Vidék

,,Szólj, mert hallja a te szolgád!” —szólt az üzenet

2015.11.15 - 17:36

A Szatmárhegyi Református Egyházközség szombaton harmadik alkalommal rendezte meg a Krüzselyi Erzsébet Református Vers- és Prózamondó Versenyt. A résztvevők fát ültettek arra a helyre, ahol felállítják majd Krüzselyi Erzsébet bronzból készült szobrát.

Az egyházközség zsúfolásig megtelt gyülekezeti termében Kovács József helyi lelkipásztor köszöntötte a résztvevőket. Az ünnepi eseményen Kánya Zsolt Attila kémeri lelkipásztor, a Keresztyén Református Ifjak Szövetségének elnöke hirdetett igét. Sámuel próféta könyvéből választotta az alapigét. A lelkipásztor arra figyelmeztetett, hogy oda kell figyelni a hívó szóra. Sajnos olyan világban élünk, amikor kevesen hallják az ige szavát, de sokan meghallanak olyan dolgokat, amelyek nem csak a fület, hanem a lelket is sértik. A Krüzselyi Erzsébetre történő emlékezés egy lehetőség, hogy odafigyeljünk a kultúrára. Az emberek nagy része számtalan magyarázatot talál arra, hogy miért nincs ideje a kultúrára, pedig a valóság az, hogy lenne idejük, ha nem a léleksértő dolgokat helyeznék előtérbe — állapította meg az igehirdető. A társadalom devalvóládik, az érték alul marad. A szatmárhegyi közösségben megjelent egy csira. Ezeken a szavalóversenyeken a fiatalok kóstolgatják az életet adó nedveket. Sámuelhez hasonlóan akkor szólalnak meg, amikor elhatalmasodott a csend. Isten a gyermek hangján szólal meg, mert a gyermeknek tiszta a lelke. Krüzselyi Erzsébetet a huszonegyedik század szülte újjá. Olyan műveket alkotott, amelyek az élet szépségeit fejezik ki. Verseivel megpróbálta egy kicsit szebbé tenni a világot. Akár egy vers, akár egy Istentől jövő gondolat hatására mindenkiben életre kelnek a lelket gyógyító érzések és gondolatok — összegezte a lelkipásztor.

Kovács Ferenc nyugalmazott lelkipásztor, a Krüzselyi Erzsébet Református Vers és Prózamondó Verseny megálmodója a 104. zsoltárral köszöntötte a résztvevőket. Hangsúlyozta, hogy a költő és a zsoltáros a teremtett világ szépségeire figyelmeztet.

A verseny

Az idei versenyre az egyházmegye tíz egyházközségéből (Kiskolcs, Lázári, Óvári, Mikola, Szárazberek, Pettyén, Sárközújlak, Szamoskrassó, Batiz és Szatmárhegy) huszonhét szavaló érkezett, akik három kategóriában (előkészítő és I–IV. osztály, V–VIII. osztály és IX–XII. osztály) mérettetek meg. A zsűri tagjai: Szilágyi Júlia irodalomtörténész, irodalmár (elnök), Huszti Orsolya magyar szakos tanár, Győrbíró Csilla Emese szakmódszertani előadó, hitoktató, Mekker Melinda tanítónő, Méhes Kati színművész. Szilágyi Júlia a verseny elején elmondta: „Annak ellenére, hogy Krüzselyi Erzsébet nincs benne az irodalmi kánonban, mégis nagyon jelentős költője az erdélyi irodalomnak. Akik most ezeket a verseket elmondják, egy idő után átveszik a kánonalkotást, hogy ne a kritikusok mondják meg, kik a legfontosabbak, hanem azok, akik olvassák. Krüzselyi Erzsébettől olyan dolgokat lehet tanulni, ami a mai emberekből hiányzik. A ma emberének átrendezésre van szüksége. Ebben az átrendeződésben sokat segít Krüzselyi Erzsébet verseinek az olvasása. Az értékalkotó költők fogják ezt a nehéz helyzetben lévő világot összekapcsolni azzal a világgal, amelyiktől elszakították. Akik ma verset mondanak, azok egy olyan folyamat részesei, akik az anyanyelven keresztül meg akarják tartani önmagukat. Az erdélyi magyarság legnagyobb problémája az, hogy az első kudarc után azonnal megadja magát. Rendkívüli nagy erő van Krüzselyi Erzsébet verseibe, ezt az erőt kell magunkévá tennünk”.

A szavalóversenyen részt vett Szilágyi István Kossuth-díjas író, a Helikon egykori főszerkesztője, aki elismerően szólt a megmérettetésről.

A szavalóverseny résztvevői elültettek egy facsemetét — amit a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség adományozott a Szatmárhegyi Református Egyházközségnek — arra a helyre, ahol majd felállítják Krüzselyi Erzsébet szobrát. Kovács József lelkipásztor felolvasta Békéssy Erzsébet üzenetét, aki a szobor megöntéséhez szükséges bronz beszerzésében is közreműködik. Az egyházközség elkezdte a téglajegyek árusítását, minden téglajegyen egy Krüzselyi-vers olvasható. Mindazok, akik támogatni szeretnék a szoborállítást, adományaikkal jelentkezhetnek a lelkészi hivatalban.

Helyezések

Előkészítő és I–IV. osztály: 1. díj: Ilonczai Zsófia (Szárazberek) és Király Rebeka (Batiz). 2. díj: Fehér Zsófia (Szatmárhegy), 3. díj: Fehér Nóra (Szatmárhegy) és Ungvári Ábel (Mikola).

V–VIII. osztály: 1. díj: Boros Noémi (Óvári), 2. díj: Zsiga Zselyke (Mikola), 3. díj: Kállai Timea (Mikola).

IX–XII. osztály: 1. díj: Sebesi Eszter (Szatmárhegy), 2. díj: Pál Imola (Kiskolcs).

Elek György