Szatmárnémeti

Szív-tüdő motor és új műtő

2012.08.17 - 18:39

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház egy új műtővel és egy szív-tüdő motornak nevezett berendezéssel gazdagodott, mely gépezethez hasonló csak a bukaresti szívközpontban található.

Az érsebészeti szakma lelkének nevezett szív-tüdő motorral gazdagodott a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház szív- és érsebészeti osztálya, tájékoztatott dr. Galajda Zoltán szív- és érsebész, a Debreceni Egyetemi Klinika vezetője, aki a szatmári szív- és érsebészeti osztály vezetője is. A szakorvos elmondta, hogy a műszívnek és műtüdőnek nevezett szerkezet lehetővé teszi e két szerv működését a műtétek idején, amikor a szívet leállítják. „Új gépet vásároltunk, mely műtüdőként is használható, a komoly műtéten átesett páciensek tüdejét több héten át helyettesíthetjük a műtüdővel. Fontos kihangsúlyozni, hogy a gyermekgyógyászatban is alkalmazható berendezésről van szó. Bízunk abban, hogy a pediátriával szoros együttműködés alakul majd ki” — nyilatkozta Galajda, akitől azt is megtudtuk, hogy hasonló gépezet csak a bukaresti szívközpontban van, ezért az új gépezet beszerzése igencsak nagy előrelépés a Szatmár megyei egészségügy számára. „Mivel életmentő felszerelésről van szó, előre kell gondolkodnunk, és a személyzetet is megfelelően kell kiképeznünk. A 125 ezer eurós gépben nemcsak a műszívként és műtüdőként használható készülék található, hanem a megfelelő szoftver és egy mellékkészülék, mely hűtőgépként működik, lehűti a testet a műtét alatt” — pontosított a szív- és érsebész. „Romániában 15 szívsebészet kellene hogy működjön, a lakosság számát tekintve, azonban csupán öt állami és két magánszívsebészet van. Jómagam, illetve a Szatmár Megyei tanács vezetősége arra törekszünk, hogy a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban is kialakítsunk egy hasonló központot, hiszen a felszerelés már adott, a szakemberek továbbképzését kell csak megoldani. Ősztől feltehetően új kollégák érkeznek az osztályra, akiket én fogok betanítani, majd egy ügyes ér- és szívsebészeti csapatot alakítunk ki” — összegzett dr. Galajda Zoltán.

Magánadományból műtő

A sajtótájékoztató keretében a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója, dr. Cristian Rus elmondta, hogy megyénkbeli cégtulajdonosok, magánszemélyek és orvosok felajánlása által egy új műtőt sikerült kialakítani és felszerelni a kórházban. „A beruházás három hónap alatt valósult meg annak köszönhetően, hogy a magánszektorból érkező személyek megértették, hogy az egészségügy egy pénznyelő, és csak úgy lehet a szolgáltatásokon javítani, ha nemcsak az önkormányzat és a kormány támogatja, hanem a civil szféra is” — fogalmazott Rus, aki ugyanakkor kihangsúlyozta dr. Bogdan Feciche urológus önfeláldozó munkáját a műtő kialakítása érdekében. A most átadott műtővel tízre növekedett a megyei sürgősségi kórházban levő műtők száma, melyből kettő az ortopédián, hat a sebészeten, egy a nőgyógyászaton, egy pedig a szülészeten található. Adrian Ştef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke rámutatott, hogy a megye egészségügyét tekintve mindkét beruházás nagyon fontos. A szív-tüdő motor beszerzése nagyon fontos volt, melynek köszönhetően egy szívsebészeti központ létrehozásának alapjait is lefektették. „A megyei tanács által készített felmérésből kiderül, hogy a Szatmár megyei lakosok 50 százaléka hajlamos valamilyen kardiológiai megbetegedésre. Ezen tények ismeretében az a fontos, hogy a megfelelő kezelési osztályt alakítsuk ki, korszerű gépekkel felszerelve, illetve kiváló szakembereket alkalmazzunk. Az egészségügy megreformálása itt nem áll le, hiszen 2—3 héten belül az orr-fül-gégészeti osztályt a régi kórházból (Lükő Béla utcán található épület) átköltöztetjük a sürgősségi kórházba, majd a kardiológia, szemészet és neurológia osztályokat is át kell költöztetnünk” — nyilatkozta a megyei tanács elnöke, aki abbeli reményének adott hangot, hogy a magántőkéből kialakított műtő precedens-értékű, és érkeznek még hasonló kezdeményezések a civil szférából.