Változtak a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal kezelésében lévő szociális és szükséglakások odaítélésének feltételei, erről az október 26-i ülésükön hoztak döntést a megyeközponti tanácsosok. A lakások kiutalásánál az igénylő végzettségét is figyelembe veszik.
A közvitára, melyet a témával kapcsolatban hirdettek, majd tartottak meg a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalban, senki nem jelent meg azon állampolgárok közül, akik jelenleg bérlőként élnek a városi önkormányzat kezelésébe tartozó szociális vagy szükséglakásokban. A szociális és szükséglakások odaítélési kritériumainak a szigorítására többek között amiatt volt szükség, mert nagyon sok rászoruló van Szatmárnémetiben, így sok a kérelmező is ezekre a lakásokra. Ugyanakkor az eltelt évek tapasztalata azt mutatja, hogy azok a rászorulók, akik évek óta önkormányzati lakásban laknak, nem igazán tudtak fejlődni és rendezni életüket, a szerződéseket állandóan megújította az önkormányzat a bérlőkkel, ami függőséget alakított ki a rászoruló családokban, közben pedig azzal, hogy állandóan meghosszabbították a lakhatási szerződéseket az eddigi bérlőkkel, diszkrimináltak más, nagy szükségben lévő rászorulókat, olyanokat, akiken ezidáig még nem segített az önkormányzat.
A változásokról
Az eddig alkalmazott pontozási/odaítélési rendszer 2012-től van érvényben, amit legutóbb 2013-ban módosítottak. Újdonságnak számít, hogy ezentúl figyelembe veszik a kérelmezők tanulmányi szintjét, és aki lakást kérelmez, szatmárnémeti lakcímmel kell rendelkeznie, vagy legkevesebb egyéves tartózkodást (reşedinţă) kell hogy bizonyítson Szatmárnémetiben. Nem kaphat szociális vagy szükséglakást olyan egykori bérlő, aki már lakott önkormányzati szociális lakásban, tartozásokat halmozott fel, s emiatt ki lett lakoltatva. Ami ugyancsak újdonság: a felek közötti szerződéskötéskor 300 lej kauciót is le kell tenni a bérlőnek (amit a szerződés lejártakor s a lakásból való kiköltözéskor visszakap, ha nincs semmilyen tartozása a lakóközösség felé). A lakás odaítélésénél a családi és egészségi állapotot is figyelembe veszik, de a pontozáskor az is számít, hogy milyen régen iktatták a kérelmet. Amennyiben az igénylőnek nincs állása, a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség közreműködésével munkahelyet ajánlanak számára, s ha nem fogadja el, akkor nem kaphat lakást. Nagyon fontos újítás, hogy felbontják a szerződést a bérlővel, ha három hónapig nem fizeti a bérleti díjat s egyéb ráeső költséget, a gyermekeit iskolakerülésen kapják, botrányt okoz és zavarja a lakók nyugalmát, nem tartja rendben a számára kiutalt lakást és az ehhez tartozó területet, valamint ha nem használja rendeltetésszerűen a közös helyiségeket. Ami a szerződések idejét illeti: a szükséglakások esetében egy évre, a szociális lakásoknál 5 évre szólnak majd a szerződések. A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal égisze alatt működő Szatmárnémeti Szociális Gondozói Hivatal (SPAS) munkatársai szociális ankétot készítenek majd a kérelmezők élethelyzetéről, és meghatározott pontrendszer alapján ítélik oda a szociális vagy szükséglakásokat.
Karikás Enikő