem érti meg, hogy a szőlőt nem szabad túlterhelni, a fölösleges zöld hajtásokat el kell távolítani. Ebben az időszakban már vannak, akik metszenek, az utóbbi napok időjárása erre nem volt kedvező, de hamarosan el lehet kezdeni. A metszésnél az a fontos, hogy ne legyen fagy.
A jó borosgazdák már lefejtették a tavalyi bort, azok, akik nagyüzemileg foglalkoznak a borászattal, már filtrálják a borokat. A Szatmár megyei borok nagyon szépek, akik komolyan vették a szőlőtermesztést és a borkészítést nagyon jó borokat tudnak kínálni. Az elmúlt évben voltak szőlőbetegségek, a jó gazdák viszont találtak megoldásokat a szőlő megmentésére. Azoknál, akik nem értenek a szőlőtermesztéshez, nem tudták kezelni a szőlőt, ilyen esetekben nagy részük elpusztult, a másik részből pedig rossz borok készültek.
Leiher emlékeztetett arra is, hogy ahhoz, hogy jók legyenek az idei borok, már most el kell kezdeni a szőlők szakszerű kezelését. Már most el kell kezdeni a metszést, le kell tisztítani a sorközöket, el kell végezni a téli lemosó permetezést, hogy elpusztuljanak a rovarok és a kártevők, még mielőtt beindul a vegetáció. Vannak nagyon jó téli permetszerek, ezeket kell beszerezni. Leiher megjegyezte azt is, hogy nem könnyű olyan munkásokat találni, akik szakszerűen tudják elvégezni a rájuk bízott feladatokat.
Bencze Zoltán kertészmérnök is úgy véli, hogy a hóra nagy szükség van a szőlőkben és a gyümölcsösökben. A hideg eltünteti a kártevők nagy részét, cserélődik a levegő. A gyümölcsösök metszése folyamatban van, jelenleg az almát és a körtét metszik, de vannak szilvafajták is, amelyeket lehet metszeni. Nagyon lényeges, hogy az őszi- és a kajszibarackot csak virágzás előtt ajánlatos metszeni. Az is ajánlatos, hogy előbb legyen meg a metszés, és azt kövesse a téli lemosó permetezés, két-három hét múlva pedig el lehet végezni a második permetezést.
Bencze szerint Szatmár megyében elegendő mennyiségű gyümölcs terem. Nagyon sok az új telepítés, aminek a minősége is megfelelő. Az elmúlt év nem kedvezett a gyümölcstermesztőknek, mert nagyon sokat kellett költeni a permetezésre, ami végül ráfizetéssel járt.