Minden kultúrának megvannak a maga szerencsehozó élelmiszerei, s az ezekből készített hagyományos ételei a szilveszteri, újévi időszakra. Nálunk a lencse és szerencsét hozó malac a legelterjedtebb.
Malacsült forró lencsesalátával
Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg bőrös malackaraj csonttal, 1 kávéskanál őrölt majoránna, 15 dkg lencse, 2 fej vöröshagyma, 1 dl sör, 5 dkg füstölt szalonna, 40 dkg burgonya, 2 db babérlevél, 10 dkg húsos szalonna, 5 dkg póréhagyma, 1 evőkanál mustár, 1 evőkanál méz, 1–2 evőkanál fűszeres ecet, 1/2 csokor snidling, 1 dl tejföl. A húst megmossuk, megtisztítjuk, a bőrös részét éles késsel keresztben és hosszában is (kockásra) bevágjuk, hogy jól lehessen majd szeletelni. A bőrét kihagyva bedörzsöljük sóval, majoránnával. A húst megspékelhetjük fokhagymadarabokkal is. A hűtőben 1 napig pihentethetjük letakarva. A lencsét hideg vízbe áztatjuk. Másnap a sütőt 160 Celsius-fokra (gázsütő 1. fokozat) előmelegítjük. Az egyik hagymát megtisztítjuk, felszeleteljük, tepsibe tesszük, rátesszük a húst, kevés vizet öntünk alá és a sütőben kb. 1 órát sütjük. Sütés közben gyakran megkenegetjük a sörbe mártott szalonnával (ettől lesz piros és ropogós a bőre), és ha kell, kevés vizet öntünk alá, hogy ne égjen oda. Ha a bőre ropogós, a hús puha, akkor készült el. A burgonyát alaposan megmossuk, majd alufóliába csomagoljuk. Sütőben 20–25 percig sütjük úgy, hogy egyszerre készüljön el a hússal. A lencsét leöblítjük, és annyi vízben, hogy bőven ellepje, feltesszük főni. Sózzuk, beletesszük a babérlevelet és a másik fej tisztított hagymát, és kb. 20–25 perc alatt puhára főzzük. Közben csíkokra vágjuk a szalonnát és a pórét. Megpirítjuk a szalonnát, majd rátesszük a pórét, és megfuttatjuk. Ha megpuhult a lencse, kidobjuk a hagymát, leöntjük a levét és összeforgatjuk a szalonnás póréval. Belekeverjük a mustárt, a mézet, az ecetet, valamint az elkészült sült szaftját is. Tálalásnál a lencsét melegen tesszük a hús mellé. A snidlinget leöblítjük, elkeverjük a tejföllel. A burgonyát kibontjuk, bevágjuk, kissé szétnyitjuk és a snidlinges tejföllel leöntjük. Szintén a húshoz kínáljuk.
Lencsés csili
Hozzávalók 3–4 adaghoz: 30 dkg lencse (esetleg konzerv), 1 babérlevél, 2 szem fekete bors, 1 púpos teáskanál curry, 1 evőkanál pirospaprika, csilipaprika, 10 dkg répa, 25 dkg darált sertéshús, 1 pohár joghurt, esetleg 1 csokor snidling. Az előző nap beáztatott lencsét a babérlevéllel, az őrölt borssal, cukorral ízesített vízben puhára főzzük. Ha konzerv lencsét használunk, átmossuk és lecsepegtetjük. Az olajon megpirítjuk a megreszelt répát és a darált húst, enyhén sózzuk, ha a levét elpárologta, hozzáadjuk a curryt, a pirospaprikát és a csilit, s felöntjük vízzel. Kevergetve felforraljuk, végül belekeverjük a lencsét is, és összemelegítjük. Joghurttal, esetleg apróra vágott snidlinggel tetézve tálaljuk.
Lencsés csülök
Hozzávalók: 1 db csülök, 25 dkg lencse, 2 szál sárgarépa, 2 szál petrezselyemgyökér, kisebb zellergumó, 1 fej hagyma, 4 gerezd fokhagyma, 4 vékony szelet füstölt szalonna, só, bors. A lencsét egy éjszakára beáztatjuk. A csülköt kicsontozzuk és négy nagyjából egyenlő darabra vágjuk, majd besózzuk. A sárgarépát és a zöldséget karikákra vágjuk, a zellert kisebb kockákra. A zöldségeket összekeverjük a lencsével, hozzáadjuk a 4 gerezd fokhagymát. Sózzuk, enyhén borsozzuk. Az egészet egy cserépedénybe vagy római tálba öntjük, a tetejére tesszük egymás mellé a csülökdarabokat. A húsok közé teszünk 1–1 szelet füstölt szalonnát, illetve a négybe vágott hagymából 1–1 darabot. Vizet öntünk alá, az edényt lezárjuk, és sütőben 190 Celsius-fokon 2 órát sütjük. Tálaláskor a zöldséges lencseágyra teszünk 1–1 darab csülköt, mellé pedig 1–1 szelet szalonnát.