Május 31-én, kedden 18 órától a Nagykárolyi Városi Színházban Buzogány Béla rendezésében mutatják be Fazekas Bertalanné–Buzogány Béla Csalafinta hozomány című szatmári komédiáját.
„Az előadás címe Csalafinta hozomány, ez egy ízig-vérig ízes szatmári komédia — nyilatkozta szerkesztőségünknek Buzogány Béla. — A darab írásának története is érdekes. Egy amatőr színházi fesztiválon voltam a zsűri elnöke, ahol ennek a darabnak a vázlatával találkoztam és nem tudtam eldönteni, hogy ki írta. Gondolkodtam magamban, hogy Móricz nem lehet, Tamási sem lehet. A végén szégyenszemre megkérdeztem, felállt egy tanítónő, aki Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében él, ott tanít, és mondta, hogy ő a szerző. Annyira megtetszett nekem a darab, hogy kértem, engedje meg, hogy abból a vázlatszerűségből, abból a harmincperces előadásból írjak egy egész estét betöltő előadást. Ilyen értelemben az első felvonás magját ő írta, ezt átdolgoztam hatvan percesre, utána írtam a második felvonást.”
A szerző-rendező kifejtette, hogy Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója azért kérte meg a darab megrendezésére, mert szatmári kötődésű, az 1920–30-as évek szatmári paraszti világáról szól, és jó az, ha a színház repertoárjában van egy olyan darab, ami a saját kultúránkról szól. Különösképpen azért örült, mert ez az előadás azonkívül, hogy hűen tükrözi az akkori nagyon egészséges paraszti világot és a paraszti humort, az akkori emberek csavaros észjárását, egy izgalmas kutatómunkának az eredménye, megpróbálnak tájszólással beszélni, olyanféleképpen viselkedni, mint ahogy szüleink, nagyszüleink akkoriban viselkedtek. Nagyon jó karakterek vannak, tizenöt fős szereplőgárda van az előadásban, hálás színészi feladatok, időnként a humor, mint a paraszti humor egyik jellemvonása el is vastagszik, egy kicsit pikánsabb helyekre is befordul, de a rendező nagyon bízik abban, hogy ez tetszeni fog az ittenieknek és a történelmi Szatmár megye valamennyi lakójának, akik megnézik az előadást. Nem ad okot ez az előadás arra, hogy különösképpen elgondolkodtasson, egy dolgot szolgál, hogy a közönség bejöjjön, hagyja, hogy hassanak rá azok a viccek, fordulatok, tréfák, amelyeket a színészek és a rendező kitalált, a néző nevessen, lazítson.
Buzogány hozzátette: „Ami az itteni munkát illeti, én nagyon szeretek Szatmárnémetiben dolgozni. Ennek két oka is van. Az egyik az, hogy én marosvásárhelyi ember vagyok, de már huszonkilenc éve Magyarországon élek, és nagyon hálás vagyok azért, mert itt tudok dolgozni. Nem gondolom azt, hogy ez a határ, ami most elválasztja az itt élőket és a határon túliakat, bármit is számít művészeti szempontból”.
Nagykárolyban nem lesz főpróba, csak az előadás. Azért lesz a bemutató előadás Nagykárolyban, mert az ottani színházat is felújították és a Harag György Társulat azzal akar tisztelegni, hogy egy előadás bemutatóját viszi el oda.
Elek György