Szomszédaink, a magyarok címmel háromrészes dokumentumfilm-sorozatot vetít az M1, mely közérthető módon kísérli meg bemutatni a magyarok és a szomszédos országok közti viszonyt.
Diána fiatal budapesti nő, szlovák fiúhoz ment férjhez. Milyen egy színszlovák faluban egyedüli magyarként élni? A román jégkorong-válogatott 22 tagjából 21 erdélyi magyar. Mit éreznek a fiúk a román himnusz alatt? Pista vajdasági magyar, szilvapálinkát főz szerb sógorával, békében. De akkor kik verik a magyarokat a Délvidéken? Más témák mellett e három kérdésre is választ keres az M1-en látható filmtrilógia.
Szomszédaink, a magyarok címmel háromrészes dokumentumfilm-sorozatot vetít a közmédia. Az M1-en látható trilógia közérthető és elfogulatlan módon kísérli meg bemutatni a magyarok és a szomszédos országok népei közti, sokszor ellentmondásos viszonyt. A filmek középpontjában a magyarság megítélése áll: mit gondolnak ma a szlovákok, a szerbek, a románok a magyarokról – és fordítva.
Az egyenként 52 perces moziban megszólalnak a téma szakértői, szociológusok, politológusok, történészek és szót kapnak a mindennapi emberek is. Az alkotók igyekeztek őszintén, előítéletektől mentesen beszélni a kényesnek tartott kérdésekről is.
Az első epizód fókuszában Szlovákia áll, melynek területe majdnem ezer évig a történelmi Magyarország része volt. 2011-ben az ország 458 000 lakosa vallotta magát magyar nemzetiségűnek. A szlovák-magyar viszony máig rendezetlen kérdései közé tartozik a kettős állampolgárság,
A második epizód a romániai helyzettel foglalkozik. Romániában ma mintegy 1 240 000 magyar él, egy része tömbben, illetve szórványban. A székelyföldi területi autonómia ügye ma is napirenden van, és a román többség részéről szinte teljes elutasításba ütközik. Ugyanakkor a magyarok jó része ebben látja helyzetük megoldását.
A harmadik epizód témája Szerbia. A Vajdaság ma hozzávetőlegesen negyedmillió magyar nemzetiségű otthona. Korábban többen voltak, ám a háború elől menekülve sokan hagyták el az országot, főként a fiatalok. Ennek következtében az ott élő magyar közösség rohamosan elöregedik.
A filmsorozat rendezője, Zámborszki Ákos Vajdaságban született, riportere, Galán Angéla Pozsonyban nevelkedett; így mindkettőjük életében fontos szerepet kapott a kisebbségi lét. A Szomszédaink, a magyarok trilógiát az alábbi időpontokban tekinthetik meg romániai idő szerint az M1-en: 1. részt (Szlovákia) október 29-én, 00.35 órakor, 2. részt (Románia) október 31-én, 00.50-kor, a 3. részt (Szerbia) pedig november 5-én, 00.45-órakor.