A kormány épülete előtt állnak sztrájkőrséget a Szabad Tanügyi Szakszervezetek (FSLI) képviselői jövő héten. A tiltakozásra már minden engedéllyel rendelkezik az érdekvédelem.
„Április 18-án és 19-én ismét utcára vonulunk, 15–17 óra között a kormány épülete előtt állunk sztrájkőrséget” — részletezte Gabriel Oprea, a FSLI Szatmár megyei szervezetének elnöke, aki az elégedetlenségük főbb okait is felsorolta. A FSLI szerint az oktatás folyamatos alulfinanszírozottsága a rendszer dolgozóinak szociális lealacsonyodásához vezetett, a csupán anyagi szempontok miatt történt tanintézmény-összevonások pedig felerősítették az iskolaelhagyást, főként vidéki környezetben. Ez utóbbi miatt nő azok száma, akik nem tudják majd megállni a helyüket a munkaerőpiacon.
Az érdekvédelmiek elégedetlenek az iskolák felszereltségével is, főként vidéken. A rossz állapotú tanintézmények, a korszerű felszereltség hiánya ugyanis oda vezet, hogy a diákok nem részesülnek minőségi oktatásban.
A tanügyi alkalmazottak alacsony fizetése elbátortalanítja mindazokat, akik esetleg a pedagógusi pálya felé kacsintgatnak, ez a pálya már nem vonzó a remek eredményekkel büszkélkedő fiataloknak.
A közalkalmazotti bértáblát övező passzivitást szintén felrója a kormánynak a FSLI, csakúgy, mint az önkormányzatok hozzáállását az ingázási pénzhez.
Mint megtudtuk, amiatt is elégedetlenek a szakszervezeti tagok, hogy riasztóan nő az iskolákban a tanárokat érő verbális és fizikai agresszió — az erőszakos viselkedést tanúsító diákoktól pedig senki nem védi meg az oktatókat, erre nincs hivatalos szabályozás.
A FSLI szerint meg kell állítani azt a tendenciát is, hogy egyes osztályok jóval létszámon felül működnek, az iskolai programokat pedig úgy kell kialakítani, hogy azok alkalmazkodjanak a munkaerőpiac változásaihoz, a tanulók pedig olyan gyakorlati tudásra tegyenek szert az iskolapadokban, amit a való életben is hasznosítani tudnak.
Bumbuluţ Krisztina