Programajánló

Szodoray-Parádi Hajnalka kiállítása

2016.02.16 - 15:28

Szodoray-Parádi Hajnalka művésznő születésnapja alkalmából nyílik kiállítás csütörtökön a Szatmár Megyei Tanács képzőművészeti galériájában. A tárlat három héten át lesz látogatható.

 

Február 18-án, csütörtökön 16 órakor képzőművészeti kiállítás megnyitójára kerül sor a Szatmár Megyei Tanács képzőművészeti galériájában. A Szatmár Megyei Tanács, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, valamint a Szatmári Képzőművészek Egyesülete által szervezett eseményt Szodoray-Parádi Hajnalka tiszteletére rendezik, 70. születésnapja alkalmából.

A kultúrműsort Szökőcs Zsófia (vers, ének), Kovács Éva színésznő diákja, valamint Ignaţ Ovidiu tanár diákjai (társasági tánc) szolgáltatják. A kiállítás március 6-ig tekinthető meg.

 

A művésznőről

 

Szodoray Parádi Aurora Hajnalka Désen született 1946. február 15-én. Gyermekkorában édesapján kívül Piskolti Béla, Angyalossy György és Dési Incze János oktatta a tájképfestészet titkaira. Idő múltával Kolozsvárra került a képzőművészeti középiskolába, csoportvezető tanára a festőművész Ion Mitrea mester volt, a szobrászatot Elas Doina és Markos Albert szatmárnémeti művész-tanárok tanították. Sikeres egyetemi felvételi után a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola (ma Vizuális Művészetek Akadémia) hallgatója lett. A szobrászaton az egyetem egyik alapító tanárnak, Romul Ladeának lett a tanítványa, majd 1970-ben kinevezték rajztanárnak a Felsőbányai Elméleti Líceumba, majd Szatmárnémetibe került, ahol 1971-ben az Aurel Popp Művészeti Líceum szaktanára lett. Párhuzamosan tanított a népművészetiben is, a mai Szatmárnémeti Művészeti Iskolában. A csütörtökön nyíló kiállításán rajzait, festményeit láthatja a nagyközönség. Természetközeli az a mód, ahogyan dolgozik a művésznő, semmi túlzás vagy átszerkesztés nem érhető tetten munkáin. A saját valóságukban ábrázolja a lényeket, vagy az azokat éltető közeget. A Szatmári Alkotóház Képzőművészek Egyesületének tagja 2010-től, kiállításai voltak Kolozsváron, Szatmárnémetiben, Nagykárolyban, Marosvásárhelyen, Erdődön, Aranyosmeggyesen, Tasnádon, Hadadon, Avasújfaluban (Huta Certeze), továbbá számos kiállítása volt Magyarországon (Nyíregyháza, Téglás, Tokaj, Fehérgyarmat, Debrecen).