Szatmárnémeti

Szigorítások és áthidaló megoldások

2020.03.11 - 07:21

Az esetleges koronavírus-járvány megelőzése érdekében foganatosított intézkedéseket Szatmárnémeti önkormányzata, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége pedig ismertette a látogatástilalmi időszak páciensekkel és orvosokkal való kapcsolattartási módozatait.

Megelőző intézkedéseket foganatosított Szatmárnémeti önkormányzata — még ha bizonyos (előadások, koncertek, premierek lemondásával kapcsolatos) döntéseket nehéz szívvel is hoztak meg, de mint Kereskényi Gábor polgármester kifejtette: „A lakosság egészsége és biztonsága a legfontosabb számunkra, ezért a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal megtette a szükséges lépéseket a koronavírus-járvány megelőzése érdekében. Ugyanakkor arra kérünk mindenkit, kezeljék higgadtan a helyzetet, ne essenek túlzásba, de félvállról se vegyék, s főleg ne adjanak hitelt, ne terjesszenek/osszanak meg ellenőrizetlen rémhíreket! És amennyiben lehet, kerüljék a tömeget!” — mondta, hozzátéve: Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala folyamatosan tájékoztatni fogja a nyilvánosságot a fejleményekről.

Az életbe lépő intézkedések értelmében a Transurban Rt. minden forgalomban lévő járművét a járatok végén, a jegyautomatákat pedig naponta kétszer fertőtleníti; a közintézményeknek otthont adó épületek közösen használt helyiségeinek (előcsarnokok, irodák, gyűléstermek) fertőtlenítéséhez meg lettek vásárolva a szükséges anyagok, ugyanakkor 250 adagolónyi antibakteriális tisztítószert is beszereztek, amelyeket a közintézmények alkalmazottai kapnak meg, s az önkormányzat és alárendelt intézményeinek az alkalmazottai számára védőmaszkot biztosítanak. A Helyi Katasztrófavédelmi Bizottság tagjai Kereskényi Gábor polgármester elnökletével tegnap délutáni rendkívüli ülésükön az önkormányzat és az alárendeltségébe tartozó intézmények működésével kapcsolatosan a következő döntéseket hozták: a koronavírus terjedésének megelőzése érdekében előírt iskolai szünet alatt minden tanügyi intézményt fertőtlenítenek; március 11–22. között zárva lesznek a Szatmárnémeti Szociális Igazgatóság által működtetett bölcsődék és nappali központok is; a fertőtlenítést nemcsak a polgármesteri hivatalban, hanem az alárendelt intézményekben — Szociális Igazgatóság, Helyi Adók és Illetékek Igazgatósága, Apaserv Rt., Transurban Rt., Közterület-fenntartó Vállalat — is el kell végezni, a lakosság által használt helyiségekben/részeken antibakteriális tisztítószerekkel; a szükséges fertőtlenítőszerek beszerzésére a költségvetésből külön összeget különítenek el; minden szabadidős rendezvény lebonyolítása csak a közegészségügyi igazgatóság (DSP) és azt követően a polgármesteri hivatal engedélyezésével történhet; az Északi Színház, a Dinu Lipatti Filharmónia és a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ felfüggeszti minden tevékenységét március 31-ig; a Szatmárnémeti VSK által szervezett sportesemények zárt körűek lesznek.

Mindezek mellett a polgármesteri hivatal arra kéri a lakosságot, hogy az adók és illetékek befizetésekor részesítse előnyben/használja az online kifizetési módot, a Lakosságnyilvántartó Hivatalt pedig csak a www.satu-mare.ro honlapon történt előzetes időpontigénylés alapján keressék fel.

