Szatmárnémeti

Szigorúbb határellenőrzések - de vannak "kerülőutak"!

2017.04.02 - 21:47

Április 7-től szigorodik az ellenőrzés a határátkelőknél, ami óhatatlanul hosszabb várakozást idéz majd elő — érdemes lesz Szárazberek, Nagypeleske, Szaniszló felé „kerülni” szombatonként.

A szigorított ellenőrzés bevezetésének időzítése mondhatni nem a legszerencsésebb, hiszen a húsvéti ünnepkör amúgy is forgalomnövekedést okoz (idén annál is inkább, mert a keleti és a nyugati egyház egyszerre ünnepli Krisztus feltámadását, így valószínűleg jóval több külföldön dolgozó vendégmunkás indul haza húsvétolni), és a hamarosan kezdődő vakációs-nyári szezonban is jelentősen megnő a határátkelők forgalma. A Román Határrendészet közleményében kiemeli: mindent megtesz a várakozási idő csökkentésének és az ellenőrzés gördülékenyebbé tételének érdekében, de arra figyelmeztet, hogy a magyar és a bolgár határon az uniós partnerszervekkel közösen kell végeznie az ellenőrzést — a közös határátkelőkön nem nyithat meg több ellenőrző pontot, mint amennyihez a magyar, illetve bolgár fél is határrendészeket mozgósít. Ezért már most arra kéri az utazókat, a www.politiadefrontiera.ro honlapon lévő alkalmazással tájékozódjanak a várakozási időről, válasszanak kevésbé zsúfolt átkelőket — és használják ki a szombatonként 10–18 óra között működőket is! Ezekből megyénkben három is van: Szaniszló–Ömböly, Szárazberek–Garbolc és Nagypeleske–Zajta, s ez utóbbinál Rozsály, majd Csengersima vagy Fehérgyarmat érintésével lehet feljutni a 49-es főútra, s onnan tovább az M3-asra.

Egyébként nem a „saját feje után” szigorítja a sokak által már eddig is időigényesnek tartott és az utasokat hosszabb várakozásra kényszerítő ellenőrzési szabályokat a határrendészet, hanem mert április 7-től, péntektől lép életbe az Európai Parlament által még tavaly elfogadott, új schengeni határellenőrzési kódex. Ennek értelmében az Unióban szabad mozgási joggal rendelkező polgárok úti okmányait is ellenőrizni kell mind belépéskor, mind kilépéskor, és összevetni a Schengeni Információs Rendszerrel (SIS), valamint az Interpol lopott vagy elveszett dokumentumainak adatbázisával (SLTD), hogy a hatóságok meggyőződjenek arról: az illető személy nem jelent biztonsági, közrendvédelmi vagy közegészségügyi kockázatot az EU-ban.

Szabó Kinga Mária