Vidék

Szűcs Szabolcs: „Nap mint nap dolgozni kell azért, hogy előreléphessünk”

2020.08.27 - 18:17

Szűcs 12 éve vesz részt a község irányításában, 2008–2012 között alpolgármesterként, majd 2012-től polgármesterként dolgozik Szatmárhegyért. Hogy melyek voltak a legnagyobb megvalósításai, illetve milyen tervekkel vág neki a közelgő helyhatósági választásnak, arról ő maga számolt be lapunknak.


— Négy évvel ezelőtt, az önkormányzati választások előtt elkezdett pályázatokról, sok-sok munkáról és egy fejlődő községről beszélgettünk. Most hol tartunk ebben a folyamatban?


— Ha visszagondolok az elmúlt négy, de akár nyolc évünkre, azt tudom mondani, hogy tanácsos kollégáimmal, illetve az önkormányzat munkatársaival nap mint nap tettünk azért, hogy Szatmárhegyen haladjanak a dolgok. Az lebeg a szemünk előtt, hogy Szatmárhegy egy élhető, minden korosztály számára kellemes, család- és vállalkozóbarát község legyen. Ebbe pedig nagyon sok minden tartozik — az utak és járdák korszerűsítése, a közművesítés kiépítése, a gyerekek délutáni oktatása a napközi óvodában, illetve az after schoolban, a sportolási lehetőségek bővítése, de a kulturális rendezvényeink is. Mi pedig kitartóan dolgoztunk annak érdekében, hogy minden területen előre tudjunk lépni.


— Komoly előrelépések történtek az elmúlt években a közúti infrastruktúra terén…


— Szatmárhegy község közel 70 kilométeres úthálózattal rendelkezik, ebből az elmúlt években mintegy 55 km-t sikerült leaszfaltoznunk. Ez egy óriási befektetés és előrelépés is az itt élők, illetve ide látogatók számára. Ezzel egy időben pedig a járdák korszerűsítésére is nagy hangsúlyt fektettünk, és a közelmúltban 4 kilométer hosszan újítottuk fel a járdákat, ez 3000 négyzetméter térkövezett járdát jelent. A közlekedési infrastruktúrának pedig elengedhetetlen részei a parkolók, ezen a téren is sokat dolgoztunk, és mára elmondhatjuk, hogy a községben 3700 négyzetméter térkövezett parkolót használhatnak az itt élők. Örömmel mondhatom, hogy ebből több tíz négyzetmétert alakítottunk ki. A munka persze nem áll meg, a közeljövőben szeretnénk befejezni útjaink és járdáink korszerűsítését minden hozzánk tartozó településen, ugyanakkor a már leaszfaltozott útjaink karbantartásáról sem feledkezhetünk meg.


— Ezeket a munkálatokat azonban a közművesítés befejezése kell hogy megelőzze…


— Pontosan, már dolgozunk egy pályázaton, melynek eredményeképpen szeretnénk Szatmárhegyen befejezni, a hozzánk tartozó településeken pedig kiépíteni a szennyvízhálózatot. Az ivóvíz tekintetében sokkal jobban állunk, ott már kiépített hálózatról beszélhetünk. Örömmel mondhatom, hogy az elmúlt években a község teljes területén felújítottuk a közvilágítást. Eddig csak minden második oszlopon égtek égők, és ott is csak az éjszaka első felében, illetve hajnalban. Mostanra azonban minden villanyoszlopon korszerű, LED-es égő világít egész éjszaka. Ráadásul ezek az új égők annyival kevesebb áramot fogyasztanak, hogy olcsóbb az új rendszer fenntartása kétszer annyi izzóval, mint a régié volt. Ami pedig legalább ilyen fontos a közművesítéssel kapcsolatban, az a földgázhálózat kiépítése.


— Ezt tekinti a következő évek legnagyobb kihívásának?


— A szatmárhegyiek tudják, hogy már évek óta dolgozunk annak érdekében, hogy kiépülhessen községünkben a földgázhálózat. A hatástanulmány már elkészült, és a finanszírozási lehetőségek is körvonalazódnak. Sajnos ez egy nagyon hosszú bürokratikus folyamat, és igen, azt gondolom, hogy a következő négy év legnagyobb kihívása ez lesz. Azt tudom mondani ezzel kapcsolatban, hogy mi minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy a község lakói mihamarabb élvezhessék a földgázhálózat nyújtotta előnyöket.


