Szatmárnémeti

Sztrájkhangulat az Electroluxban

2019.02.13 - 08:00

Minden év bértárgyalásokkal kezdődik a szatmárnémeti Electroluxban, mert ilyenkor jár le a kollektív munkaszerződés. Most is elkezdődött a huzavona a gyárvezetés és a szakszervezet között.

Nettó 350 lejes fizetésemelést szeretett volna kicsikarni a szatmárnémeti Electrolux szakszervezet február elsejétől, a menedzsment csak bruttó 130-at akar adni; pénteken fog eldőlni, lesz-e sztrájk emiatt a háztartásigép-gyárban.

ITM mint békéltető

Sorin Faur, az Electrolux érdekképviseleti szervezetének elnöke lapunknak elmondta, hogy két hónapja tartanak a bértárgyalások a céggel, hogy mennyiért dolgoznak az emberek február elsejétől, mert január utolsó napján járt le a tavaly nehezen megkötött kollektív munkaszerződés, de még mindig nem tudtak megegyezni. A két fél közé mostanra beékelődött a területileg illetékes munkaügyi felügyelőség, és négy nap türelmi időt kért a szakszervezettől, csütörtökön délután ültetné tárgyalóasztalhoz a két felet úgy, hogy az ő szakemberei a békéltetők. Faur elmondta, hogy nincs mit tenniük, a sztrájktörvény írja elő, hogy az ITM-t is be kell vonni az ügybe, viszont kicsit sincs megelégedve a felügyelőség álláspontjával, az az érzése, hogy ez hozzáállásával sokkal inkább támogatja a bérmunkában dolgoztató multit, mintsem annak szatmári alkalmazottait. Az ITM illetékesei tudtak arról, hogy február elsejétől már nincs érvényes kollektív szerződés a gyárban, állítja Faur, és vannak olyan juttatások — mint például az ételjegyek —, amik csak ebbe vannak belefoglalva. Mivel lejárt a szerződés, az ebédjegy-folyósítás is lejárt, az ITM pedig nemhogy sürgetné a megállapodást, de még késlelteti is azt, méltatlankodott a szakszervezeti vezető.

Kicsik a fizetések

A gyár érdekképviselete a statisztikai intézet (INS) egy korábbi mérését vette alapul, amikor a nettó fizetések 350 lejes emelését kérte a vezetőségtől, az adatelemzők szerint ugyanis ma fejenként nettó 2500 lejből lehet tisztességesen megélni Romániában, az Electroluxnál pedig alig kapnak többet a munkások ennek az összegnek a felénél. Az Electrolux összesen 950 szatmárnémeti alkalmazottja közül hétszázan vannak a Kossuth-kerttel szembeni gyárban azok, akik a termelésben dolgoznak, és a legkisebb fizetéseket kapják. A szakszervezet elég komolyan tudja képviselni álláspontját, népes a tagság, az alkalmazottak több mint fele tagja a Cartel Alfa tömbhöz tartozó gyári szakszervezetnek.

Kicsi a költségvetés

A szakszervezeti vezető elmondása szerint a 99,6 százalékban svéd tulajdonban lévő szatmárnémeti gyár igazgatósága azzal indokolja az emelés bruttó ötszázalékos felső határát, hogy a svéd vezetés által megszabott fix költségvetéssel dolgoznak, nincs lehetőségük ennél többet kifizetni az alkalmazottaknak.

Princz Csaba