Az újévet a babilóniaiak 6000 évvel ezelőtt, a napforduló utáni első újholdkor ünnepelték. A fesztivál 11 napig tartott, minden nap különféle tevékenységek zajlottak, majd az emberek kitűzték a célokat az új évre.
Jelenleg az újévre való áttérés idejét az egész világon ünneplik, de minden nép más-más módon. Az alábbiakban megemlítünk néhány, a különböző országokból származó szokásokat, amelyeket Sorin Lavric Cartea de Crăciun (Karácsonyi könyv) című kötete ír le.
Meglepő dolog, hogy világszerte mennyire eltér egy-egy szokás: Ausztriában például a császári szalonban a mai napig megőrizték a Habsburg-kori bál hagyományát, így éjfélkor a Kék Duna akkordjai és Johann Strauss A denevér című operettje hallható. Az ünnepi asztalon disznóhús – a szerencse jele –, várja a vendégeket, továbbá az asztalokat csokoládé malacok díszítik.
Belgiumban, Liege-ben január 1-je óta őrzik a choucroute evés hagyományát (egyféle savanyú káposzta kolbásszal), mégpedig úgy, hogy családonként minden embernek van egy-egy érme vagy a tányérja alatt, vagy a kezében vagy a zsebében.
Brazíliában az emberek nagyon vidám színű (piros és sárga árnyalatú) fehérneművel fogadják az új évet. Éjfélkor szabadtéri máglyákat gyújtanak a Paulista körúton, Sao Paulo városában.
Dániában a legismertebb szokás a szomszédok ajtajában törni a tányért ugyanis ott az a hiedelem, hogy annak a családnak lesz a szerencséje az új évben, amelynek ajtaja előtt a legtöbb törmelék van.
Ecuadorban madárijesztőket készítenek és éjfélkor felgyújtják azokat abban a reményben, hogy az elmúlt 12 hónapban felhalmozott gonoszság elpusztul, megnyitva az utat a boldogság felé.
Franciaországban a szilvesztert le Réveillonak hívják és ünnepi keretek között, elegáns ruhákkal, finom, fényűző konyhával, pezsgővel valamint ajándékokkal ünneplik.
Görögországban a hagyományos étel a Vasilopita – egy kenyér, amelybe egy fillért rejtenek, mielőtt a sütőbe tennék. A kenyeret pontosan éjfélkor vágják, és aki megkapja a nyereményt tartalmazó darabot, szerencsés lesz az új évben.
Írországban a fiatal lányok úgy vélik, hogy az évek közötti éjszaka alkalom arra, hogy megtalálják igaz szerelmüket, ezért fagyöngyöt tesznek a párnájuk alá, arról a pillanatról álmodozva, amikor megismerik választottjukat.
Olaszországban a Capodanno névre keresztelt újév éjszakáján különleges ételek kerülnek az asztalra, amelyek állítólag gazdagságot és bőséget hoznak. Az újévet egy különleges szokás köszönti Nápolyban, amely abból áll, hogy régi tárgyakat, az elmúlt év szimbólumait dobják ki az ablakon.
Japánban az Oshogatsu nevű újév a megújulás szimbóluma. Szilveszterkor az év felejtésére vagy Bonenkai bulit szerveznek, amelyen keresztül az emberek maguk mögött hagyják a véget érő év problémáit, aggodalmait, és felkészülnek az új kezdetre. A gyerekek otoshidamat kapnak – apró ajándékokat, benne pénzzel – január 1-jén pedig az emberek egy papírra írják az újévi kívánságukat.
Mexikóban a legismertebb szokás az, hogy a következő évben a poggyászt ki kell vinni egy jó utazáshoz, és a jólét érdekében bárány alakú figurákat akasztanak a kilincsre.
Hollandiában az Oudejaarsdag-ot (tavalyi nap - december 31.) számos tűzijátékkal ünneplik, amely hajnalban kezdődik és késő éjszakáig tart.
Portugáliában szilveszterkor szokás – főleg Madeira szigetén – 12 fügét enni, ami a következő év 12 kívánságát szimbolizálja.
Oroszországban az újév “belépését” nyitott ajtókkal és ablakokkal várják. Emellett terítéken van egy vodkából, citromléből és csapvízből készült ital, az úgynevezett "piszkos víz", amelyet azért isznak, hogy kivédjék a balszerencsét az újévben.
Skóciában az újévet Hogmanay-nak hívják, és egyes falvakban kátránytekercseket gyújtanak meg, amelyeket aztán hagynak gurulni az utcákon – így az óévet “elégetik”, és hagyják, hogy jöjjön az új.
Spanyolországban az emberek 12 szőlőt esznek éjfélkor az évek között, ahol minden szőlő a következő év egy hónapját jelenti. Attól függően, hogy mennyire édes, az a hónap olyan lesz: könnyebb vagy nehezebb, jobb vagy rosszabb.
Az Amerikai Egyesült Államokban a városok utcáin várják az újévet. Éjfélkor megszólalnak a harangok és szirénák, az eget elönti a tűzijáték, és mindenki egybehangzóan kiáltja: Boldog új évet! New Yorkban a legjobban várt pillanat a Times Square kristálygömbjének leeresztése, amelynek szokása 1907-ig nyúlik vissza.
Szabó Beatrix