— Jelentős előrelépés történt az oktatás terén is, ugyanakkor komoly tervek is vannak ezzel kapcsolatban…


— Örömömre szolgál, hogy két napközi óvodai csoportot is sikerült beindítanunk az elmúlt években a községben. Egyre több család igényelte, hogy a kisgyerekeiket délután is biztonságban tudhassák az intézmény falai között, amíg a szülők dolgoznak. Ide tartozik a nemrégiben beindított after school is, amely az iskolások számára biztosít délutáni oktatást, illetve felügyeletet. Az önkormányzat vállalta és továbbra is vállalja a délutáni oktatásban részt vevő óvodások és iskolások ebédje felének a kifizetését.
— Az oktatással kapcsolatban el kell mondanom ugyanakkor, hogy nemrég nyertes lett a PNDL-programban egy pályázatunk 1,8 millió lej értékben. Az összegből a szatmárhegyi központi iskola épületet fogjuk teljesen felújítani, a villany- és fűtéshálózatokat kicserélni, sőt, az osztálytermek berendezését is új, korszerű bútorzatra cseréljük. A pályázat tartalmazza továbbá az iskola kerítésének a felújítását is. Azt remélem, mihamarabb befejezzük az ezzel kapcsolatos bürokratikus folyamatot, és már jövőre elkezdődhet a kivitelezés.


— Útban a hivatal felé elhaladtam egy sportpálya és egy játszótér mellett. Ezek is nemrég készültek?


— Igen, nagy öröm számomra, hogy nagyon sok gyerek használja nap mint nap a nemrég elkészült játszóteret, ugyanakkor a sportolási lehetőségeket is bővítjük. Hamarosan elkészül a műfüves focipályánk, melyet egy EU-s pályázatból finanszíroztunk.


— A községben elérhető szociális szolgáltatások is bővültek…


— Igen, örömmel mondhatom, hogy a szatmárhegyi önkormányzat nemrégiben beindította a házi beteggondozói központot, ahol két szakképzett ápoló és beteggondozó segíti a betegeket, illetve családjaikat. A szolgáltatásokra nagy az igény, egyre több idős ember szorul segítségre a mindennapokban, illetve több családban is ápolnak krónikus betegeket, akiknek ellátása során szükség van a hozzáértő segítségre. Munkatársaink havonta mintegy 40 családnak segítenek, a betegek ápolása mellett olyan hétköznapi tevékenységek ellátásában is részt vesznek, mint a bevásárlás vagy receptkiváltás. A polgármesteri hivatal egy autót is a házi beteggondozói központ rendelkezésére bocsátott, melyre azért van szükség, hogy a betegeket el tudják szállítani az orvoshoz.


— Nagyon sok megvalósításról és tervről beszélgettünk. Melyeket tekinti prioritásnak a következő négy évre vonatkozóan?


— A legfontosabb egyértelműen a gázhálózat kiépítése, amint már említettem. Szeretnénk továbbá egy 9 kilométer hosszú bicikliutat kiépíteni a repülőtér és a községközpont között. Ennek a finanszírozásának az előteremtésén jelenleg is dolgozunk. Fontos, hogy befejezzük a közművesítést, útjaink korszerűsítését. A zöldövezet bővítése, a további játszóterek kialakítása a környékbeli falvakban is mind-mind részei az elképzeléseinknek. A legfontosabb azonban, hogy jó irányba haladnak a dolgaink, a projektjeink, és én ezért szeretnék köszönetet mondani tanácsos kollégáimnak, munkatársaimnak és Pataki Csabának, a Szatmár Megyei Tanács elnökének is, hiszen ő pontosan érti a mi igényeinket, problémáinkat, és mindent megtesz ezek orvoslására.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Határtalanul: Biomódszerekkel a gyümölcsösökben

Kiskertben, vagy gyümölcsösben fát nevelőknek szervezett előadást Szatmárhegyen a Partiumi Falugazdász Hálózat. Kérdések és válaszok: meg lehet-e élni biogyümölcs termesztéséből.
Szatmárnémeti

Faültetés-barát december

Majdhogynem karácsonyig lehetőségük lesz a kiskerteseknek csemetét ültetni, egy talajmunkák tekintetében elvesztegetett, csapadékos szeptember után igazi kiváltságos hónap a december.
Vidék

Családi filmmaraton Szatmárhegyen

Az egyre hosszabbodó, őszi esték eltöltésére szervez programot a szatmárhegyi községközpontban a település ifjúsági szervezete.