Gőzerővel zajlik a készülődés, folynak a szupertitkos kolbászrecept-megbeszélések, fenik a késeiket a böllérek, válogatják a pincék hordóiból a borokat és pálinkákat.
Február 7-én, szombaton ötödik alkalommal szervezik meg az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének immár hagyományőrző jelleget öltött böllérversenyét, melynek ebben az évben Tasnád — ezen belül a termálstrand melletti sátortábor — lesz a házigazdája. Idén 32 csapat jelentkezett a megye majd' minden településéről, de felveszik a kesztyűt, pontosabban a hurkatöltőt a Tasnád magyarországi testvértelepüléseiről és a Szilágyságból jövők, a nyírbogáti Bogáti Kolbászok, valamint a több mint 600 km távolságból érkező dunakiliti csapat, az alsócsernátoni gyökerekkel rendelkező és tavalyi abszolút győztes Borókagyökér Egyesület, amely „nagyanyáink receptjei” mellett csodálatos kézműves portékákkal felszerelkezve is érkezik, illetve a legzeneibb csapat: a Magyar Ifjúsági Kezdeményekés (MIK) és a City Rádió együttese — ők ugyan a hivatalos versenyben nem vesznek részt, de nyárson sült malackájukból bárkit szívesen megkínálnak, mint ahogy a Vadászok csapata is, akik természetesen vadhúsokból készült finomságokkal várják a látogatókat.
Az egész napon át tartó verseny reggel hétkor veszi kezdetét, de a csapatoknak már péntektől lehetőségük lesz, hogy a kijelölt helyeken felállítsák sátraikat és elrendezzék az otthonról magukkal hozott, disznóvágáshoz és feldolgozáshoz szükséges felszereléseket — ezek őrzését a csendőrség biztosítja. Reggel 8-kor kerül sor a hivatalos megnyitóra, amelyet követően máris hozzáláthatnak a disznóvágáshoz, s ezzel párhuzamosan természetesen már zajlik a fogópálinkák versenye is. A zsűrinek idén sem lesz könnyű dolga, hiszen a 32 csapat által elkészített finomságok elbírálása komoly feladatnak ígérkezik, annál is inkább, mivel megnőtt az érdeklődés a verseny iránt mind a szomszédos megyékben, mind Magyarországon, s a csapatok igyekeznek a hagyományos mellett minél különlegesebb ízvilágú „disznóságokat” készíteni. Déli 12 órakor a forralt borok készítői versengenek egymással, de zsűrizik majd a leggyorsabb csapatot, a legjobb hurkát, kolbászt, toroskáposztát, legfinomabb pecsenyét és tepertőt, legszebb sonkát és szalonnát s még megannyi finomságot. Annak sem lesz búslakodásra oka, aki nem ér el eredményt a „legek” kategóriáiban, hiszen annyi különdíj vár gazdára, hogy senki nem fog üres kézzel hazatérni, ígérik a szervezők. A rendezvény nívóját növeli, ha minden csapat hoz magával tájjellegű tárgyakat — pl. fateknő, régi hurkatöltő, díszítőkendő —, amelyeket kiállíthatnak, ugyanúgy, mint az eddigi versenyen, hiszen ezt is díjazza majd a nagyon szigorú héttagú zsűri: Huszti Tamás, Bertici Kinga, Veres Ádám, Elek György, Fastus Ştefan, Balázsi István (Iván) és Kacsó Zoltán.
Délután négy körül hirdetik ki a nyerteseket és adják át a díjakat, a böllérverseny győztes csapata pedig az lesz, amely a legtöbb versenyszámban első helyezést ért el. A verseny szervezői gondoskodnak arról, hogy minden a jelenleg érvényben lévő jogszabályok szerint zajlódjon. Aki nem a szervezők által biztosított disznókat választja, hanem „otthonról” hozza, az a feldolgozandó disznó fogyasztásra alkalmasságát állatorvosi igazolással kell bizonyítsa. Állatorvos és egészségügyi pont a helyszínen is lesz. A disznószúrás, az előírt európai normák miatt, csak kimondottan a kábítószerszám használata után következhet be, amelyet a szervezők a helyszínen biztosítanak. A megmérettetésre ellátogat több hazai és magyarországi politikus is — nem csak a finomságok kóstolgatása végett, hanem azért is, hogy a forgatagban kötetlenül elbeszélgessenek az emberekkel, válaszoljanak kérdéseikre.
A szervezők minden érdeklődőt, fortélyokat ellesni vágyó kíváncsiskodót és természetesen az ízletes falatokból kóstolni akarót szeretettel hívnak Tasnádra, hiszen a helyszínen idén is büfé várja azokat, akik nem vesznek részt a versenyben, de kíváncsiak egy hagyományos disznóvágás minden fortélyára. Itt vásárolhatják majd meg az úgynevezett „disznóságokat” , de a csapatok is megkínálják az érdeklődőket, ha van már valami, amivel elkészültek — elsősorban forralt borral, de toroskáposzta is mindig bőven akad, hiszen elengedhetetlen része ez a disznóvágásnak. Sőt, egy külön borsátrat is felállítanak a látogatók számára, ahol a Balaton-felvidéki borok egész tárházát is megkóstolhatják majd a csapatok által készített, különféle fűszerezésű forralt borok mellett.
Szabó Kinga Mária