Szombat este Madridban ünnepelnek: a Real vagy az Atlético?

2014.05.23 - 20:40

A friss spanyol bajnok Atlético Madrid a kilencszeres BEK– és BL–győztes Real Madriddal küzd szombat este 21.45 órától Lisszabonban a legrangosabb labdarúgó európai kupasorozat döntőjében.

Madrid, a futball fővárosa – hirdeti büszkén a helyi önkormányzat, amelynek két büszkesége, a Real és az Atlético szombat este a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjében csap össze. Apró szépséghiba, hogy a mérkőzést egy fővárossal arrébb, Lisszabonban rendezik meg. A Fény Stadionjában, az Estádio da Luzban hatvanötezren szurkolhatnak majd a két csapatnak, a belépőknek azonban csak alig valamivel több mint a felével rendelkezhetett a két klub, a többit az Európai Labdarúgó–szövetség (UEFA) más csatornákon értékesítette. Szombat este a telt ház azonban nemcsak a portugál a fővárosban, hanem a két madridi stadionban is garantált.

A Santiago Bernabéuban (a Real szentélyében) nyolcvanezren, a Vicente Calderónban (az Atlético otthonában) ötvenezren követhetik óriáskivetítőn a lisszaboni mérkőzést. A belépők mindkét stadionban szempillantás alatt elfogytak, főleg úgy, hogy a királyiak még pénzt sem kértek a szurkolóiktól, és az Atlético is csak a bérlettel vagy tagsági kártyával nem rendelkező „halandóktól" kért öt eurót.

Az esélylatolgatások tekintetében nem szabad figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy az Atlético a napokban bajnoki címszerzést ünnepelt, ami minden bizonnyal jó hatással lehet Diego Simeone edző legénységére. Másrészt a „kisebbik” madridi gárda kiegészítené a nemzetközi éremgyűjteményét a legrangosabb kontinentális viadal trófeájával. Az Atlético 1962-ben megnyerte a Kupagyőztesek Európa Kupáját, 2010-ben és 2012-ben Európa Liga– és Európai Szuperkupa–győztes lett, 1974-ben Interkontnentális Kupát nyert. 1974-ben a Bajnokcsapatok Európa Kupának a döntőjéig jutott el az együttes, ahol a Bayern München elleni fináléban – 1–1-es döntetlen után –, egy megismételt mérkőzésen 4–0-ra vesztett.

A Real ezzel szemben már hatszor hódította el a Bajnokcsapatok Európa Kupáját és háromszor nyerte meg a Bajnokok Ligáját. Érdemes megjegyezni, ahányszor eljutottak a döntőig, mindig nyerni tudtak a blancok. Legutóbb 2002-ben nyertek, ezért vélhetően úgy gondolják Carlo Ancelotti edző legényei, hogy folytatnák a hagyományt, és ismét Európa trónjára vinnék a királyi gárdát.

A Real egyébként már játszott spanyol döntőt a BL-ben: 2000-ben a Valenciát 3–0-ra győzték le. Az volt egyébként az első BL–döntő két azonos országból származó együttes között. Azóta egy olasz AC Milan – Juventus, egy angol Manchester United – Chelsea és egy német Bayern München – Borussia Dortmund finálét rendeztek a legangosabb kupasorozatban. Utóbbit éppen egy évvel ezelőtt játszották, tehát először történik meg, hogy sorozatban második éve játszik a trófeáért azonos országból két csapat.

A szombat esti BL-döntő 21.45 órakor kezdődik és a TVR 1, a Digi Sport 1, a Dolce Sport 1, a magyar Sport 1 és a magyar Digi Sport 1 közvetíti.

Fotó: wallwidehd.com