Vidék

Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack a XXVII. Avasújvárosi néptánc és népzenei táborban

2024.07.22 - 16:10

Egy héten át bővítik népdal és –tánctudásukat,  a dráma- színjátszó foglalkozás révén egy kicsit másként a népmesékbe, vasárnap délután pedig Gálaműsor keretében mutatják be mindazt, amit hét napon keresztül elsajátítottak a XXVII. Néptánc és népzenei tábor lakói. 

hirek/2024/07-julius/2-5.jpg

Hétfőn kora délelőtt XXVII. alkalommal nyitotta meg kapuit a Néptánc és népzenei tábor Avasújvárosban, ahol hagyományosan zsibongó, 80 fős gyermeksereg lepte el a falumúzeum udvarát s még a visszajárók is izgatottan voltak, milyen kalandokkal várja őket a népi játékok, táncok és dallamok hete.

Az örökmozgó mozgatórugó Krupa Anna köszöntötte az egybegyűlteket, felidézve: egy évtizeddel ezelőtt kapcsolódott be a néptánc- és kézművestábor szervezésébe. „A tábor célja változatlan: ismerjék, szeressék a kicsik és a nagyobbak a szatmári népzenét, néptáncot, népdalokat.
Fontosnak volt abban az időben és fontos a jelenben is, hogy a felnövekvő generáció megismerje és megszeresse a néptáncot, a népi játékokat, hagyományos kézműves tevékenységeket, népi hangszereket, népdalok gazdag tárházát, népmesék világát. 
A tábor az elmúlt évben amellett, hogy jól meghatározott célját tartotta figyelembe vette a
gyerekek kéréseit, igényeit, valamint a jelenkor kihivásait is számitásba vette — ezért a XX. évforduló után szakitott a kézművességgel és a népizene felé vette irányát. Előtérbe kerültek a népdalok és a népi hangszerek megismerése, kipróbálása.
A XXV., jubileumi alkalom is mérfőldkő volt a tábor életében: a népmesét, a drámát, a színpadi játékot hozta be. Ez a jelenkor szellemiségét tükrözi, amely megengedi, hogy a hagyományokat más szemmel, játéknak fogják fel a gyerekek, ennélfogva elsajátitani is nagyon könnednek tűnik. A mostani tábor a fent emlitett népi elemek ötvözése,amely értelmet vasárnap nyer,a gálaműsor alkalmával amikor is a szülők, ismerősök ízelítőt kapnak az egész hét alatt elsajátított népi
játékok, táncok, hangszerek, dalok gyűjtemányéből.” – fogalmazott. 

hirek/2024/07-julius/5-2.jpg

A helyi Ördögrokolya néptánccsoport szatmári táncát az alpolgármester, a hagyományőrző forrásközpontot vezető László Róbert köszöntője, valamint Gellén Sándor esperes áldása követte, majd a Förgeteg néptánccsoport tagjai ismertették az idei tábor programját.

A gyermekek a szatmári játékokkal és táncokkal, a szilágysági és vajdaszentiványi táncokkal ismerkednek, megszerzett tudásukat pedig vasárnap, a hagyományos Gálaműsor keretében, egy mesébe foglalt előadásban mutatják be.

Már az első naptól  a gyerekek a drama-színjátszó foglalkozás során és a szabadidejükben is közösen készülhetnek a mese előadására és a díszlet megtervezésére. Idén a Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack című népmesét dolgozzák fel, Szolomajer Tímea vezetésével – és minden bizonnyal az előadásnak ugyanakkora, ha nem még nagyobb sikere lesz, mint a tavalyi „mesejátéknak”.

hirek/2024/07-julius/1-5.jpg

 Az életkorokat figyelembe véve, most négy csoportban zajlik a néptáncoktatás:  A hét-nyolc évesek számára népi gyermekjátékokat oktat Zsidai Sára, Petőfi Programos ösztöndíjas; a 9-10 éves korosztályos gyerekek a mikolai származású, frissen végzett Magyar Dávid táncoktatóval tanulják a szatmári táncokat. A 11-12 évesekből álló csoport a szilágysági tánc alapjjait sajátítják el Szűcs Orsolya és Gresa Dávid néptáncosok irányításával — akik „régi” ismerősök, hiszen az  előző évben is oktattak táborban.

A haladók csoportjába azok a 13-14-15-16éves gyerekek tartoznak, akik már többször jártak a táborban – ők Kiss Adorján, a Háromszék Néptáncegyüttes táncosa és Veszelszki Boglárka néptáncoktató vezetésével a vajdaszentiványi táncokkal ismerkednek.

Természetesen ezen a héten a népdaloktatásnak is kiemelt szerep jut, idén is szatmári és szilágysági népdalokat tanít Nevezi Dobosi Csilla ének-zene szakos tanár és a Szatmári Gyermekkórus vezetője. A tavaly elkészült és a hagyományőrző forrásközpont gondozásában kiadott szép népdalgyűjteményből tanulnak a gyerkőcök.
Szerda délután érkeznek a népzenész Herdon fivérek Magyarországról, és bekapcsolódnak a tábori oktatásba. 

A napi délelőtt- délutáni oktatási program helyenként kiegészül csoport és közösségépítő tevékenységekkel — ilyen lesz a szerda délután, amikor meglátogatják az avasfelsőfalui falumúzeumot, ahol bemutatót tart Istvánfi Géza fazekasmestermester., majd Lunaforrásra kirándulnak; csütörtökön Ki mit tud?, pénteken tábortűz és élőzenés táncház, amelyre a szülőket, barátokat, testvéreket  is hívják-várják a muzsdaji tó melletti területre, maga a tábor pedig vasárnap, (miután közösen részt vesznek a délelőtti istentiszteleten) hagyományosan a nagyszabású Gálaműsorral zárul délután, a nemrég átadott kultúrotthonban.

Szabó Kinga Mária