Szatmárnémeti

„SzÓkiMonDÓka” — az advent jegyében

2019.12.17 - 08:14

Szombaton zajlott a SzÓkiMonDÓka – logopédiai és nyelvművelési kuckó idei utolsó rendezvénye a szatmárnémeti magyar ajkú görögkatolikus Szent Miklós-templom hittantermében.

A szervezők, a Négy Folyó Egyesület és Cs. Budaházi Emese logopédus-szakpszichológus, az alkalmak szakmai vezetője a magyar nyelv és kultúra ápolását, továbbvitelét, ezáltal nemzeti identitásunk megőrzését tűzték ki célul. E nemes cél megvalósításában célcsoportjuk a gyermekek, magyar családok.

Erre az adventi alkalomra tematikus programmal készültek a szervezők, a közelgő karácsony ünnepéhez igazítva a mondandót. Az alkalmat áthatotta a karácsonyvárás misztériummal teli hangulata, a narancsillat s az asztali dísz gyertyafénye. Olyan melegség költözött a résztvevők szívébe, mely az ünnep közeledtével egyre csak nő. Az alaphangulat biztosítására a Kaláka együtes, Sebestyén Márta, Cseh Tamás és a Csík Zenekar karácsonyi dalaiból készült válogatás volt a garancia, mely hagyományos kántáló dalok, ismert, megzenésített versek éneklésébe a gyerekek, szülők bátran be tudtak kapcsolódni. A játékos mondókázás versei között ott szerepeltek Zelk Zoltán, József Attila, Weöres Sándor, Kányádi Sándor, Gyurkovics Tibor és Áprily Lajos alkotásai.

Mi más is lehetne a legszebb ajándék karácsonyra, mint a könyv — ami, mint tudjuk, egy „kincs”. Ezzel nem csak Móra Ferencet próbáljuk visszalopni az irodalmi köztudatba, hanem általában is jó irány lenne a rengeteg haszontalan digitális „kütyü”, a sok egészségtelen édesség „nyomatása” helyett igazi értéket ajándékozni — vallja Cs. Budaházi Emese logopédus-szakpszichológus. Szakemberként — hozzáteszi — „… a kreatív, a finommotorikát, az imaginációt/képzeletet fejlesztő játék a legszebb ajándék. Az ajándék nem céltalan, valamit szeretnénk sugallni, sugalmazni általa, s ki más tehetné ezt meg a legnagyobb szeretettel, mint maga a szülő.”

Ennek a gondolatnak a jegyében, s abban bízva, hogy a jövőben újra hallunk e nemes anyanyelvápoló rendezvénysorozatról, remélhetőleg minél több magyar családhoz és gyermekeikhez eljut ez az üzenet — tájékoztatott Cs. Budaházi Emese. A rendezvénysorozat a Bethlen Gábor Alapon keresztül, a magyar kormány támogatásával jött létre.