Immár második alkalommal szervezték meg a Szókimondóka elnevezésű rendezvényt, amelyet Cs. Budaházi Emese vezetett. A szakember elmondta, hogy növekszik a beszédhibás gyerekek száma.
Szombat délelőtt immár második alkalommal szervezték meg a szatmárnémeti EMNT Demokrácia Központban a Szókimondóka elnevezésű rendezvényt. A logopédiai kuckót Cs. Budaházi Emese pszichológus-logopédus vezette, akitől megtudtuk, hogy a rendezvény megszervezésével az anyanyelv ápolása, a beszédfejlesztés és a nyelvművelés a céljuk. A szakember elmondta, hogy a logopédiai foglalkozáson kívül társult tevékenységeket is folytatnak, amelyek a gyerekek fejlesztését segítik elő. „Nagyon fontos, hogy olyan tevékenységeket folytassunk, amelyek felkeltik a gyerekek figyelmét, így a logopédiai blokkot rajzolással, gyurmázással, puzzle- és kirakós játékokkal váltjuk fel, amelyek által fejlődik a gyerkőcök finommotorikája, észlelési készsége. Leginkább a nagycsoportos óvodásoknak és az előkészítő osztályosoknak fontos a helyes beszéd elsajátítása” — fogalmazott a logopédus. A szakember ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy a Partiumban nagyon fontos az anyanyelvápolás, hogy a szülők érezzék az anyanyelven történő oktatás jelentőségét, illetve az otthoni életben is fontos az anyanyelven történő beszéd, annak ápolása, fejlesztése. A játékos foglalkozásra több csoportban érkeztek gyerekek, így egész délelőtt érdeklődtek a rendezvény iránt, amelynek keretében mondókáztak, nyelvtörőket mondtak, illetve Weöres Sándor és Kányádi Sándor gyerekverseit hallgatták meg. „Munkám során szeretem ezen két költő munkásságát használni, ezáltal a nyelvművelést a gyermekirodalom által valósítom meg. Azt tapasztaltam, hogy a gyerekek szeretik a ritmusos dolgokat, a szótagolást, a ritmizálást. A gyerekek figyelmét jobban le lehet kötni, ha játékosan tanulunk” — hangsúlyozta a logopédus, aki ugyanakkor arra is rávilágított, hogy egyre több a kiejtési gondokkal küzdő, a nyelvi struktúrák elsajátításával bajlódó gyerek. Hozzájuk játékos formában kell közeledni, hogy ne kényszerként éljék meg a foglalkozásokat, hanem szívesen vegyenek részt azokon. Nő a beszédhibás gyerekek száma, ám a beszédhibákhoz a legtöbbször más probléma is társul, például nehezebb számukra az írás, olvasás elsajátítása.
„Tanácsos elvinni a gyerekeket szakemberhez egy prevenciós vizsgálatra, hisz ebből már következtetni lehet, hogy lesz-e a későbbiekben valamiféle problémájuk a tanulás során. Volt olyan eset, amikor a szülők azért hozták el a gyereket a logopédiai kuckóba, mert úgy érezték, gond van a beszédfejlődésével, de arra is volt példa, hogy az itteni foglakozás során jöttünk rá, hogy gond van, s azt tanácsoltuk a szülőknek, hogy vigyék el a gyereket szakemberhez” — összegzett Cs. Budaházi Emese, aki kihangsúlyozta, hogy a normál fejlődésű gyereknél is oda kell figyelni a beszéd fejlesztésére. A szakember elmondta, hogy a jövőben is szerveznek majd hasonló logopédiai kuckót, s amennyiben igény mutatkozik rá, akkor felnőttek számára is megszervezik a logopédiai foglalkozást, hiszen felnőttkorban is gyakoriak a kezeletlen beszédhibák. A Szókimondókát a Szatmári Gazdák Egyesülete szervezte meg a magyar kormány és Bethlen Gábor Alapkezelő támogatásával.