Sport

Szingapúrban folytatódik a „cirkusz”

2012.09.21 - 18:29

Éjjeli futammal folytatódik ezen a hétvégén a Forma–1-es vb, a mezőny ugyanis megérkezett a pontvadászat tizennegyedik fordulójának helyszínére, Szingapúrba. A csapatok már megszokták a szokatlan körülményeket, 2008 óta rendezni itt futamot.

Különleges, de ugyanakkor már megszokott helyszínre érkezett erre a hétvégére a Forma–1 mezőnye: Szingapúrban már 2008 óta rendeznek világbajnoki futamot, és – eleget téve a sorozat kereskedelmi jogait uraló Bernie Ecclestone elvárásainak – a szervezők biztosították a feltételeket annak, hogy ejjéli versenyt rendezzenek.

A kezdeti aggodalmak és alkalmazkodási nehézségek már a múlté. Ross Brawn is úgy érzi, hogy kialakult a csapatok rutinja. „Már ötödször jövünk ide, és a hétvége menetrendje jól begyakorolttá vált” – jelentette ki a Mercedes csapatfőnöke. A titok annyi, hogy a résztvevők lényegében fittyet hánynak a helyi napszakokra.

Belejöttek

„Mindnyájan az európai időbeosztást tartva dolgozunk a hétvégén” – mondta a Red Bull Racing kétszeres világbajnok német pilótája, Sebastian Vettel. A címvédő hozzátette: „Szingapúr a bajnokság egyik fénypontja, mert lenyűgöző hangulata van az éjszakai versenyzésnek.”

Ám hogy ezt a hangulatot meddig élvezhetjük, az kérdéses, mert a szervezők sokallják a jogdíjakat, ezért az idei nagydíjhétvége után, amikor lejár az Ecclestone-nal kötött szerződésük, mérlegelni fogják: megéri-e nekik ennyit áldozni a Forma–1-re.

„Mindig furcsán hat éjszaka vezetni és hajnali ötkor lefeküdni, majd délután ébredni. De meglepően könnyű alkalmazkodni hozzá” – véli Nico Rosberg, a Mercedes német versenyzője. Csapattársa, Michael Schumacher ugyanakkor megemlítette, hogy nem egyszerű az aznapi európai napirendet követni, pedig muszáj. „Szükség van rá ahhoz, hogy tökéletes teljesítményt nyújtsunk” – mondta.

Kivételek persze mindig akadnak. A Jégembernek becézett Kimi Räikkönent szokás szerint hidegen hagyják a körülmények. „Kicsit meglepődtem, hogy erről a nagydíjról mennyit beszéltek az első két évében – jelentette ki a Lotus finn pilótája. – Miután zöldre vált a lámpa, minden pontosan olyan, mintha nappal versenyeznénk.”

Viszont az emberi szervezetet egy bizonyos ponton túl nem lehet átverni, egyes hormonok, például az anyagcserére hatást gyakorló kortizon, vagy az alvási ciklusért felelős melatonin termelődése ugyanis a természetes fényhez köthető. A helyi idő szerint pénteken és szombaton este 6-kor, illetve vasárnap 8-kor kezdődő munkanap időpontja tehát önmagában nem zavarja a versenyzőket, egyéb nehezítő tényezők viszont igen. A szemnek fárasztóbbak a fényviszonyok, a féktávok és kanyarodási ívek megválasztása nehezebb - emiatt például több nagy kontrasztot biztosító, különböző színezésű sisakrostélyt hoznak ide a csapatok.

Bár a mezőny az esti programmal megszabadult a hőségtől, a magas, 75–90 százalékos páratartalomtól nem. Az utcai pályák nehézségei közül jelen vannak még a közeli falak, az egyenetlen útfelület és a durva rázókövek, a tapadást csökkentő fehér csíkok és csatornafedelek.

Meglepő, de a Marina Bay Circuit hiába rövidebb két kilométerrel Spa-Franchorchamps aszfaltcsíkjánál, alig pár másodperc különbség van a köridők között. Korábbi években olyan is előfordult, hogy a szingapúri időmérőn lassabb volt a pole pozíciós idő, mint Belgiumban (pedig mindkét helyszínen száraz volt az időjárás). Ennek következménye, hogy a 61 körös táv teljesítése mindig tovább tartott 1 óra 55 percnél, majdnem elérve a kétórás limitet. A maratoni menet egyik oka a sok (szám szerint 23) kanyar, és többségük hajtű vagy derékszögű, 70-140 km/h tempóval. Másik ok, hogy eddig minden évben szükség volt a futamon a Safety Car beküldésére.

Beállítások

Noha beállítási szempontból nem ez a legtrükkösebb pálya, ahogy a vezetésnél, az autók felszerelésénél is akadnak egyedi kihívások. A sok lassítás erősen amortizálja a fék alkatrészeit, ráadásul – amint azt Giampaolo Dall’Ara, a Sauber mérnöke hozzátette – a kevés egyenes miatt a hűtésük is gondot okoz. Ezen a szokásosnál nagyobb keresztmetszetű hűtőcsatornákkal lehet enyhíteni, ám ettől körönként két tizedmásodpercet is lassulhat egy autó.

A másik egység, amelyet szétnyúznak, a sebességváltó. Sehol máshol nem kell ennyiszer, 70-80 alkalommal sebességet váltani egy körben, ami a teljes távra kivetítve mintegy ötezer váltást jelent. A bukkanók és a rázkódások növelik a potenciális veszélyforrásokat, csakúgy, mint a tény, hogy rengeteg kanyart kell 2-es vagy 3-as fokozatban bevenni, ami a fogaskerekeket veszi igénybe erősen.

A motorokra ellenben lazább hétvége vár, úgyis le voltak terhelve Spában és Monzában. A 170 km/h átlagtempó sejteti, hogy relatíve alacsony a padlógázos szakaszok aránya.

Taktikai szempontból is nehezebb fába vágják a fejszéjüket a stratégák, mint az előző versenyeken. A négyszáz méter hosszú bokszutca és az egész hétvégén érvényes 60 km/h-s sebességhatár elnyújtja a bokszkiállás időtartamát (a legtöbb helyszínen vasárnap 100 km/h a határ), pedig célszerű a több, általában háromszori kerékcsere. Ezen a hétvégén egyébként a lágy és a szuperlágy keverékű gumiabroncsokból választhatnak a pilóták.

Érdekes jelenség, hogy míg máshol jellemzően fokozatosan melegszik az aszfalt egy nap folyamán, Szingapúrban az est beálltával pont fordított a helyzet, azaz lehűl.

Közvetítések

Szombat: szabadedzés, 13 óra (Digi Sport 1); időmérőedzés, 16 óra (m1, Digi Sport 1)

Vasárnap: futam, 15 óra (m1, Digi Sport 1).