Magazin

Szombat este a Duna Televízión debütál A fekete múmia átka

2015.09.16 - 16:13

2015. szeptember 16. – A Duna Televízión szombat este 20.30 órától látható a többszörös díjnyertes Madarász Isti filmrendező legújabb alkotása A fekete múmia átka, amely Rejtő Jenő a "Detektív, a cowboy és a légió" című, önéletrajzi ihletésű kisregénye alapján készült.

A 62 perces tévéfilm rejtői stílusban, sajátos humorral mutatja meg a nézőknek a 30-as évek kávéházi hangulatát, és rántja le a leplet a regényírás kulisszatitkairól. Abszinth kávézó, Plock a specialista, Monsieur George, konyak, este hatos határidő: avagy kiderül, lehet-e regényt írni 10 perc alatt és hogy mi köze van a nem is fekete múmiának a fekete múmia átkához.

Madarász Isti filmrendező már gyermekkorában is arról álmodozott, hogy Rejtő egyik művéből filmet forgat egyszer, azonban a rejtői karakterek, a sok helyszín és a bonyolult, írásban ugyan vicces, kimondva viszont szörnyen erőltetett párbeszédek miatt ez igencsak rizikós vállalkozásnak tűnt. A forgatókönyvíró Hegedűs Bálintnak, a remek színészeknek és az operatőr Nagy Andrásnak köszönhetően A fekete múmia átkában mégis minden megvalósulhatott: viccesen, a néző szeme láttára elevenedik meg a 30-as évekbeli pesti kávéházakban folyó irodalmi élethalál harc. Amit az írók írnak, vagy amikor ötleteket beszélnek meg egymás között, az mind megelevenedik a képernyőn: így kerülünk kocsmai lövöldözésbe, bolyonghatunk a sivatagban vagy lehetünk részesei egy angliai holdvilágos éjszakának.

A film főszereplői Plock, Evelyn, Monsieur Georges és az Örmény, aki Abszinth kávéház tulaja, azaz Schmied Zoltán, Radnay Csilla, Szervét Tibor és Haumann Péter, de a ponyvaírók között láthatjuk Hegedűs D. Gézát, Hajduk Károlyt, Kovács Lajost, Józsa Imrét, Vásári Józsefet és Tamási Zoltánt is.

A történet vezérfonalát az adja, hogy a kétes művészi igénnyel alkotó “irodalmároknak” tényleg az életük múlott azon, hogy a kiadó este 6-os zárásáig befejezzenek valamit – bármit –, mert ha nem kaptak némi előleget a másnapi konyakozáshoz, úgy az írás sem ment nekik, hiszen konyak nélkül alkotni lehetetlen! A pénzért, és hogy ne kelljen hitelre fogyasztaniuk bármit megtennének: ellopják egymás írásait, csereberélnek a már elkészült „műveikkel”, de az sem zavarja őket, ha történeteik teljesen értelmetlenek, sőt, regényírást is vállalnak akár 10 perc alatt is.

„Számomra megtiszteltetés volt, hogy ilyen nagynevű és hatalmas tekintélyű színészek játszottak a filmemben, és minden nap újra-és újra meglepett, hogy még hallgattak is rám! Elképesztően alázatosak, profik, szerények voltak, nagy kiváltság volt velük dolgozni. Hegedüs D. Géza például úgy szivarozott egyszer az egyik jelenetben, hogy senki nem számított rá, Haumann Péter egy csótánnyal hadakozott, míg a stáb majd meg fulladt a röhögéstől. De ugyan ilyen felejthetetlen maradt számomra Szervét Tibor szemkötővel és seriff csillaggal, vagy amikor forgatás közben Kovács Lajos sírva fakadt a lánya – Kovács Vanda – játéka miatt” – mondta kedden este, az Átrium Film-Színházban tartott Díszbemutató után Madarász Isti, a rendező.

A filmet az NMHH Médiatanácsa finanszírozta a tévéfilmes alkotások támogatására kiírt Fehér György pályázat keretében.