Nagykároly

Szigorítások sofőriskoláknak

2013.11.12 - 08:59

A korrupció megfékezése és a balesetek számának visszaszorítása érdekében a kormány komoly szigorításokat tervez bevezetni a sofőriskolákban, emiatt drágulni fog a képzés.

Az intézkedéseket májusban tették nyilvánossá, és hat hónapot adtak a cégeknek a felkészülésre. A határidő november 13-án jár le, azonban tegnap bizonytalanság uralkodott a vezetőoktatók körében, egy hétvégi tiltakozó akciót követően (melyet a magánoktatók szerveztek), ugyanis a döntéshozók kétértelműen nyilatkoztak a jogszabályok bevezetését illetően. Ennek ellenére az eredeti tervekhez képest jelentős változtatásra nem számítanak a sofőriskolák működtetői, akik a szigorítással elvben egyetértenek, ellenben úgy gondolják, a módosítás egyes elemei átgondolatlanok, és szinte lehetetlenné teszik, hogy a szabályokat betartva, tisztességes munkából megéljenek.

Eltiltás is várható

A tervek szerint november 13-tól alapos felügyeletnek vetik alá a sofőriskolákat: a tanodák tulajdonosai kötelesek naponta jelentést tenni egy központi ellenőrzés alatt álló számítógépes programban az oktatóik és a diákjaik pontos tevékenységét illetően, valamint arról is számot kell adniuk, hogy melyik autójuk mennyit futott. Mivel az új jogszabályok jelentős mennyiségű pluszmunkával terhelik a sofőriskolákat, elkerülhetetlen lesz az áremelés. Portálunk  érdeklődésére Madarász Csaba, a szatmárnémeti First Drive sofőriskola vezetője elmondta: eddig 1000 és 1200 lej között váltakozott a képzés ára, ezentúl viszont a legkisebb reális ár, melyért színvonalas képzést lehet kapni, 1500 lejtől kezdődhet. Az oktató elmondta: az, hogy kötelesek naponta jelentést tenni, őt nem zavarja, sőt, mivel ennek révén kiszűrhetőek a komolytalan cégek, nem is bánja, hogy bevezetik. Azt viszont elfogadhatatlannak tartja, hogy a program csak 8 és 16 óra között érhető el, ami azt jelenti, hogy délután négy után tulajdonképpen nem dolgozhatnak, mert nem számít be az ilyenkor futott táv a hivatalosan levezetett kilométerek közé. Emiatt pedig lényegében nem tudnak időpontokat egyeztetni olyanokkal, akik szokványos nappali műszakban dolgoznak valahol. Madarász Csaba szerint sokaknak komoly problémát jelenthet az is, hogy be akarnak vezetni egy 50 százalékos minimális átmenési küszöböt, ami azt jelenti, hogy ha egy oktató, illetve egy sofőriskola tanoncainak kevesebb mint 50 százaléka teszi le sikeresen első próbálkozásra mind az elméleti, mind a gyakorlati vizsgát, egy évre eltiltják ettől a fajta tevékenységtől. Amint a First Drive vezetője kifejtette: ez nem korrekt, mivel nem kizárólag az oktatón múlik az, hogy miként viselkedik a diák a vizsgán, hisz sok esetben a legjobb tanoncok azok, akik rosszul szerepelnek. Madarász Csaba szerint az iskolák ezentúl valószínűleg komolyabban veszik a cégen belül szervezett úgynevezett kimenő vizsgákat, és nem engedik a diákjaikat a végső vizsgára addig, amíg meg nem győződnek arról, hogy valóban jók az átmenési esélyeik.