A 9. SPOT (Színművészeti Egyetemek Nemzetközi Fesztiválja) mottója: randevú. Az esemény idei kiadását november 23. és 29. között rendezik Nagykárolyban, illetve Szatmárnémetiben.
Az idei év újdonsága, hogy közösségi és oktató-nevelő célzatú projektek is helyet kapnak a fesztiválon, rendhagyó helyszíneken: közterületen, iskolákban, idősotthonokban. A SPOT-társulat bemutatja második, a budapesti k2 Színházzal közösen létrehozott produkcióját. Szintén újdonság lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a SPOT közös projektje. Florin Vidamski színművész pedig bemutatja a Drumul spre spectacol prin metoda David Esrig (Út az előadás felé David Esrig módszerével) című könyvét.
A SPOT — Színművészeti Egyetemek Nemzetközi Fesztiválja idén a craiovai, marosvásárhelyi, kolozsvári, újvidéki (Szerbia) és passaui (Németország) oktatási intézmények diákjait látja vendégül. Mellettük jelen lesznek további fiatal művészek Budapestről, Kolozsvárról és Szatmárnémetiből. November 23. és 29. között a Simion Bărnuţiu Iskolaközpont sporttermébe, a Szatmárnémeti Északi Színház Ács Alajos Stúdiótermébe és a nagykárolyi Equus Lovasegyesület lovardájába várják az érdeklődőket. A belépés ingyenes. Az előadások román, magyar, német és francia nyelvűek.
Közösségi és oktató-nevelő programok
A SPOT Fesztivál idén kiemelt figyelmet fordít a közösségi programokra: különféle eseményekre kerül sor óvodákban, iskolákban, közterületen és idősek otthonában, román és magyar nyelven. A színház így újra betöltheti a nagykárolyiak életében azt az esszenciális szerepet, melyet a hétköznapokban is játszania kellene, hozzájárul a legfiatalabbak neveléséhez és segít az egyedüllét elviselésében, feldolgozásában.
A SPOT közösségi programja többek között óvodásoknak szóló színházi előadást és középiskolásoknak szóló kreatív írás műhelyt is tartalmaz. De lesz éjszakai filmvetítés nagykárolyi lakónegyedekben, mégpedig jellegzetesen urbánus épületfelületekre, kazánházakra, garázsfalakra. De utcai színházi előadásokra is sor kerül, különböző helyszíneken és napszakokban.
Az oktatási-nevelési és közösségi programokban közreműködnek: a kolozsvári BBTE Színház és Televízió Karának harmadéves diákjai (osztályvezetők: Filip Odangiu és Sinkó Ferenc), Fischer Botond és Horváth Benji költők, Banga Szilárd és Lamaskier képzőművészek, valamint a kolozsvári színi egyetem mesteris diákjai: Árus Péter, Budizsa Evelin és Szucher Ágnes.
A meghívott diákok részt vehetnek a Soós Attila fiatal rendező-koreográfus által tartott fizikai színházi műhelymunkában. Soós a Budapesti Színház- és Filmművészeti Akadémián végzett fizikai színház szakon, 2013-ban pedig megalapította a Trojka Színházat.
Növekszik a SPOT
Az idén kilencedjére megrendezett fesztivál nagy újdonsággal jelentkezik. Története során először túllép Nagykároly határain, és a megyei tanácselnök, Adrian Ştef meghívására válaszolva immár a megyeközpontban, Szatmárnémetiben is jelen lesz. Így a IX. SPOT első és utolsó napján egy könyvbemutatón, egy „nyílt színházórán” és egy különleges előadáson vehet részt a szatmári színházkedvelő közönség. Az eseményeket a Szatmárnémeti Északi Színház látja vendégül.