A felelőtlenség és a felvilágosítás hiánya okozhatja azt, hogy Szatmár megyében az elmúlt években nem csökkent a szifiliszes megbetegedések száma: 2015-ben 1062 szifiliszes beteg volt.
2014-ben 21 új esetről tudott a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság, összesen pedig 1071 személy szerepelt a statisztikában, tavaly pedig mindössze eggyel kevesebb szifiliszes pácienst vettek nyilvántartásba. A 2015-ös esztendőt 1062 szifiliszes beteggel zárta megyénk, közülük húszan újonnan fertőződtek meg — nyolcan városi, tizenketten pedig vidéki lakosok.
A szifilisz, magyar nevén vérbaj a Treponema pallidum nevű baktérium által okozott, főleg nemi úton terjedő betegség. A szifilisznek három stádiumát különböztetjük meg. A teljes gyógyulás az első két stádiumban még elérhető, de az újrafertőződés bekövetkezhet, ha a szexuális partnerek gyakran cserélődnek. A szifiliszes nők gyermekei ráadásul az anyaméhben megfertőződhetnek.
A betegséget a háziorvos is felismerheti, de véradásnál, terhes kismamák rutinellenőrzése során is kiderülhet. Vannak olyan érintettek, akik tudatosan élnek, sejtik, hogy a nemi orientációjuk miatt rizikócsoportba tartoznak.
A szifilisz penicillinnel hatásosan gyógyítható, ezt általában izomba vagy intravénásan adják be a betegeknek. A klasszikus, tünetmentes szifilisz kezelése három hétig tartó kúrával befejeződik, de az utógondozás még két évig eltart, azaz negyed-, majd féléves periódusokban vérvétel útján ellenőrzik az egykori betegeket. A szifiliszből kigyógyultak esetében azonban gyakori a visszafertőződés, ugyanis kevesen hagynak fel a korábbi életvitelükkel.
Bumbuluț Krisztina