Szatmárnémeti

Színpompás balkonláda egész nyáron

Minden szatmári piacon teljében van a virágpalánta-vásár / Fotó: A szerző felvétele
2021.05.26 - 19:00

Ha az ember tudja, hogy északi vagy déli balkonra, párkányra szánja a virágot, ha tudja, hogy mibe fogja ültetni, és hogy milyen látványt szeretne, a szatmári piacokon most virágpalántákat árulóktól segítséget is kaphat ahhoz, hogyan tartsa dús virágúan a balkonládákat, cserepeket egész nyáron. Lapunknak a héten Mészáros Sándor óvári virágtermesztő árult el pár szakmai titkot, amiket itt és most megosztunk önökkel.

Virágföld

Fontos például, hogy ne egyszerű kerti földdel töltsük fel a balkonládát vagy a függőcserepet, mert az túl tömör, a kereskedelemben kapható virágföld viszont tökéletes erre a célra. Ennek 70–80 százaléka tőzeg, tápanyagokkal feldúsítva. Ahogy telnek az ültetés utáni napok, ezeket a tápanyagokat pótolni kell, mert a növények növekedésük, virágfejlesztésük során felélik, táprudacskát, tápoldatot kell használnia annak, aki egészséges, szép virágokat akar a környezetében.

Tápigény

Ma már teljesen más felépítésű virágok kerülnek a kereskedelembe, mint harminc évvel ezelőtt, nemesítésüknek köszönhetően sokkal szebbek, mint elődeik, viszont ennek ára van: igénylik a külső ráhatást, ami jelen esetben tápanyag-utánpótlást jelent. A boltokban kapható virágtápoldatok nitrogént, foszfort, káliumot és különféle nyomelemeket tartalmaznak, többek között vasat, mangánt, rezet és szilíciumot, ezek mind-mind a fejlődést, ellenálló képességet és a bő virágzást támogatják. A tápoldatozás esetében nem csak a palackon lévő hígítási előírásokat kell betartani, de a tápoldatozás gyakoriságára is figyelni kell, mert ha az ember túlzásba viszi, megégeti vele a növény tápanyagfelvételre használt hajszálgyökereit, ami végzetes kártétel.

Védekezés

Hasonló gondok léphetnek fel túlöntözés esetén is — figyelmeztet a virágkertész —, a túl sok víz miatt a hajszálgyökerek a földben elrohadnak, ami visszafordíthatatlan kárt okoz a növény számára. A pangó víz semmilyen virágnak nem tesz jót, nem szabad a cseréptálcában víznek maradnia, akár alulról, akár felülről történő locsolásról van szó. A szakszerű gondoskodás másik eleme a permetezés, ez ajánlatos az atkák és a tripszek elleni védekezéshez. A levelek mindkét oldalát érnie kell a szernek, de a virágra magára lehetőleg ne kerüljön permetszer, mert megperzselheti a szirmokat. A kártevők főleg nagy melegben aktiválódnak igazán, és azzal ártanak a növénynek, hogy a leveleken megtelepedve kiszívják abból a nedvességet, sorvadást okozva. Amikor a piacon valaki virágpalántát vesz, az kártevők ellen már kezelve volt nevelkedése idején, ám ez nem védi teljes élettartama alatt, kéthetente ismételni kell a permetezést, sokkal inkább megelőző, mintsem mentesítő jelleggel. Ha már megtörtént a fertőzés, és a kártevők elszaporodnak, nagyon nehéz megfékezni a terjedésüket és megmenteni a megtámadott növényeket.

Virágpalánta-árak

Muskátli: 7–20 lej
Margaréta: 3 lej
Petúnia: 3 lej
Vinca: 5 lej
Primula: 4 lej
Begónia (mindig nyíló): 3 lej
Porcsinrózsa (bárányka): 3 lej
Zsálya: 3 lej
 

Princ Csaba

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Nyári órarendre váltanak a piacok

A meleg és a sok napsütés mellett a piacok órarendje is a tavaszról árulkodik. Április elsején életbe lép a nyári nyitvatartási rend a szatmárnémeti piacokon, hétfőtől péntekig két órával többet vannak nyitva.
Szatmár megye

Legyen dinnye és eper a húsvéti asztalon!

A globalizáció és az infláció miatt manapság olyan világot élünk, amikor nem az a probléma, hogy mit teszünk az ünnepi asztalra, hanem az, hogy meg tudjuk-e fizetni. Az egzotikus gyümölcsök mellett elérhetőek a saját primőrök is.
Szatmárnémeti

Lakóközösségek: tömbházszigetelésre fel!

Szatmárnémeti lakótársulási vezetőkhöz intézett felhívást kedden a városvezetés: a hónap végéig lehet jelentkezni a tömbházszigetelési programba.