Látogatástilalmi megoldások a kórházban

Vasárnap lépett életbe és március 31-ig lesz érvényes a teljes látogatási tilalom a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház valamennyi intézményében és osztályán — a szaktárca rendelete azonban nem csak kimondottan a beutalt pácienseket és őket felcsomagolva vizitáló hozzátartozókat érinti. Bár tény és való, hogy őket leginkább, s a kórház vezetősége ezért is igyekezett mielőbb megoldást találni a helyzetre: a pácienseknek hozott csomagokat a kapunál lévő biztonsági személyzet veszi át, ráírva a beteg nevét, az osztályt és a kórterem számát, s amikor három-négy csomag összegyűl, jelzi egy hordárnak, aki aztán beviszi az épületbe és átadja a „címzetteknek”. „A megoldás jó, hiszen a páciensek megkapják a gyümölcsöt, csokit vagy épp amire szükségük van, az a rossz, hogy mi nem találkozhatunk velük — de hát a szabály az szabály, be kell tartani. Mi némiképp — mondjam úgy — szerencsések vagyunk, az a kórterem ugyanis, amelyben a feleségem fekszik, itt van az épület szélén, így ha integet az ablakból, látom, és ő is lát engem a kapu előtt. Közben meg beszélgetünk telefonon” — magyarázza a kapu előtt álló egyik fiatal férfi. Mint Adrian Marc kórházmenedzser lapunk megkeresésére elmondta, a kapcsolatba lépési módok kidolgozásánál megpróbáltak minden helyzetet lefedni, hiszen a tilalom nem csak a látogatókat érinti, ugyanakkor megértésre kér mindenkit, s az egészségügyi személyzettel való együttműködésre, hogy amennyire csak lehet, csökkenjen a kényelmetlenség.

A meghozott döntések egy része a páciensek beutalásával kapcsolatos, és ezek értelmében: a kórházi beutalóval érkező beteget kísérő személy csak a Beutalási Irodáig mehet, ott a pácienst „átveszi” tőle egy asszisztensnő vagy betegkísérő, aki aztán elkíséri az öltözőbe, majd a kórterembe. Beutaláskor feljegyzik annak a hozzátartozónak a telefonszámát, aki attól kezdve a kapcsolattartó személy lesz, s aki bármikor elérhető, ha az szükséges. A páciens által konkrétan nevesített hozzátartozók érdeklődhetnek a beteg állapota felől kezelőorvosánál a 0267.748.200-as és a 0261.727.050-es telefonszámon (a kórházi telefonközpont számai, ahol az osztály és a kezelőorvos kapcsolását kell kérni). Kiutaláskor, előzetes értesítés nyomán egy hozzátartozó várhatja a pácienst a Kiutalási Irodánál, a mozgásukban korlátozott vagy nehézségekkel küzdő páciensek esetén pedig (rövid időre) megengedett a gépkocsival való behajtás a kórházudvarra, a bejáratig. A végső stádiumban lévő betegek hozzátartozói számára a látogatás csak védőfelszerelésben engedélyezett, a kritikus állapotban lévő betegek esetében a páciens által nevesített személlyel tartják a kapcsolatot; a páciensek vagy hozzátartozójuk által igényelt lelki segélyszolgálat az öltözőben igényelt védőfelszerelésben végezhető. Amennyiben szükség van a hozzátartozók írásos beleegyezésére vagy bármilyen okiratra, a kórház felveszi velük a kapcsolatot ezen okmányok átadási módjának megbeszélése érdekében.

A dialízisre érkező páciensek belépése küldőpapírral, az osztályvezető főorvos által aláírt napi névsor alapján történik, akárcsak a diabéteszes páciensek számára, akik szintén a főorvos által aláírt napi névsor alapján mehetnek be a Diabétesz Központba.

A CT- és MRI-képeket az érintettek a Beutalási Irodában kapják meg, értelemszerűen lezárt borítékban. A szakorvosi vizsgálatokat és a műtétek utáni vizsgálatokat a Gheorghe Lazăr utcai járóbeteg-ellátóban végzik.

A fentebbi felsorolásban nem szereplő, egyéni vagy előre nem látható esetek megoldása érdekében az őrző-védő szolgálattal, az érintett osztály vezetőivel vagy a kórház vezetőségével kell kapcsolatba lépni.

Szabó Kinga Mária